Jak wyczyścić formatowanie w Dokumentach Google

Dokumenty Google, internetowy konkurent Google dla takich programów jak Microsoft Word i Apple's Pages, to potężne narzędzie do tworzenia dokumentów i współpracy z innymi osobami nad zmianami. Dzięki niemu możesz wspólnie edytować pliki edytora tekstu bezpośrednio w przeglądarce!

Jedną z moich ulubionych wbudowanych funkcji Dokumentów jest jednak możliwość usuwania formatowania z tekstu, więc jeśli wrócisz i zdasz sobie sprawę, że wklejony cytat zawiera kilka pogrubionych słów, możesz je usunąć bez konieczności wpisz treść ponownie. Oto jak to działa! Zauważ, że używam macOS na moich zrzutach ekranu, ale podstawowe kroki działają na każdej innej platformie, która ma dostęp do Dokumentów.

Jak wyczyścić formatowanie w Dokumentach Google

Wyczyść formatowanie w Dokumentach Google

Aby rozpocząć, otwórz lub utwórz nowy dokument w Dokumentach Google i wklej tekst z zewnętrznego źródła. Może to być z Apple Mail, strony internetowej lub prawie dowolnej aplikacji. W przypadku czynności kopiowania i wklejania możesz używać skrótów klawiaturowych (Command-C do kopiowania i Command-V do wklejania w systemie macOS).

Teraz w wielu przypadkach wklejony tekst będzie miał oryginalne formatowanie źródła. Oznacza to, że wklejony tekst nie będzie pasował do domyślnego formatowania czcionki dokumentu ani do formatowania innych wklejonych bloków tekstu, jeśli pochodzą one z różnych źródeł.

Wklejony tekst w Dokumentach Google

W niektórych przypadkach możesz chcieć zachować oryginalne formatowanie źródła i nie zależy Ci na niespójnych czcionkach, rozmiarach i stylach w dokumencie. Jednak w większości przypadków prawdopodobnie chcesz tego uniknąć i zachować jednolitość.

Jednym z rozwiązań tego problemu jest użycie Wklej bez formatowania opcja, znaleziona w Edytować menu w Dokumentach Google lub za pomocą skrótu klawiaturowego Command+Shift+V (lub Control+Shift+V dla innych systemów operacyjnych).

Dokumenty Google

Spowoduje to pobranie tekstu ze schowka i wklejenie tylko zwykłego tekstu bez żadnego formatowania.

Zauważ, że ten element menu nie pojawia się we wszystkich przeglądarkach; Na przykład w Dokumentach w Safari brakuje opcji „Wklej bez formatowania”, ale jej skrót, Option-Shift-Command-V, nadal działa i robi to samo. (W Chrome na Macu ten skrót jest wyświetlany jako Command+Shift+V, ale Option-Command-Shift-V zadziała również, jeśli lubisz łatwość zapamiętania tylko jednego skrótu).

ten Wklej bez formatowania polecenie jest w porządku, gdy wklejasz nowy tekst do dokumentu. Ale co, jeśli masz już istniejący dokument pełen tekstu i chcesz usunąć całe niespójne formatowanie?

Wybrany tekst w Dokumentach Google

Jak wyczyścić całe formatowanie w Dokumentach Google

Rozwiązaniem tutaj jest użycie Wyczyść formatowanie opcja, znajdująca się w Format > Wyczyść formatowanie element menu lub jego skrót. Możesz także użyć skrótu Wyczyść formatowanie, który jest Command-odwrotny ukośnik. Po prostu wybierz część lub całość istniejącego dokumentu i użyj opcji menu lub skrótu klawiaturowego.

Całe formatowanie wybranego tekstu zostanie natychmiast usunięte, a pozostanie tekst zgodny z domyślnym tekstem Dokumentów Google.

Teraz należy wziąć pod uwagę kilka różnic. Gdy użyjesz opcji „Wklej bez formatowania”, Dokumenty usuną wszystkie linki i obrazy itd., o czym wspomniałem. Ponadto dopasuje wklejoną zawartość do dowolnej czcionki użytej w otaczającym tekście, więc jeśli na przykład zmieniłeś Arial na Comic Sans (fuj), wklejony tekst pasowałby do tego stylu. Jednak „Wyczyść formatowanie” tego nie robi; z pewnością usunie tekst z jego czcionki, ale niekoniecznie zmusi go do dopasowania tego, co jest wokół niego. Ponadto nie usunie linków ani obrazów, więc jeśli chcesz to zrobić, zaplanuj z wyprzedzeniem! Lub wróć i ponownie skopiuj tekst i wrzuć go z powrotem za pomocą Edycja > Wklej bez formatowania. W każdym razie upewnij się, że prawidłowo przypisałeś swoją ofertę i masz pozwolenie na jej wykorzystanie! To moja wskazówka CYA na ten dzień, ludzie.