Jak porównywać kolumny w Arkuszach Google

Arkusze Google to potężna i łatwa do nauczenia aplikacja do obsługi arkuszy kalkulacyjnych w chmurze. Arkusze konkurują z Microsoft Excel na rynku arkuszy kalkulacyjnych, nie mają takiej samej szerokości ani głębi funkcji.

Arkusze Google, Dokumenty Google i Prezentacje Google są częścią internetowego pakietu biurowego oferowanego przez Google za darmo. Aplikacje te integrują się z Dyskiem Google, przechowywaniem plików Google i usługą synchronizacji.

Jednym z tych rutynowych zadań arkusza kalkulacyjnego jest porównywanie informacji w różnych kolumnach. Arkusze są w stanie przeprowadzić tego rodzaju porównania.

W tym artykule instruktażowym pokażę, jak można porównywać dane między kolumnami w Arkuszach Google, a także opiszę jedno podejście do zrobienia tego samego w programie Microsoft Excel. Jeśli jesteś użytkownikiem programu Excel, który rozważa zmianę i obawia się posiadania porównywalnych funkcji, ten artykuł powinien rozwiać Twoje obawy. Możesz to zrobić dzięki Arkuszom!

Arkusze Google Porównaj kolumny

Porównaj dwie kolumny w Arkuszach Google

Jednym z prostych sposobów porównywania kolumn w Arkuszach jest użycie formuły. Załóżmy, że mamy dwie kolumny danych, kolumnę A i kolumnę B. Jeśli chcemy porównać kolumny i zanotować różnice, możemy użyć formuły.

Formuła IF to potężne narzędzie w Arkuszach (a także w Excelu). W instrukcji IF są trzy argumenty.

Pierwszy argument to test do wykonania, drugi argument to wynik do zwrócenia, jeśli test jest nieprawda, a trzeci argument to wynik do zwrócenia, jeśli test jestprawda. Jest to dość łatwe do zrozumienia, ale trudne do odczytania w formule, więc przejdźmy przez to.

 1. Otwórz Arkusz na stronie, którą chcesz porównać.

 2. W przypadku danych w kolumnach A i B zaznacz komórkę C1.

 3. Pasta =jeśli(A1=B1,"","Niezgodność") do komórki C1. Logika jest następująca: jeśli A1 i B1 są takie same (tj. A1=B1), formuła zwraca pusty ciąg, a jeśli nie są takie same (A1 nie nie równa B1), formuła zwraca „Niezgodność”.

 4. Kliknij lewym przyciskiem myszy w prawym dolnym rogu komórki C1 i przeciągnij w dół. Spowoduje to skopiowanie formuły z C1 do wszystkich komórek w kolumnie C.

Teraz dla każdego wiersza, w którym A i B nie są identyczne, kolumna C będzie zawierać słowo „Niezgodność”. Jeśli zobaczysz pustą komórkę, formuła nie zwróciła niczego, co wskazuje na zgodność kolumn.

Porównywanie danych wielokolumnowych

Porównywanie danych między dwiema kolumnami jest w porządku i przydatne… ale co, jeśli masz wiele kolumn danych i musisz dokonywać porównań? Cóż, Arkusze również sobie z tym poradzą, używając funkcji o nazwie ARRAYFORMULA. Jest to dość zaawansowana formuła i nie zamierzam zagłębiać się w chwasty, jak to działa, ale pozwoli nam to na kilka wielokolumnowych porównań danych.

W Arkuszach i innych arkuszach kalkulacyjnych możesz użyć formuły tablicowej do obliczenia wartości w kolumnie lub wierszu z sumami częściowymi, umieszczając je w rzędzie komórek lub obliczyć pojedynczą wartość w pojedynczej komórce.

Powiedzmy, że mamy dwa zestawy danych. Każdy zestaw danych posiada wartość indeksu – może to być numer części lub numer seryjny. Istnieje również kilka kolumn danych powiązanych z każdą wartością indeksu – być może kolory produktu lub ilość w kasie. Oto, jak może wyglądać jeden z tych zestawów danych.

Mamy więc dane Jane. Ale wtedy Bob przesyła swoje liczby dla tego samego zestawu informacji i podejrzewamy, że mogą istnieć pewne różnice między tymi dwoma zestawami danych. (W tym przykładzie możesz łatwo wizualnie zidentyfikować różnice, ale załóż arkusz kalkulacyjny z tysiącami wpisów.) Zobacz poniżej figury Jane i Boba obok siebie.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy ceny jednostkowe podane przez Jane i Boba są takie same, możemy użyć do tego celu ARRAYFORMULA. Chcemy zgłosić wszelkie różnice i wydrukować je zaczynając od komórki I3, więc w komórce I3 wpisujemy następującą formułę:

=Formula tablicy(SORTUJ(jeśli(liczba(E3:E&G3:G;A3:A&C3:C)=0,A3:C;)))

Powoduje to porównanie w wielu kolumnach, które wygląda tak:

Teraz widzimy, że SKU A10305 ma różnicę i możemy dowiedzieć się, kto ma właściwe informacje, a kto ma błąd.

Używanie elektronarzędzi do porównywania kolumn

Innym podejściem jest użycie narzędzia do porównywania w jednym z pakietów dodatków do Arkuszy Google. Jedno narzędzie jest znane jako „Power Tools”, bardzo przydatny zbiór dodatków rozszerzających funkcjonalność Arkuszy Google. Jest to jedno z wielu takich narzędzi, które znacznie rozszerzają podstawową funkcjonalność i zabierają dużo pracy przy tworzeniu arkuszy kalkulacyjnych.

Podczas gdy kiedyś były bezpłatne na czas nieokreślony, Power Tools teraz wymaga subskrypcji po zakończeniu bezpłatnego okresu próbnego. Powiedziałbym, że narzędzia Power Tools są warte swojej ceny dla użytkowników arkuszy kalkulacyjnych na poziomie 29,95 USD rocznie lub 89,95 USD za dożywotnią subskrypcję.

Arkusze Dodatki Elektronarzędzia

Power Tools ma wiele potężnych funkcji, ale przyjrzymy się tutaj tylko metodzie porównywania kolumn.

 1. Po dodaniu narzędzi Power Tools do Arkuszy Google przejdź do Dodatki menu rozwijalne

 2. Wybierać Elektronarzędzia

 3. Następnie wybierz Początek

 4. Kliknij opcję menu „Duplikuj i porównaj”, a następnie wybierz „Porównaj dwa arkusze”

 5. Wprowadź zakresy kolumn, które chcesz porównać. Pamiętaj, że możesz porównywać wiele kolumn naraz, a nawet porównywać w różnych arkuszach!

 6. Wybierz, czy chcesz znaleźć wartości unikatowe, czy zduplikowane.

 7. Wybierz sposób, w jaki elektronarzędzia mają wskazywać wyniki porównania. Możesz wybrać kolor w zduplikowanych lub unikalnych komórkach, przenieść lub skopiować dane do nowych kolumn i inne opcje.

Szybki sposób na porównanie różnic między tekstem a arkuszami kalkulacyjnymi

Jeśli nie chcesz kłopotów z pisaniem formuł lub używaniem dodatku i chcesz po prostu szybko porównać wartości lub tekst między dwoma dokumentami, istnieje bezpłatne narzędzie online, które wykona za Ciebie ciężkie zadanie. Nazywa się Diffchecker i wydaje się, że działa dobrze. Jest nawet zalecany do użytku na forum Dokumentów Google.

 1. Przejdź do modułu sprawdzania różnic.

 2. Wklej jeden zestaw tekstu lub wartości do lewego okienka, a drugą kolumnę lub tekst do prawej.

 3. Wybierz Znajdź różnicę!

 4. Witryna porówna oba panele i zaznaczy wszelkie różnice.

Narzędzie Diffchecker jest przydatne, jeśli próbujesz rozróżnić kolumny i potrzebujesz tylko wyników.

A jeśli używasz programu Excel, czy możesz porównać kolumny za pomocą tego narzędzia? Oczywiście, że możesz!

Porównaj dwie kolumny w Microsoft Excel

Przełączam się między Arkuszami Google a Microsoft Excel w zależności od tego, co próbuję zrobić. Chociaż Arkusze są bardzo dobre, nie mają tylu funkcji, co Excel, więc nie spełniają niektórych kluczowych obszarów.

Metoda 1 do porównywania kolumn dla duplikatów w programie Excel:

 1. Zaznacz dwie kolumny, które chcesz sprawdzić.

 2. Wybierz opcję Formatowanie warunkowe ze wstążki Strona główna.

 3. Wybierz opcję Wyróżnij reguły komórek i zduplikowane wartości.

 4. Wybierz format do wyświetlenia i wybierz OK.

Metoda 2 do porównywania kolumn pod kątem różnic w programie Excel:

 1. Zaznacz komórkę 1 w kolumnie C.

 2. Pasta =JEŻELI(LICZ.JEŻELI($A:$A;$B1)=0;"Brak dopasowania w A;","") na pasku formuły.

 3. Powinieneś zobaczyć „Brak dopasowania w A” w kolumnie C wszędzie tam, gdzie te dwie kolumny się różnią.

Powinieneś zobaczyć te komórki z różnicami, ponieważ w odpowiednim wierszu powinna znajdować się etykieta z informacją „Brak dopasowania w A”. Możesz oczywiście zmienić to, aby mówić co chcesz. Możesz również zmienić litery kolumn lub kolejność, w jakiej odpowiednio je porównujesz.