Płyty główne Socket AM2: recenzja Gigabyte GA-M57SLI-S4

86 £ Cena w recenzji

Zdjęcie 5

Płyty główne Socket AM2: recenzja Gigabyte GA-M57SLI-S4

Dzięki obietnicom 35-watowych procesorów Athlon 64 do komputerów stacjonarnych, szybkości pamięci RAM do 1066 MHz i niesamowitemu FX-62, nowe gniazdo AMD powinno spodobać się każdemu. A przy cenach od 43 do 116 funtów, jest tu tablica, która zakryje każdą kieszeń. AM2 to nie tylko teoretyczny wzrost wydajności związany z przejściem na pamięć RAM DDR2; to nowe gniazdo dla wszystkich procesorów AMD na najbliższe dwa lata – od AM2 Sempron 3000+ za 47 funtów (www.fastekcomputers.co.uk) po Athlon 64 FX-62 za ponad 700 funtów.

Jeśli masz ograniczony budżet, ECS RS485M-M to dobry początek. To jedyna tutaj płyta, która nie obsługuje jednego z nowych chipsetów Nvidii z serii Nforce 500, zamiast tego jest przystosowana do ATi Xpress 1100. Ściśle mówiąc, jest to chipset mobilny, na którym skupia się głównie na oszczędzaniu energii. RS485M-M może brakować funkcji, z tylko dwoma gniazdami pamięci RAM i brakiem obsługi FireWire, ale ma procesor graficzny Radeon X300 300 MHz, co zapewnia wystarczającą moc dla interfejsu Premium Aero Glass Vista. Dostajesz jednak starzejący się kodek audio AC97 i minimalny pakiet. Mimo to, będąc microATX, może stanowić podstawę małego systemu.

Pozostałe płyty wykorzystują wysokiej klasy chipsety Nforce 590 lub 570. Najtańszy z nich to MSI K9N SLI Platinum, który jest również dostarczany z hojnym pakietem. Nawet z wczesnym BIOS-em wydajność była doskonała – podobnie jak wszystkie płyty Nforce – a układ jest przyjemnie logiczny. Trzy gniazda PCI i dwa gniazda PCI Express 1x zapewniają dobre możliwości rozbudowy, zarówno teraz, jak iw przyszłości. Sześć portów SATA zapewnia duży potencjał przechowywania, zwłaszcza w nowej wersji MediaShield. Rozsądne rozmieszczenie złączy zasilania ATX również zapewnia schludną obudowę, podczas gdy masz FireWire i trzy złącza USB na dole dla dodatkowych portów i rozszerzeń. Jest to agresywna cenowo, bogato wyposażona i wydajna płyta, która w tym miesiącu zasługuje na drugie miejsce.

Niestety jest to ze szkodą dla Abit K9N SLI i Gigabyte GA-M57SLI-S4, z których oba są lekkie na dodatkach, a jednocześnie są droższe. Oceniając sam układ planszy, nie ma zbyt wiele do powstrzymania, więc warto polować za niższą cenę. Oba układają dwa złącza zasilania u góry i po prawej stronie, aby zapewnić schludne wnętrze obudowy, a wszystkie złącza napędów są rozsądnie umieszczone po prawej stronie w pobliżu wnęk na napędy.

Jednak w obu są tylko dwa gniazda PCI, a Abit ma tylko dwa gniazda PCI Express do trzech Gigabyte. Płyta montażowa Gigabyte oferuje również porty szeregowe, równoległe i koncentryczne S/PDIF.

Foxconn C51XEM2AA, zbudowany według referencyjnego projektu Nvidii, oferuje FirstPacket, DualNet i MediaShield. Jest to również jedyna płyta, która wykorzystuje aktywne chłodzenie chipsetu. Układ ma mimośrody, ale ogólnie jest dobry. 24-pinowe złącze zasilania ATX znajduje się w prawym górnym rogu, z sześcioma złączami SATA i jednym połączeniem równoległym/ATA. FireWire i dwa złącza USB są łatwo dostępne u dołu. Z tyłu znajdziesz sześć portów USB 2, a także po jednym dla FireWire 400 i 800. Jest jednak tylko jeden nagłówek wentylatora. Układ gniazd jest również dziwny, z dwoma PCI, jednym PCI Express 1x oraz nietypowym gniazdem PCI Express 4x.

Płyta Asus M2N32-SLI Deluxe ma również gniazdo PCI Express 4x, pozostawiając miejsce tylko na dwa PCI i jedno PCI Express. Istnieje jednak wiele zintegrowanych urządzeń, a nagłówek to minikarta 802-11a/b/g na płycie montażowej. Jest to jeden z najpełniejszych tutaj z zewnętrznym połączeniem danych SATA (ale bez zasilania), plus FireWire, czterema złączami USB 2 i dwoma Gigabit Ethernet.