Jak wyczyścić pamięć podręczną w Amazon Kindle Fire

Jeśli kończy Ci się miejsce na tablecie Kindle Fire lub Amazon Fire, nie spiesz się, aby zwiększyć pojemność. Możesz zwolnić dużo miejsca i sprawić, że niektóre procesy będą działać płynniej i szybciej, po prostu czyszcząc pamięć podręczną.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w Amazon Kindle Fire

Nie jest to skomplikowana procedura i nie powinna zająć więcej niż kilka minut, ale może mieć duże znaczenie dla Twojego tabletu. Kroki, które należy podjąć, będą zależeć od posiadanego tabletu Fire, ale wszystkie są szczegółowo opisane w tym artykule.

Po co czyścić pamięć podręczną?

Zanim przejdziesz do usuwania rzeczy, których możesz nie chcieć, warto wiedzieć, czym dokładnie są dane w pamięci podręcznej i dlaczego tam są.

Za każdym razem, gdy uruchamiasz aplikację, otwierasz stronę internetową lub wykonujesz inne standardowe procedury, niektóre tymczasowe dane są z tym przechowywane na Twoim urządzeniu. Celem danych jest zapewnienie szybszego dostępu do tego samego w przyszłości. Pomyśl o tym jako o zapisywaniu obrazu strony z książki, dzięki czemu nie musisz przeglądać całej książki następnym razem, gdy chcesz ją przeczytać.

zakładka ognia

Nawet jeśli odwiedzasz witrynę tylko raz lub przestajesz korzystać z aplikacji, dane w pamięci podręcznej nadal tam są, czekając na ponowne użycie. Gdy zgromadzi się wystarczająca ilość tych danych, może stać się dużą częścią pamięci przeznaczoną na rzeczy, których już nie potrzebujesz.

Teraz ważne jest, aby pamiętać, że tablet przechowuje dane w pamięci podręcznej w odniesieniu do poszczególnych aplikacji, a nie jako całości. Dlatego będziesz musiał wyczyścić dane z pamięci podręcznej dla każdej aplikacji osobno.

Czyszczenie pamięci podręcznej na 5. generacji i wyżej

W chwili pisania tego tekstu tablice Ognia są w dziewiątej generacji, ale ta procedura będzie działać dla każdego z nich, począwszy od piątej generacji w górę. Jeśli kupiłeś nowy tablet Fire po 2015 r., Twój prawdopodobnie należy do tej kategorii.

Opisana tutaj metoda polega na wyczyszczeniu danych z pamięci podręcznej w przeglądarce internetowej Silk, która jest domyślną przeglądarką tabletu. Jeśli używasz innej przeglądarki, możesz zastosować podobną metodę z tą aplikacją.

  1. Otwórz przeglądarkę Silk na swoim tablecie;
  2. W lewym górnym rogu dotknij ikony hamburgera (☰), aby otworzyć menu;
  3. Z menu przejdź do „Ustawienia”.
  4. Następnie wybierz „Prywatność” i dotknij „Przeglądanie danych”.
  5. Teraz zobaczysz szereg opcji tego, co możesz usunąć. Zdecydowanie chcesz zaznaczyć pole „Pamięć podręczna”, ale przejrzyj listę i zaznacz wszystkie inne rzeczy, których możesz nie potrzebować. Na przykład „pliki cookie i dane witryny” nie są niezbędne.
  6. Po zaznaczeniu wszystkich pól dotknij przycisku „Wyczyść” u dołu, a dane z pamięci podręcznej zostaną usunięte.

To robi to w przypadku czyszczenia danych z pamięci podręcznej na tabletach piątej generacji i ponownie tylko w przeglądarce. Jeśli chcesz wyczyścić dane dla innych aplikacji pojedynczo, możesz to zrobić, otwierając telefon „Ustawienia”, a następnie „Aplikacje”. Następnie dotknij "Zarządzaj zainstalowanymi aplikacjami" i poszukaj aplikacji, którą chcesz wyczyścić, i dotknij jej, a następnie poszukaj opcji "Pamięć".

Na ekranie menu przechowywania będziesz mieć opcję "Wymuś zatrzymanie" i "Wyczyść pamięć podręczną". Czasami musisz zatrzymać aplikację, zanim wyczyścisz jej pamięć podręczną.

Czyszczenie pamięci podręcznej we wcześniejszych modelach

Jeśli masz starszy tablet Kindle Fire, użyjesz nieco innej metody.

lupa

  1. Na ekranie głównym dotknij "Sieć".
  2. Znajdziesz przycisk menu u dołu ekranu, dotknij go i wybierz "Ustawienia".
  3. Otrzymasz opcje „Wyczyść wszystkie dane plików cookie”, wyczyść pamięć podręczną i wyczyść historię. Zaznacz te, które chcesz wyczyścić, a następnie dotknij "OK".

W starszych modelach jest to prostszy proces. Jeśli chcesz wyczyścić dane poszczególnych aplikacji, możesz to zrobić za pomocą metody opisanej powyżej.

Czysta pamięć podręczna to szczęśliwa pamięć podręczna

Czyszczenie pamięci podręcznych na dowolnym urządzeniu mobilnym to dobra praktyka, ale jest to szczególnie przydatne, jeśli brakuje Ci miejsca do przechowywania. Jest to szybkie i łatwe, a także prawdopodobnie sprawi, że Twój tablet będzie działał nieco płynniej.

Proces różni się w zależności od posiadanej generacji tabletu Amazon's Fire. W przypadku nowszych tabletów będziesz musiał wykonać jeszcze kilka kroków, zwłaszcza jeśli usuwasz dane przeglądarki. Dane przeglądarki to najczęstsza rzecz, którą ludzie chcą wyczyścić i to tam nastąpi większość zatorów. Jednak opłaca się również wyczyścić dane poszczególnych aplikacji za pomocą ustawień urządzenia.

Jakie znasz inne sposoby na uporządkowanie bardzo potrzebnej przestrzeni dyskowej? Jeśli masz specjalną metodę, udostępnij ją w sekcji komentarzy poniżej!