Jak wyczyścić partycję pamięci podręcznej na Androidzie Oreo

Większość użytkowników Androida nie zdaje sobie sprawy z funkcji systemowej zwanej trybem odzyskiwania. W rzeczywistości wielu nigdy nie będzie potrzebować żadnej z opcji dostępnych w tym trybie. Jest używany do funkcji na poziomie systemu, które mają niewiele wspólnego z codzienną obsługą. Jednak w trybie odzyskiwania jest kilka rzeczy, które mogą pomóc w rozwiązaniu poważniejszych problemów z urządzeniem. Jeśli używasz Androida Oreo (wersja 8.0), nauka o trybie odzyskiwania może się przydać. W tym artykule wyjaśnimy, jak korzystać z jednej z najważniejszych funkcji dostępnych w trybie odzyskiwania. Nazywa się to „Wyczyść partycję pamięci podręcznej”. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak wyczyścić partycję pamięci podręcznej na Androidzie Oreo

Partycja pamięci podręcznej

Pamięć podręczna to miejsce przechowywania używane do tymczasowego przechowywania danych przez oprogramowanie uruchomione na urządzeniu. Różne urządzenia wykorzystują funkcje pamięci podręcznej na różne sposoby. W systemach opartych na Androidzie w pamięci urządzenia znajduje się partycja dedykowana wyłącznie dla pamięci podręcznej. Aplikacje wykorzystują tę partycję do przechowywania danych tymczasowych. Obejmuje to między innymi dane logowania, najnowszą historię i ustawienia. Ogólnie rzecz biorąc, powinno to działać bezproblemowo, a użytkownik niczego nie zauważa. Jednak z biegiem czasu partycja pamięci podręcznej może się zapełnić i spowolnić działanie. Gdy zaczyna brakować miejsca, mogą pojawić się problemy z różnymi aplikacjami, które próbują uzyskać dostęp do tych samych sektorów pamięci podręcznej. Te konflikty mogą powodować konflikty, które mogą spowodować awarię aplikacji, a nawet całego urządzenia. Jeśli Twoje urządzenie działa wolno lub często występują awarie aplikacji lub systemu operacyjnego, partycja pamięci podręcznej może być przepełniona.

Co robi czyszczenie partycji pamięci podręcznej?

Wyczyszczenie partycji pamięci podręcznej spowoduje trwałe usunięcie wszystkich przechowywanych tam danych tymczasowych. Nie obejmuje to takich rzeczy, jak zdjęcia, zakładki i inne zapisane przez Ciebie rzeczy. Ogólnie rzecz biorąc, tylko aplikacje mają dostęp do partycji pamięci podręcznej i nic, co pobierasz lub zapisujesz, nigdy się tam nie kończy. W rezultacie czyszczenie partycji pamięci podręcznej jest nieniszczące. Może być konieczne ponowne zalogowanie się do niektórych aplikacji lub dostosowanie kilku ustawień, ale nie stracisz nic ważnego. W zależności od sytuacji wyczyszczenie partycji pamięci podręcznej może zwolnić znaczną ilość pamięci urządzenia. Twoje aplikacje będą działać szybciej i powinno to wyeliminować wszelkie konflikty powodujące awarię.

Jak wyczyścić pamięć podręczną?

Wyczyszczenie partycji pamięci podręcznej z trybu odzyskiwania jest bardzo łatwe. Ponieważ większość użytkowników nie zna tego trybu, może się to wydawać zniechęcające. Ale jesteśmy tutaj, aby pomóc. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby wyczyścić partycję pamięci podręcznej.

 1. Wyłącz zasilanie urządzenia
 2. Jednocześnie naciśnij i przytrzymaj następujące trzy klawisze sprzętowe: Home, Power i Volume Up
 3. Przytrzymaj te klawisze, aż urządzenie zacznie się uruchamiać
 4. Zobaczysz mały niebieski tekst w górnym rogu, który mówi „Uruchamianie odzyskiwania…”.
 5. Poczekaj kilka minut, aż urządzenie się uruchomi. Możesz zobaczyć kilka różnych logo. Bądź cierpliwy.
 6. Zobaczysz kilka opcji w całkowicie okrojonym interfejsie
 7. W trybie odzyskiwania ekran dotykowy nie działa. Do poruszania się po menu będziesz używać przycisków głośności i zasilania
 8. Naciśnij przycisk zmniejszania głośności, aż podświetli się „Wyczyść partycję pamięci podręcznej”
 9. Naciśnij przycisk zasilania, aby go wybrać
 10. Potwierdź, przewijając w dół do „Tak” i wybierz go
 11. Pamięć podręczna zostanie wyczyszczona, a urządzenie uruchomi się ponownie

Słowo ostrzeżenia!

Powinno to przyspieszyć działanie urządzenia, zwolnić trochę miejsca i wyeliminować większość problemów z awariami. Istnieje jednak kilka pułapek, o których należy pamiętać podczas przechodzenia przez ten proces. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rozróżnienie między klawiszami zmniejszania i zwiększania głośności w kroku 2. Ten sam proces z użyciem zmniejszania głośności zamiast zwiększania spowoduje uruchomienie programu ładującego ROM. Jest to znacznie bardziej zaawansowana funkcja, która może powodować poważne problemy ze sprzętem i bezpieczeństwem. Jeśli naprawdę nie wiesz, co robisz, nie zalecamy korzystania z tej funkcji.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest różnica między „Wyczyść partycję pamięci podręcznej” a „Wyczyść dane / przywróć ustawienia fabryczne”. Obie opcje znajdują się obok siebie w menu Tryb odzyskiwania. Oba zaczynają się od słowa „Wytrzyj”. Ale robią bardzo różne rzeczy i jedna może naprawdę sprawić ci problemy. Wyczyszczenie partycji pamięci podręcznej nie jest niszczące i pozostawia dane nienaruszone. Wymazywanie danych, znane jako „przywracanie ustawień fabrycznych”, usunie WSZYSTKO. Jeśli zresetujesz urządzenie do ustawień fabrycznych, skończysz z tym samym środowiskiem, co zupełnie nowe. Jeśli nie utworzyłeś kopii zapasowej swojego urządzenia, unikaj tego !! Przywracanie ustawień fabrycznych służy do rozwiązywania poważniejszych problemów. W pewnym momencie może być konieczne użycie go, ale najpierw wykonaj kopię zapasową urządzenia. W przeciwnym razie stracisz wszystkie swoje zdjęcia, wiadomości, ustawienia aplikacji i wszystko, co umieściłeś na swoim urządzeniu.