Komputer ciągle się zawiesza podczas grania w gry — kilka rozwiązań

Nie ma nic gorszego niż dotarcie do końca poziomu lub pokonanie wymagającego bossa tylko po to, aby gra się zawiesiła, zanim ją zapisze. Jeśli Twój komputer zawiesza się podczas grania w gry, jest to samouczek dla Ciebie. Przeprowadzę Cię przez niektóre z najczęstszych przyczyn tego problemu i pokażę, jak je naprawić.

Komputer ciągle się zawiesza podczas grania w gry — kilka rozwiązań

Awarie komputera mogą być spowodowane różnymi rzeczami, ale jeśli dzieje się tak tylko podczas grania w gry, pole znacznie się zawęża. Awarię będą powodowały głównie sterowniki, oprogramowanie, temperatura lub pamięć RAM. Możemy coś zrobić z tymi wszystkimi rzeczami.

Awaria komputera podczas grania w gry

Twoim pierwszym zadaniem jest ustalenie, czy jest to jedna gra, która powoduje awarię komputera, czy też wszystkie gry. Jeśli jest to jedna gra, musimy rozwiązać problem z grą, a niekoniecznie z komputerem. Jeśli to wszystkie gry, prawdopodobnie komputer powoduje problemy.

Jeśli jest to jedna gra, zaktualizuj grę, zainstaluj ją ponownie, zmień rozdzielczość gry, wyłącz VoIP lub utwórz dla niej wyjątek w zaporze i programie antywirusowym. To są wszystkie najczęstsze przyczyny zawieszania się gry. Jeśli gra jest na Steamie, zweryfikuj również instalację lokalną.

Jeśli to wszystkie gry, wykonaj następujące kroki:

Zaktualizuj wszystko

Zapewne wiesz równie dobrze jak ja, że ​​Windows 10 jest tak dobry, jak jego ostatnia aktualizacja. Jeśli Twoje gry ciągle się zawieszają, najpierw przeprowadź aktualizację Windows. Następnie pobierz aktualizację sterownika karty graficznej i sprawdź dźwięk, sieć, płytę główną i dowolny inny używany sterownik. Użyj Menedżera urządzeń lub odwiedź witrynę internetową każdego producenta i pobierz najnowszy sterownik dla swojego sprzętu.

Co najważniejsze, upewnij się, że korzystasz z najnowszej wersji systemu Windows 10 i masz najnowsze sterowniki graficzne.

Sprawdź uruchomione aplikacje

Uruchom Menedżera zadań, gdy grasz w grę i sprawdź, czy coś w szczególności nie zużywa dużo pamięci lub procesora. Zasoby systemowe powinny zostać zwolnione na potrzeby gry, ale jeśli coś zużywa zbyt wiele zasobów, zamknij je i ponownie przetestuj grę.

Zwróć szczególną uwagę na zainstalowane skanery antywirusowe lub złośliwe oprogramowanie. Upewnij się, że nie skanują podczas gry, ponieważ jest to prawdopodobna przyczyna awarii. Jeśli oprogramowanie zabezpieczające ma tryb gry, wypróbuj go. Jeśli tak się nie stanie, sprawdź ustawienia, aby zatrzymać skanowanie, gdy robisz inne rzeczy.

Zachowaj spokój

Temperatura jest klasyczną przyczyną zawieszania się gier. Często zdarza się, że dławienie termiczne uruchamia się na twojej karcie graficznej, wyłącza GPU, powoduje awarię sterownika graficznego, który powoduje awarię gry. System Windows 10 może odzyskać dane po awarii sterownika karty graficznej, dlatego możesz nadal korzystać z niego normalnie. Gry zwykle nie przetrwają awarii sterownika graficznego.

Użyj Open Hardware Monitor, HWMonitor lub czegoś innego, aby mieć oko na temperatury. Gdy gra się zawiesza, szybko sprawdź temperatury. Jeśli coś jest zbyt gorące, czas spojrzeć na chłodzenie. Sprawdź tę stronę pod kątem średnich temperatur roboczych dla niektórych konfiguracji komputera.

Jeśli twój system jest zbyt gorący, wyczyść go dokładnie i usuń cały brud i kurz. Jeśli to nie zadziała, upewnij się, że wszystkie wentylatory działają i wciągają powietrze we właściwym kierunku. Na koniec rozważ ulepszenie swoich fanów, jeśli to konieczne.

Dzięki za pamięć

Pamięć RAM to kolejna klasyczna przyczyna awarii gier. Większość nowszych gier wymaga dużej ilości zasobów, a pamięć jest tego kluczowym elementem. Musi wszystko idealnie zsynchronizować, aby zasilić procesor wszystkimi danymi, których potrzebuje do gry, pracy z fizyką, utrzymania gry w ruchu, wysyłania ruchu sieciowego i wszystkich innych rzeczy, które się dzieją. Wszystko, co stanie na przeszkodzie, spowoduje awarię gry.

Zwykle problem z pamięcią RAM powoduje również awarię innych aplikacji, ale nie zawsze tak się dzieje.

  1. Pobierz i zainstaluj MemTest86+ na dysku USB.
  2. Uruchom komputer z tego dysku i uruchom program.
  3. Uruchom test, wykonując 6-8 przebiegów.
  4. Sprawdź, czy nie ma znaczących błędów.

Zawsze sugeruję, aby MemTest86+ działał przez noc, ponieważ może to trochę potrwać. Im więcej masz pamięci RAM, tym dłużej to trwa. Niewielka liczba błędów nie jest powodem do zmartwień, ale duża liczba lub wiele rodzajów błędów może wskazywać, że coś jest nie tak.

Możesz to sprawdzić, przenosząc pamięć RAM do innego gniazda płyty głównej i ponownie uruchamiając test. Jeśli pojawią się błędy, to wina pamięci RAM. Jeśli nie ma więcej błędów, albo ponowne osadzenie pamięci RAM naprawiło to, albo jest to gniazdo płyty głównej. Jeśli nie korzystasz z tego miejsca, zostaw je. Jeśli tego potrzebujesz, być może będziesz musiał rozważyć wymianę płyty głównej, kiedy tylko możesz.

Jeśli Twój komputer zawiesza się podczas grania w gry, są to najczęstsze przyczyny. Mam nadzieję, że do tej pory twoje gry działają dobrze. Jeśli nie, spójrz na błędy dysku, zasilanie i uruchom DISM w systemie Windows. Powodzenia z tym!