Chromecast czy Firestick — co kupić?

Urządzenia takie jak Google Chromecast i Amazon Firestick całkowicie zmieniają sposób, w jaki wszyscy widzą i używają swoich telewizorów. Jeśli chcesz, aby jedno z tych urządzeń do przesyłania strumieniowego mogło oglądać filmy i zamienić swój telewizor w inteligentny telewizor, w tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru.

Chromecast czy Firestick — co kupić?

Podział

Przyjrzyjmy się bliżej, co mają do zaoferowania Chromecast i Fire TV Stick / Cube, wskazując wady i zalety obu serii urządzeń. W ten sposób możesz dowiedzieć się, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zarówno Chromecast, jak i Firestick świetnie nadają się do przesyłania strumieniowego telewizji, ale istnieją pewne różnice, o których powinieneś wiedzieć przed dokonaniem wyboru.

O Chromecaście

Chromecast to małe urządzenie, które łączy się z telewizorem za pomocą przewodu HDMI. Będziesz musiał podłączyć go do portu USB telewizora, ponieważ wymaga zasilania, chociaż możesz użyć dostarczonego zasilacza, aby uzyskać maksymalną wydajność. Pierwotnym pomysłem Chromecasta było umożliwienie przekształcenia dowolnego telewizora w smart TV i używania smartfona jako kontrolera. Możesz także przesyłać aplikacje i strumieniować strony internetowe, takie jak YouTube, Hulu, Netflix i inne, z telefonu na telewizor.

Chromecast

Specjaliści od Google Chromecast

Google opracował Chromecasta i jako taki działa bardzo dobrze i jest prosty w użyciu. Możesz go schować za telewizorem i nie potrzebujesz pilota, aby nim sterować (ale potrzebujesz smartfona). Chromecast może również działać w synchronizacji z urządzeniami Google Home, co oznacza, że ​​możesz używać sterowania głosowego, aby mówić mu, co ma robić.

1. Konfiguracja

Konfiguracja aplikacji Google Home zajmuje tylko kilka minut. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć urządzenie do telewizora, pobrać aplikację Google Home, zweryfikować proces za pomocą otrzymanego kodu i gotowe.

2. Użyj smartfona jako kontrolera

Możesz przesyłać dowolny film lub witrynę ze smartfona na telewizor, dotykając ikony przesyłania. Ta funkcja jest idealna do oglądania Netflix, czytania artykułów i grania w gry. Możesz nawet używać Chromecasta do pracy. Możliwości są prawie nieograniczone.

3. Sterowanie głosowe

Ponieważ Chromecast jest kompatybilny z Google Home, możesz je sparować i uzyskać jeszcze więcej wartościowych funkcji. Po pierwsze, jeśli masz telewizor HDMI CEC, możesz nim sterować przez Google Home. Możesz włączać i wyłączać telewizor, a także zmieniać głośność za pomocą głosu. Możesz także powiedzieć Google Home, aby odtwarzał Twój ulubiony program telewizyjny, a telewizor automatycznie włączy się i odtworzy go za Ciebie.

vs

Wady Google Chromecast

Jeśli używasz już Google Home do sterowania różnymi urządzeniami, Chromecast to najlepszy wybór dla Ciebie. Istnieją jednak pewne wady, które należy zrozumieć.

1. Źródła strumieniowe

Chromecast to doskonałe urządzenie, ale do tworzenia kopii lustrzanych aplikacji i usług opiera się na innych urządzeniach. Chromecast nie ma wbudowanych aplikacji dla usług takich jak Netflix, Hulu, Paramount+ itp. Używasz smartfona do przesyłania strumieniowego na Chromecaście, co często ogranicza inne możliwości korzystania z telefonu podczas oglądania ulubionego programu telewizyjnego lub filmu.

2. Rozmiar

Chromecast jest mały w porównaniu z innymi urządzeniami elektronicznymi, ale czasami nie jest wystarczająco mały, aby zmieścić się za każdym telewizorem. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca za telewizorem lub wokół portu HDMI, możesz mieć problemy z podłączeniem go. Wolny port USB w telewizorze, który jest również wymagany do zasilania Chromecasta, chyba że używasz długiego kabla USB z dostarczonym zasilaczem.

3. Brak opcjonalnego pilota

Jeśli chcesz używać Chromecasta jako głównego źródła telewizora, będziesz musiał użyć smartfona do sterowania nim, co niektórzy użytkownicy uważają za irytujące. Dla porównania, Firestick jest dostarczany z pilotem, więc nie potrzebujesz telefonu, aby przełączać kanały.

O Chromecaście z Google TV

Oprócz standardowych modeli Chromecasta, masz też Chromecasta z Google TV jako urządzenie z wyboru, które dodaje funkcjonalność Google TV do Chromecasta.

O wiele, urządzenie Chromecast z Google TV wypada lepiej w porównaniu z ofertą Fire TV Stick/Cube niż Chromecast, głównie dlatego, że zawiera aplikacje na urządzeniu i działa w systemie operacyjnym Google TV zamiast w wersji na Androida.

Chromecast z profesjonalistami Google TV

1. Obfite źródła aplikacji do przesyłania strumieniowego

Ponieważ Chromecast z Google TV obsługuje aplikacje ze Sklepu Google/Play, większość aplikacji do strumieniowania otrzymujesz bezpośrednio na urządzeniu, zamiast używać smartfona do ich dublowania lub przesyłania. Ta zaleta oznacza, że ​​możesz swobodnie korzystać z telefonu podczas oglądania najnowszego serialu telewizyjnego lub ulubionego filmu akcji.

2. Częste aktualizacje

Chromecast z Google TV działa w systemie operacyjnym Google TV. Dlatego otrzymujesz wiele regularnych aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa dla urządzenia. Jeśli zostaną opracowane nowe aplikacje lub gry do przesyłania strumieniowego, to urządzenie rzeczywiście je będzie posiadało.

Aktualizacja: 18 lutego 2021 r. bardzo pożądana aplikacja Apple TV+ stała się dostępna na Chromecaście z Urządzenie z Google TV, pasująca do dostępności urządzeń Fire TV Stick i Fire Cube.

3. Zdalna funkcjonalność

Podobnie jak modele Amazon Fire TV Stick i urządzenia Fire TV Cube, Chromecast z Google TV zawiera pilota do nawigacji po systemie, którego nie mają zwykłe urządzenia Chromecast. Mały, kompaktowy rozmiar pilota jest pełen funkcji, w tym sterowania głosowego Google, przycisków zasilania/głośności i wejścia HDMI CEC dla telewizora, przycisków szybkiego dostępu Netflix i YouTube i nie tylko. Tak, ten pilot ma przycisk wejścia TV!

Chromecast z Google TV Wady

1. Konfiguracja

Chociaż funkcjonalność i funkcje Chromecasta z Google TV są imponujące, konfiguracja jest nieco bardziej złożona niż urządzenia Firestick i Fire TV Cube. Większość procesu konfiguracji wymaga smartfona, a łączenie Wi-Fi i urządzeń może być trudne.

2. Brak Apple TV+ Casting z iPhone'a

Chociaż Chromecast z Google TV obsługuje najpopularniejsze aplikacje do przesyłania strumieniowego i dość szybko otrzymuje nowe w porównaniu z konkurencją, nie pozwala na przesyłanie z iPhone'a Apple TV+ ani żadnych treści zakupionych w Apple Music lub Apple TV. Pozwala jednak przesyłać strumieniowo z aplikacji Apple TV+ na urządzeniu.

Amazon Fire TV Stick

Amazon Firestick jest bardzo podobny do Chromecasta, ponieważ podłącza się go również do portu HDMI telewizora i zamienia telewizor w urządzenie inteligentne. Możesz także sterować nim za pomocą głosu, ale jest on wyposażony w dodatkowy pilot. Zamiast Google Home będziesz potrzebować sterowania głosowego Alexa, aby móc przełączać kanały.

ognisty kij

Fire TV Stick Plusy

Firestick jest jedynym prawdziwym konkurentem Chromecasta, ponieważ oferuje podobne funkcje przeznaczone dla inteligentnych domów. Konfiguracja jest łatwa, a do obsługi telewizora i kamer bezpieczeństwa można używać sterowania głosowego.

1. Konfiguracja

Możesz skonfigurować Firestick w kilka minut. Po prostu podłącz go do zestawu HDMI telewizora, włóż baterie do pilota Alexa, podłącz go do Wi-Fi i zakończ konfigurację na ekranie telewizora.

2. Pilot Alexa

Pilot Firestick zmienia sposób, w jaki postrzegamy zdalną funkcjonalność. Ma tylko kilka przycisków, których możesz używać do podstawowych poleceń, a także wbudowanego asystenta głosowego, który pozwala zrobić znacznie więcej za pomocą głosu. Jest idealny dla osób starszych, ponieważ jest prosty w użyciu.

3. Przesyłaj z telefonu

Podobnie jak Chromecast, Firestick ma również coś w rodzaju funkcji przesyłania – pozwala na dublowanie ekranu telefonu na telewizorze. Nie jest tak dobra, jak funkcja przesyłania Google Chromecast, ale wykonuje zadanie.

Fire TV Stick Wady

Firestick to poręczne urządzenie, ale jego pięta achillesowa jest w oprogramowaniu.

1. Natywnie działa tylko z Amazon App Store

Ponieważ Firestick jest bezpośrednim konkurentem Chromecasta Google, możesz go używać tylko w aplikacjach Amazon, chyba że jesteś wystarczająco obeznany z technologią, aby ominąć ograniczenia. Oznacza to brak Sklepu Play, żadnych dodatkowych funkcji Androida i niezgrabny interfejs użytkownika. Oprogramowanie jest czasami powolne i mylące.

Podsumowując, zarówno Chromecast/Chromecast z Google TV, jak i Amazon Fire Stick/Fire Cube z łatwością integrują Twój telewizor z urządzeniem z Androidem lub iPhonem i oferują funkcjonalność wielu innym inteligentnym produktom domowym. Mają podobne funkcje i funkcje, ale Chromecast zapewnia więcej aplikacji i usług, ponieważ jest popularnym systemem operacyjnym, na który atakuje wielu programistów. Dla porównania Firestick jest ograniczony do ekosystemu Amazon, więc nie będziesz mógł korzystać z niektórych funkcji dostępnych w Google. Z drugiej strony, wielu uważa, że ​​Firestick jest wygodniejszy w użyciu.