Jak konwertować wiersze na kolumny w Arkuszach Google

Arkusze kalkulacyjne Google to niezwykle przydatne narzędzie online, które pozwala w ciągu kilku minut tworzyć tabele i wypełniać je danymi. Google wyposażył również to bezpłatne narzędzie online w przydatne funkcje i funkcje, które można wykorzystać do łatwego poprawiania wprowadzonych danych. Nie ma potrzeby tracić czasu na ręczną zmianę rzeczy.

Jak konwertować wiersze na kolumny w Arkuszach Google

W tym artykule skupimy się na jednej konkretnej funkcji, która znacznie ułatwia sprawę. Jeśli zastanawiasz się, jak przekonwertować wiersze na kolumny w Arkuszach kalkulacyjnych Google lub odwrotnie, ten samouczek jest dla Ciebie.

Konfigurowanie rzeczy

Zanim zaczniemy, musisz mieć tabelę wypełnioną danymi w Arkuszach Google. Jeśli już to zrobiłeś, przejdź do następnej sekcji tego artykułu.

Po prostu otwórz Arkusze kalkulacyjne Google, klikając tutaj. Stamtąd będziesz miał dwie opcje. Możesz albo utworzyć arkusze kalkulacyjne Google do użytku osobistego, klikając Osobiste, albo wybrać Biznes, aby uzyskać większą kontrolę i dodatkowe zabezpieczenia.

Wybierz opcję i zaloguj się. Na ekranie pojawi się pusty formularz arkusza kalkulacyjnego.

Zróbmy prostą tabelę, którą będziemy mogli później wykorzystać do demonstracji. Ponieważ nie potrzebujemy tak dużej tabeli do tej demonstracji, zróbmy naszą tabelę 4×4 i wypełnijmy ją danymi, które będziemy mogli łatwo odczytać.

Jak widać, nazwaliśmy nasze puste pola według ich pozycji w tabeli (wiersz tabeli + kolumna tabeli).

Jeśli masz gotowy stół, możemy przejść do samego samouczka.

Konwersja wierszy na kolumny

Zobaczmy, co próbujemy tutaj zrobić. Jeśli chcemy przekonwertować wiersze na kolumny, nasz końcowy wynik powinien wyglądać jak w tabeli na poniższym obrazku.

Jak widać, mamy A1, B1, C1, D1 w miejscu, w którym wcześniej mieliśmy A1, A2, A3 i A4 i na odwrót. Zostało to zastosowane do całej tabeli.

Ten proces nazywa się transpozycją i zajmuje tylko kilka kliknięć. Oto najszybszy sposób, w jaki możesz to zrobić.

 1. Wybierz całą tabelę – po prostu kliknij lewym przyciskiem myszy, przytrzymaj i przeciągnij kursor myszy po całej tabeli. Możesz także użyć klawisza Shift i klawiszy strzałek, aby zaznaczyć komórki za pomocą klawiatury. Kolor stołu powinien się zmienić, sygnalizując, że wybrałeś jego części.

  WYBRANY

 2. Kliknij tabelę prawym przyciskiem myszy.
 3. Wybierz Kopiuj.

  KOPIUJ

 4. Ustaw kursor myszy na pustym polu, od którego ma się zaczynać Twoja nowa (zmieniona) tabela – możesz wybrać punkt początkowy tej tabeli (A1) lub kliknąć gdzieś poniżej. Klikamy w puste pole A9 i tam przekonwertujemy tabelę, aby łatwiej było porównać wynik z oryginałem.
 5. Po wybraniu pola kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wklej specjalnie.
 6. Z menu rozwijanego wybierz Wklej transponowane.

  WKLEJ PRZESUNIĘTO

Po kliknięciu przycisku Wklej transponowane pojawi się tabela z wierszami przekonwertowanymi na kolumny. Jeśli więc skorzystałeś z samouczka, tworząc tabelę z naszego przykładu, powinieneś otrzymać następujący wynik.

PORÓWNANIEI to wszystko – z powodzeniem transponowałeś swoją tabelę startową. Możesz teraz wkleić go w jego pierwotnej lokalizacji lub użyć w innym miejscu.

Istnieje inny sposób konwersji wierszy tabeli na kolumny. Ta druga metoda wymaga nieco więcej pracy, ale kiedy już ją opanujesz, okaże się łatwiejsza i szybsza niż pierwsza metoda.

Konwersja wierszy na kolumny za pomocą funkcji

Podobnie jak Microsoft Excel, Arkusze Google umożliwiają korzystanie z wbudowanych funkcji. Te funkcje wykonują kody, które zmieniają twoją tabelę w dowolny sposób. Jeśli potrzebujesz transponować dużą ilość danych, korzystanie z funkcji może być wygodniejsze niż ich wklejanie.

Wbudowana funkcja, której potrzebujesz tutaj, nazywa się Transpose. Oto, jak możesz go używać do przekształcania wierszy w kolumny w Arkuszach kalkulacyjnych Google.

 1. Kliknij dwukrotnie pole, w którym chcesz rozpocząć nowy stół.
 2. Wpisz „=” i dodaj „TRANSPOSE”.
 3. Następnie Arkusze kalkulacyjne Google pokażą Ci, jak ta funkcja powinna być używana i jak powinna wyglądać.
 4. Wpisz (lub użyj myszki, aby zaznaczyć) zakres pól, które chcesz transponować w nawiasach i oddziel je znakiem „:”.
 5. Wciśnij Enter.

W takim przypadku należy w pustym polu wpisać następującą składnię: = TRANSPONUJ(A1:D1).

Po naciśnięciu Enter zobaczysz, że tylko jeden wiersz został skopiowany i transponowany. Dzieje się tak, ponieważ funkcja TRANSPONUJ akceptuje tylko jeden argument (A1:D1), więc będziesz musiał zrobić to samo dla każdego wiersza osobno.

FUNKCJA TRANSPOZYCJI

Wiersze do kolumn, kolumny do wierszy

W tym samouczku omówiono dwie najprostsze metody, których można użyć do konwersji wierszy na kolumny w Arkuszach kalkulacyjnych Google, a wybór metody zależy wyłącznie od Ciebie.

Czy kiedykolwiek miałeś trudności z konwersją wierszy na kolumny? Czy jest coś, co chcesz dodać do samouczka? Zapraszam do zostawienia komentarza poniżej!