Jak łączyć komórki w Arkuszach Google (2021)

Arkusze Google to potężne, bezpłatne rozwiązanie do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, które firma Google wdrożyła jako część Dokumentów Google w 2005 r. Arkusze ułatwiają udostępnianie danych z arkuszy kalkulacyjnych między zespołami dzięki przechowywaniu w chmurze i prostym funkcjom grup roboczych. Chociaż Arkusze nie mają pełnej mocy kompletnego rozwiązania arkusza kalkulacyjnego, takiego jak Excel, jest doskonałym narzędziem do podstawowej (a nawet niektórych rodzajów zaawansowanej) analizy arkuszy kalkulacyjnych. Jedną z funkcji, z którą Arkusze radzą sobie wyjątkowo dobrze, jest zarządzanie danymi użytkownika, na przykład łączenie komórek w arkuszu kalkulacyjnym.

Jak łączyć komórki w Arkuszach Google (2021)

Łączenie komórek

Łączenie danych komórkowych to coś, co każdy poważny użytkownik arkusza kalkulacyjnego musi wiedzieć, jak to zrobić; Arkusze Google sprawiają, że jest to stosunkowo bezbolesny proces. Źródła danych prawie zawsze wymagają edycji i uporządkowania, aby były użyteczne, a to bardzo często wymaga łączenia lub łączenia komórek. Na przykład, jeśli masz arkusz kalkulacyjny, w którym imiona i nazwiska znajdują się w różnych kolumnach, możesz potrzebować kolumny zawierającej pełne imię i nazwisko każdej osoby. Możesz użyć powiązać polecenie z dwoma pierwszymi kolumnami, aby połączyć ich informacje w trzecią kolumnę. Wszystko, czego potrzebujesz, aby połączyć komórki, to dwie (lub więcej) komórki zawierające dane i komórka docelowa, w której mają być wyświetlane połączone dane. W tym artykule poznasz proces łączenia komórek w Arkuszach Google.

Dlaczego używam dużego słowa, takiego jak „konkatenacja”, zamiast czegoś prostego, jak „połącz”? Cóż, polecenia łączenia komórek w Arkuszach (i Excelu w tym przypadku) często używają słowa „konkatenacja” i równie dobrze możemy się do tego przyzwyczaić!

Zauważ, że łączenie komórek i scalanie komórek, chociaż brzmią bardzo podobnie w prostym języku angielskim, to w rzeczywistości dwie zupełnie różne operacje w Arkuszach Google i innych arkuszach kalkulacyjnych. Scalanie komórek oznacza łączenie dwóch lub więcej komórek w jedną i eliminację poprzednich komórek; łączenie komórek oznacza pobranie zawartości obu i umieszczenie ich w innym miejscu. W tym artykule omówiono łączenie komórek.

Jak wyglądają dane?

Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć, jest to, czy patrzymy na dane łańcuchowe („Nazywam się Dawid”), dane liczbowe (32) lub kombinację tych dwóch („Dawid ma 32 jabłka”) i czego chcemy połączone dane, aby wyglądały. Na przykład możemy mieć „John” w jednej komórce, „Smith” w drugiej komórce i pragnąć wyjścia „John Smith”. Z drugiej strony możemy mieć wartość 100 w jednej komórce, 300 w innej komórce i chcemy uzyskać wynik 400. Lub jest możliwe, że mamy „Jan” w jednej komórce, 200 w innej komórce i chcemy dane wyjściowe to „John200” lub „John 200”. Istnieją różne formuły, których można użyć, aby osiągnąć te różne typy wyników.

Dane liczbowe

W przypadku danych czysto liczbowych funkcją ich sumowania jest SUMA. Aby użyć SUMA:

  1. Otwórz swój Arkusz Google.
  2. Znajdź komórki, które chcesz połączyć, i zanotuj ich współrzędne — w tym przykładzie A1 i A2.
  3. W komórce, w której chcesz wyświetlić połączone dane, wpisz „= suma (A1, A2)”. Możesz również użyć zakresu we wzorze sumy, tj. „=sum(A1:A2)”.

Powinieneś teraz zobaczyć sumę A1 i A2 w komórce docelowej. Jeśli więc A1 zawiera 100, a A2 zawiera 50, komórka docelowa powinna zawierać 150. Zauważ, że możesz poprosić SUM o podanie sumy w zakresie obejmującym dane ciągu, ale te dane ciągu zostaną zignorowane. Jeśli komórka A2 w tym przykładzie zawiera „50”, a nie 50, suma wyniesie 100, a nie 150.

Dane ciągu

Istnieją dwie formuły, których można użyć do łączenia danych ciągów. CONCAT to najprostszy sposób na połączenie dwóch komórek. CONCAT ma jednak ważne ograniczenie: może wymagać tylko dwóch argumentów. Oznacza to, że za pomocą CONCAT możesz połączyć tylko dwie rzeczy. Aby użyć CONCAT:

  1. Otwórz swój Arkusz Google.
  2. Znajdź komórki, które chcesz połączyć, i zanotuj ich współrzędne — w tym przykładzie A1 i A2.
  3. W komórce, w której chcesz wyświetlić połączone dane, wpisz „=concat(A1, A2)”.

Powinieneś teraz zobaczyć kombinację A1 i A2 w komórce docelowej. Jeśli A1 zawiera „rocket”, a A2 zawiera „ninja”, komórka docelowa powinna zawierać „rocketninja”.

Ale co, jeśli chcesz, aby komórka docelowa zawierała „rakietowy ninja” lub jeśli masz pięć różnych komórek, których tekst chcesz połączyć? W takim przypadku musisz użyć mocniejszego polecenia ZŁĄCZ.TEKSTY. Aby użyć ZŁĄCZ.TEKST:

  1. Otwórz swój Arkusz Google.
  2. Znajdź komórki, które chcesz połączyć, i zanotuj ich współrzędne — w tym przykładzie A1 i A2.
  3. W komórce, w której chcesz wyświetlić połączone dane, wpisz „= concatenate(A1, ””, A2)”.

Powinieneś teraz zobaczyć kombinację A1, spacji i A2 w komórce docelowej. Jeśli A1 zawierał „rakieta”, a A2 zawierał „ninja”, komórka docelowa powinna zawierać „rakietowy ninja”. Zauważ, że możesz określić dowolną liczbę komórek, stałych łańcuchowych lub zakresów w funkcji CONCATENATE; ‘=concatenate(A1, ””, A2, „to jest głupi przykład”, A1:B2999)” to doskonale poprawna formuła.

Należy mieć świadomość, że CONCAT i CONCATENATE doskonale sprawdzają się w przypadku danych liczbowych, ale potraktują te dane jako ciąg, a nie jako liczbę. CONCAT(100,200) i CONCAT(„100″,200”) wyprowadzą „100200”, a nie 300 lub „300”.

Oprócz funkcji CONCAT i CONCATENATE, Arkusze mogą używać operatora ampersand (&) jako narzędzia łączącego. Możesz używać & z liczbami i tekstem bez wyjątku. Przyjmie jednak, że dowolna liczba jest w rzeczywistości tekstem; „Monkey” & 100 & „Shines” pojawia się w „Monkey100Shines”.

To podstawowe wprowadzenie do łączenia zawartości komórek w Arkuszach. Chcesz dowiedzieć się więcej o korzystaniu z Arkuszy? TechJunkie ma wiele samouczków dotyczących Arkuszy, w tym: jak ukrywać komórki w Arkuszach, jak blokować komórki, jak znaleźć nachylenie linii w Arkuszach, jak porównywać kolumny, jak usuwać zduplikowane wiersze i wiele innych.

Masz jakieś sugestie dotyczące łączenia komórek w Arkuszach? Podziel się nimi z nami poniżej w obszarze komentarzy!