Co zrobić, jeśli monitor komputera zaczyna migotać?

Najbardziej widocznym, a jednocześnie najczęściej niedocenianym elementem każdego systemu komputerowego jest monitor. To tutaj odtwarzane są Twoje filmy, wyświetlane są Twoje arkusze kalkulacyjne i gdzie ożywają Twoje przygody w grach. Powolny, ale pewny rozwój i ulepszanie monitorów LCD i LED w ciągu ostatnich dwudziestu lat sprawił, że najwyższej jakości wyświetlacze znalazły się w zasięgu nawet najbardziej ograniczonych budżetów, do tego stopnia, że ​​starsze monitory CRT prawie zniknęły z rynku. Niestety, migotanie monitorów nie podążało za monitorami CRT na popiół historii. Chociaż nowe monitory są znacznie bardziej niezawodne niż stara technologia kineskopowa, nadal istnieje możliwość pojawienia się migotania. Ale nie panikuj – jeśli monitor twojego komputera zaczyna migotać, nie oznacza to automatycznie, że jest to zasłona dla tego sprzętu. Może to po prostu oznaczać, że wymagane jest odświeżenie sterownika lub że Ty lub ktoś inny wprowadził zmiany w konfiguracji systemu Windows.

Co zrobić, jeśli monitor komputera zaczyna migotać?

W tym artykule rozwiążesz problemy z migotaniem monitora, aby dowiedzieć się, co jest nie tak i rozwiązać problem.

Dlaczego monitor komputera migocze

Mimo że wyświetlacz na ekranie komputera wygląda jak statyczny obraz, tak nie jest. Zamiast tego obraz jest stale przerysowywany i usuwany w szybkim tempie, którego twoje oczy nie są w stanie dostrzec. Nowoczesny ekran może odświeżać się do 100 razy na sekundę, a nawet więcej. Ta akcja odnosi się do częstotliwości odświeżania i jest mierzona w hercach. Kiedy spojrzysz na specyfikacje monitora, zobaczysz liczbę taką jak 60 Hz, 100 Hz lub coś innego. Liczba wskazuje, ile odświeżeń odbywa się na sekundę. Na monitorze 60 Hz odświeżanie ekranu odbywa się 60 razy na sekundę. Monitor 100 Hz będzie odświeżał się 100 razy na sekundę. Im szybsze odświeżanie, tym szybciej wyświetlacz reaguje na zmiany i płynniejsze wrażenia. To dlatego telewizory 100 Hz stały się tak popularne i dlaczego monitory komputerowe 100 Hz są idealne do gier, w których wyświetlacz stale się zmienia.

Różni ludzie są bardziej wrażliwi na odświeżenie niż inni. Niektórzy ludzie mogą uruchamiać monitory tak wolne, jak 30 Hz i nadal widzieć idealnie stabilny ekran. Inne osoby będą mogły wykryć odświeżenie i zobaczą, jak migota.

Kroki, aby naprawić migający monitor komputera

1. Sprawdź kabel monitora

Oba końce kabla DVI monitora mają śruby, które utrzymują je bezpiecznie na miejscu, ale nie wszyscy ich używają. Upewnij się, że oba końce złączy są zabezpieczone i mocno trzymane. Jeśli zabezpieczenie połączenia nie naprawi migotania, sam kabel może być uszkodzony. Weź zapasowy i wymień go, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

2. Sprawdź moc

Sprawdź, czy oba końce kabla zasilającego są również zamocowane. Luźny kabel zasilający może czasami powodować migotanie ekranu, czemu często towarzyszy brzęczący dźwięk.

3. Sprawdź ustawienia wyświetlania

Jeśli ostatnio zaktualizowałeś sterownik karty graficznej, sprawdź ustawienia wyświetlania, aby upewnić się, że nic się nie zmieniło. Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie i wybierz ustawienia wyświetlania. Opcje menu będą się różnić w zależności od producenta karty graficznej. Na moim komputerze wpis mówi „Panel sterowania NVIDIA”.

Otwórz graficzny panel sterowania i wybierz Zmień rozdzielczość (słowo NVIDIA). Wybierz migoczący monitor w opcjach i upewnij się, że częstotliwość odświeżania wynosi co najmniej 60 Hz. Jeśli masz monitor 100 Hz, ustaw go na to. Zapisz wszelkie zmiany i przetestuj ponownie.

Możesz także sprawdzić ustawienia systemu Windows 10. Przejdź do Ustawień i Systemu. Przewiń w dół i wybierz link tekstowy „Właściwości karty graficznej” w środkowym polu. Wybierz kartę Monitor i sprawdź stamtąd częstotliwość odświeżania.

4. Sprawdź swoją kartę graficzną

Problemy z kartą graficzną mogą czasami powodować migotanie monitora. Takie sytuacje są niezwykłe, ale jest taka możliwość. Jeśli masz wiele monitorów i działa tylko jeden ekran, problemem nie jest Twoja karta graficzna. Jeśli wszystkie monitory lub Twój jedyny monitor migoczą, warto sprawdzić sprzęt i połączenia.

Sprawdź, czy na powierzchni karty graficznej nie nagromadził się brud i kurz. Upewnij się, że wentylator chłodzący działa i że wszystkie wentylatory obudowy obracają się, kiedy powinny. Użyj Speedfan lub podobnego programu do monitorowania temperatury karty, ponieważ przegrzanie jest główną przyczyną większości problemów z kartą graficzną. Jeśli wszystko wygląda w porządku, może to nie być Twoja karta graficzna powodująca migotanie.

5. Sprawdź monitor

Ostateczną potencjalną przyczyną migotania monitora komputera jest sam monitor. Możesz spróbować przetestować monitor, zmieniając używany port. Jeśli korzystasz z połączenia DVI, spróbuj użyć wyjścia VGA lub DisplayPort. Jeśli nic się nie zmieni, może być konieczne wypożyczenie innego monitora do testowania. Lub przetestuj monitor na innym komputerze, o którym wiesz, że działa dobrze. Jeśli monitor migocze na innym komputerze lub przy innym połączeniu sprzętowym, to smutne jest to, że twój monitor prawdopodobnie dobiegł końca. Monitory można naprawić, ale naprawa prawdopodobnie będzie kosztować więcej niż tylko zakup nowego, chyba że monitor jest bardzo wysokiej klasy i drogi.

Mam nadzieję, że te sugestie pomogą Ci zdiagnozować problem z migotaniem monitora. Jeśli masz inne sugestie dotyczące diagnozowania problemów z monitorem, podziel się nimi z nami poniżej!