Jak kopiować i wklejać w PuTTY

Wielu użytkowników PuTTY narzeka, że ​​nie jest w stanie skopiować i wkleić poleceń powłoki do iz interfejsu aplikacji. PuTTY obsługuje obie te funkcje. Problem polega jednak na tym, że sam proces kopiowania/wklejania różni się od innych aplikacji. Oto jak używać kopiowania i wklejania w PuTTY.

Jak skopiować tekst w PuTTY

Jeśli chcesz skopiować tekst w PuTTY, oto kroki, które musisz wykonać:

 1. Umieść kursor w pobliżu tekstu, który chcesz skopiować i lewy przycisk myszy.

 2. Przytrzymaj lewy przycisk myszy, przeciągnij kursor po tekście, a następnie zwolnij przycisk myszy, aby skopiować.

Jeśli do pracy nad dokumentem używasz edytora tekstu, takiego jak Vi lub Nano, możesz również użyć funkcji wycinania i wklejania tych programów, aby osiągnąć ten sam cel.

ustawienia kopiowania kitu

Jak skopiować tekst z systemu Windows do PuTTY

Aby skopiować tekst z systemu Windows do PuTTY, wykonaj następujące kroki:

 1. Zaznacz tekst w systemie Windows.

 2. naciskać Ctrl+C lub kliknij prawym przyciskiem myszy podświetlony tekst, a następnie lewy przycisk myszy na Kopiuj w menu kontekstowym.

 3. Ustaw kursor w PuTTY w miejscu, w którym chcesz wkleić skopiowany tekst z systemu Windows, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy aby go wkleić lub naciśnij Shift + Wstaw.

Jak skopiować tekst z PuTTY do systemu Windows

Aby skopiować tekst z Putty do schowka lub programu Windows, wykonaj następujące czynności.

 1. Lewy przycisk myszy w oknie terminala PuTTY w pobliżu tekstu, który chcesz skopiować.

 2. Przytrzymując lewy przycisk myszy, przeciągnij kursor po tekście, aby go zaznaczyć, a następnie zwolnij przycisk, aby go skopiować.

 3. Kliknij lewym przyciskiem myszy docelową aplikację Windows, w której nastąpi wklejanie.

 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Pasta lub naciśnij Ctrl+V.

 5. Tekst skopiowany z PuTTY pojawia się teraz w systemie Windows.

Ustawienie PuTTY do kopiowania w formacie Rich Text

Domyślnie PuTTY nie kopiuje informacji o formatowaniu zawartych w Rich Text Format, ponieważ może to być niewygodne dla użytkowników. Aby włączyć tę funkcję, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz aplikację PuTTY, aby uzyskać dostęp do początkowych opcji konfiguracji. Kliknij Wybór > Kopiuj.

 2. Sprawdź Skopiuj do schowka w formacie RTF oraz zwykłym tekstem skrzynka.

To takie proste, tekst jest teraz kopiowany w formacie RTF.

Przydatne skróty podczas kopiowania z PuTTY

Aby skopiować całe słowo lub sekwencję słów, kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy przed przeciągnięciem kursora w celu podświetlenia tego, co chcesz skopiować.

Aby skopiować całe linie lub sekwencje linii, kliknij trzy razy lewym przyciskiem myszy przed przeciągnięciem kursora.

Często zadawane pytania

okno konfiguracji putty

Co to jest PuTTY?

PuTTY to popularny program po stronie klienta dostępny dla systemów Windows, macOS, Unix i uniksopodobnych, takich jak Linux, który jest przeznaczony do użytku z protokołami sieciowymi SSH, Rlogin i Telnet. Protokoły te są wykorzystywane do bezpiecznego uruchamiania sesji zdalnych między komputerami w niezabezpieczonej sieci, zasadniczo umożliwiając jednemu komputerowi kontrolowanie drugiego.

PuTTY został napisany i w większości nadal jest kuratorem brytyjskiego programisty Simona Tathama i jest publikowany w ramach systemu licencjonowania MIT. Pierwsza iteracja programu została udostępniona publicznie w styczniu 1999 roku, a przez ostatnie 20 lat była jednym z najczęściej wybieranych narzędzi dla administratorów Windows szukających oprogramowania typu open source.

Jak działa PuTTY?

PuTTY to interfejs po stronie klienta sesji zdalnych. Działa tylko w sesji, w której wyświetlane są informacje, a nie na komputerze, na którym jest uruchomiona sesja. Działa tak, jakbyś siedział przy komputerze, z którym się komunikujesz, i pisał bezpośrednio do konsoli wiersza poleceń.

Zapewnia wizualny interfejs, za pomocą którego można wydawać polecenia i odbierać odpowiedzi na innym komputerze w sieci, w różnych systemach operacyjnych.

Jakie systemy operacyjne mogą używać PuTTY?

PuTTY został pierwotnie zaprojektowany do użytku na platformach Windows i Unix, ale został przeniesiony do systemów operacyjnych macOS i Linux. Zauważ, że Linux NIE jest Uniksem, ale wywodzi się z niego, dlatego nie został wymieniony jako oryginalnie kompatybilny system operacyjny. PuTTY działa również w emulatorach xterm.

Czy PuTTY obsługuje funkcję kopiowania/wklejania systemu Windows (Ctrl + C/Ctrl + V)?

Chociaż ten terminal po stronie klienta może być korzystny, może również prowadzić do zamieszania, ponieważ zwykłe polecenia klawiszowe kopiowania/wklejania w systemie Windows nie będą miały funkcji, której oczekujesz. Ctrl+Cna przykład nie służy do kopiowania czegoś do schowka. W rzeczywistości w wielu sytuacjach zakończy to polecenie, które jest obecnie przetwarzane, co nie jest idealne.

Czy znasz inne sposoby kopiowania i wklejania za pomocą Putty? Zostaw komentarz poniżej, aby podzielić się swoją wiedzą.