Jak przekonwertować kabel koncentryczny na HDMI?

Zaktualizowano: 30.05.2021

Jak przekonwertować kabel koncentryczny na HDMI?

Jeśli kupisz nowy telewizor, prawdopodobnie nie będzie miał złącza koncentrycznego. Może mieć kilka złączy HDMI, USB i komponentowych, ale nie ma kabla koncentrycznego. Jeśli masz starszą skrzynkę kablową lub satelitarną, która wyprowadza tylko kabel koncentryczny, możesz mieć problemy z połączeniem tych dwóch.

Możesz pomyśleć, że kabel koncentryczny jest nieco przestarzały, ale istnieje wiele doskonałych urządzeń, których nadal używamy. Niezależnie od tego, czy nadal używasz starego odtwarzacza VHS, starszej konsoli do gier, czy może używasz anteny, dostępnych jest wiele opcji. W tym artykule przedstawimy Ci opcje, dzięki którym Twoja starsza technologia będzie kompatybilna z nowszymi urządzeniami.

Typy połączeń AV

Choć niektórym z was może się to wydawać oczywistym przeoczeniem, nieuwzględnienie w pełni wyników odbiornika jest łatwym przeoczeniem. Przez wiele lat kabel koncentryczny był domyślnym wyjściem i dopiero niedawno został całkowicie zastąpiony przez SCART lub HDMI. Wiele odbiorników telewizji kablowej i satelitarnej było wyposażonych w kabel koncentryczny, SCART i HDMI. Niewielu było czysto nastawionych.

Połączenia koncentryczne

Kabel koncentryczny został wynaleziony w XIX wieku do przenoszenia sygnałów radiowych. Składa się z miedzianego rdzenia złożonego z dwóch warstw otoczonych izolacją i ekranem. Pomysł polegał na dostarczaniu sygnałów analogowych przy minimalnej interferencji. Technologia była używana do niedawna, najpierw w radiu i telegrafii, potem w telewizji, a potem w szerokopasmowym Internecie. Został on stopniowo zastąpiony światłowodami lub innymi technologiami, które oferowały większe prędkości transmisji.

Mimo że kabel koncentryczny jest izolowany, sygnał wymaga częstego powtarzania i jest narażony na utratę danych na odległość. Coax był popularny, ponieważ był wówczas lepszy od wszystkiego innego, był tani i łatwy w użyciu. Był też bardzo wytrzymały. Światłowód jest szybszy i może jednocześnie przenosić więcej danych. Chociaż światłowód wymaga większych nakładów inwestycyjnych, wymaga mniej konserwacji.

HDMI

HDMI lub High-Definition Multimedia Interface to nowoczesny zamiennik kabla koncentrycznego w domu. Służy do przesyłania sygnałów między urządzeniami z maksymalną ilością danych możliwą do transmisji w wysokiej lub ultra wysokiej rozdzielczości. Może również przenosić dźwięk. HDMI zostało wynalezione przez japońskich producentów telewizorów, aby poprawić jakość obrazu i działa wyjątkowo dobrze.

HDMI jest czysto cyfrowe i dlatego jest izolowane przed utratą i nie wymaga częstego powtarzania na odległość. Może przenosić więcej danych o tym samym rozmiarze przy wyższych prędkościach. Transmisje cyfrowe są odporne na zakłócenia przy prawidłowej konfiguracji, dzięki czemu są bardzo przydatne w ruchliwych domach z dużą ilością urządzeń i sieci WiFi.

Wybór odpowiedniego adaptera koncentrycznego na HDMI

Istnieje kilka sposobów konwersji kabla koncentrycznego na HDMI i odwrotnie. W zależności od urządzeń, które próbujesz połączyć, jedna opcja może działać lepiej niż inna. Tak czy inaczej, potrzeba trochę zmodernizowanego sprzętu, aby wszystko było podłączone i działało poprawnie. Jednak Twoje potrzeby sprzętowe zależą od urządzeń, które chcesz podłączyć. Rozbijmy to.

1. Konwertery Over-the-Air (OTA) na HDMI

Źródło: Amazon.com

Dla tych z was, którzy mają anteny wewnętrzne/zewnętrzne z wejściem koncentrycznym i bez wejścia koncentrycznego w telewizorze, potrzebujesz prostego adaptera koncentrycznego OTA do HDMI, który kosztuje od 30 do 50 USD. Cena jest niska, ponieważ nie są wymagane żadne większe komponenty do konwersji, ponieważ sygnały radiowe nie są szyfrowane, jak telewizja kablowa.

2. Konwerter satelitarny/kablowy Konwerter koncentryczny na HDMI

Źródło: Amazon.com

W zależności od dostawcy telewizji kablowej, jeśli odbiornik ma tylko wyjście koncentryczne, należy go wymienić. Możesz również potrzebować konwertera, jeśli wyjścia RCA w dekoderze satelitarnym lub kablowym uległy awarii. Nie licząc SCART ani żadnego wyjścia HDMI oznacza, że ​​dekoder telewizji satelitarnej/kablowej może mieć co najmniej 25 lat i należy go wymienić. Jeśli jednak działa poprawnie lub dostawca usług chce pobrać opłatę za uaktualnienie, może to nie być najlepsza opcja.

Konwerter koncentryczny na HDMI dla telewizji satelitarnej lub kablowej musi zawierać demodulację, która podnosi cenę do ponad 100 USD. Sygnały telewizji koncentrycznej wykorzystują modulację częstotliwości radiowej (RF), która jest wysyłana do kanału 3 lub 4 w telewizorze. Ponadto dekodery kablowe i anteny satelitarne wykorzystują zaszyfrowane sygnały, które przechodzą przez kabel koncentryczny. Dlatego konwerter musi mieć również technologię deszyfrowania. Ten typ konwertera koncentrycznego na HDMI jest trudny do znalezienia, zwłaszcza przy wszystkich podobnych opcjach, które nie działają dla twoich potrzeb. Wystarczy poszukać demodulatora koncentrycznego telewizji kablowej na konwerter HDMI.

3. VCR/stara konsola do gier na konwertery HDMI

Magnetowidy i starsze konsole do gier nie korzystały z wyjść HDMI, ponieważ nie istniały. Dlatego potrzebujesz konwertera RCA lub NTSC koncentrycznego na HDMI. Jednak do konwersji sygnału RF na wyjście HDMI potrzebny jest demodulator. Ten scenariusz oznacza, że ​​potrzebujesz jednego z tych samych konwerterów o wartości ponad 100 USD, które są używane do kabla koncentrycznego telewizji kablowej na HDMI.

Jak właściwie przekonwertować kabel koncentryczny na HDMI?

Jeśli nie możesz uzyskać zaktualizowanych urządzeń z połączeniem HDMI na HDMI, wykonaj poniższe czynności, aby zakończyć konwersję ze złącza koncentrycznego na HDMI.

  1. Podłącz kabel koncentryczny źródła do złącza „Wejście koncentryczne” w konwerterze.
  2. Podłącz kabel HDMI do wyjścia „HDMI Out” w konwerterze.
  3. Podłącz drugi koniec kabla HDMI do telewizora HDTV.
  4. Upewnij się, że oba urządzenia (źródło i telewizor) są włączone.
  5. Ustaw skrzynkę konwertera na kanał 3 lub 4, aby odbierać sygnał koncentryczny.
  6. Ustaw telewizor HD na prawidłowe wejście HDMI.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz konwertera koncentrycznego anteny OTA na HDMI, czy demodulatora telewizji kablowej/satelitarnej na konwerter HDMI, powyższy proces jest taki sam.

Często Zadawane Pytania

Co jest lepsze, koncentryczne czy HDMI?

Oprócz nostalgii, jaką użytkownicy odczuwają widząc te jaskrawo kolorowe złącza koncentryczne, zwykły użytkownik skorzysta na przejściu z kabla koncentrycznego na HDMI. Ten ostatni zapewnia mocniejsze i szybsze połączenie, dzięki czemu jakość obrazu i dźwięku jest lepsza. Kable HDMI wymagają również tylko jednego połączenia, w przeciwieństwie do dwóch lub więcej z kablem koncentrycznym, dzięki czemu są łatwiejsze w użyciu i bardziej atrakcyjne wizualnie.

Czy kable koncentryczne są nadal używane?

Tak, niektóre anteny telewizyjne do dziś używają kabli. Dla tych, którzy odcięli kabel, ale nadal chcą mieć swoje kanały lokalne, kable koncentryczne są nadal częścią codziennego życia i dlatego będziesz potrzebować konwertera, aby cieszyć się treściami sieciowymi na swoim telewizorze.