Recenzja programu Corel AfterShot Pro 2

Recenzja programu Corel AfterShot Pro 2

Obraz 1 z 3

Recenzja programu Corel AfterShot 2

Recenzja programu Corel AfterShot 2
Recenzja programu Corel AfterShot 2
59 £ Cena w recenzji

Bibble był potężną aplikacją do przetwarzania surowego i zarządzania zdjęciami oraz godnym rywalem dla Adobe Photoshop Lightroom. Po zakupie przez firmę Corel w 2012 r. i przemianowaniu go na AfterShot Pro wyglądał, jakby zyskał szersze uznanie, na jakie zasługiwał.

Wersja pierwsza zaimponowała nam jakością, a nie ilością. Miał doskonałe narzędzia do śledzenia zdjęć w bibliotece, szybko filtrujące według dowolnej kombinacji kryteriów, w tym ustawień ekspozycji, modelu aparatu, oceny gwiazdek i słów kluczowych. Surowe przetwarzanie pozostawało nieco w tyle za Lightroomem pod względem redukcji szumów i jego zdolności do odzyskiwania prześwietlonych świateł, ale w większości innych aspektów było równe.

Przewyższył Lightroom w swojej zdolności do przetwarzania wybranych obszarów ramy. Podczas gdy Lightroom oferuje okrojoną kolekcję funkcji dla tych lokalnych funkcji edycji, AfterShot Pro oferuje pełny zestaw oraz bardziej wszechstronne sposoby definiowania obszaru ramki do przetworzenia.

To prawie wszystko w przypadku funkcji – nie było obsługi wideo, możliwości mapowania ani hostingu online – ale był to mocny fundament dla nowego przejęcia firmy Corel. Jeśli doświadczenie firmy Corel w zakresie oprogramowania zorientowanego na klienta może uzupełnić funkcje bez naruszania istniejących podstawowych funkcji, może mieć zabójcę Lightrooma.

Recenzja programu Corel AfterShot 2

Recenzja programu Corel AfterShot Pro 2: nowe funkcje

Na papierze AfterShot Pro 2 wydaje się trzymać smukłych, uproszczonych założeń projektowych. Następuje przejście na kod 64-bitowy, który, jak twierdzi firma Corel, przyspiesza przetwarzanie surowe o 30%. Nie mieliśmy dwóch wersji obok siebie, aby to zweryfikować, ale byliśmy w stanie porównać to z Adobe Photoshop Lightroom 5.

Eksport 60 nieprzetworzonych plików do JPEG – wraz z korekcją kolorów, redukcją szumów, wyostrzaniem i korekcją dystorsji obiektywu – trwał dwie i pół minuty w AfterShot Pro 2, w porównaniu do czterech minut w Lightroom 5. Doceniliśmy również łatwość przeciągania zdjęcia z biblioteki bezpośrednio na szablon Batch Output, aby rozpocząć eksport.

Jednak inne aspekty wydajności nie były tak imponujące. Importowanie naszej biblioteki zawierającej 56 000 zdjęć trwało około pięciu godzin i ulegało awarii za każdym razem, gdy napotkano „uszkodzony lub nieczytelny plik”. Doświadczyliśmy również kilku awarii i licznych okresów bezczynności – trwających około 10 do 20 sekund – podczas normalnego użytkowania.

Jest moduł HDR, który jest nowością w AfterShot Pro, ale jest dokładnie tym samym, który jest dostępny w Corel PaintShop Pro od 2011 roku. Dostęp do niego uzyskuje się, zaznaczając wiele obrazów i wybierając opcję z menu prawego przycisku myszy, co nie jest najbardziej oczywistą metodą . Corel AfterShot HDR uruchamia się następnie jako oddzielna aplikacja.

Pierwszym zadaniem jest scalanie obrazów, a istnieją przydatne narzędzia do automatycznego wyrównywania i definiowania części obrazów, które powinny zostać uwzględnione lub odrzucone – przydatne do unikania artefaktów z efektem duchów na poruszających się obiektach. Następnie przejdź do elementów sterujących tonami: obejmują one oddzielne elementy sterujące kontrastem, światłami, półcieniami i cieniami, ale, co dziwne, nie ogólną ekspozycją.

Recenzja programu Corel AfterShot 2

Ten moduł może również tworzyć obraz podobny do HDR z pojedynczego pliku raw. Rozpoczyna się od wygenerowania trzech wirtualnych ujęć z bracketingiem przy różnych poziomach ekspozycji, a następnie kontynuuje proces w normalny sposób. Jednak zastosowany tutaj algorytm przetwarzania RAW jest gorszy od algorytmu AfterShot i nie jest w stanie wyodrębnić takiej samej ilości informacji o podświetleniu – co jest podstawowym wymogiem w przypadku fotografii HDR.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to rozsądnie zrealizowany silnik HDR, ale blednie w porównaniu z dedykowanym oprogramowaniem, takim jak Oloneo HDRengine. Nie możemy oprzeć się wrażeniu, że ludzie, którzy zaprojektowali AfterShot Pro, mogliby wymyślić coś lepszego, gdyby nie narzucono im modułu PaintShop Pro.

Recenzja programu Corel AfterShot Pro 2: surowe przetwarzanie

Z drugiej strony, własny silnik przetwarzania RAW AfterShot Pro 2 nadal nie spełnia standardów określonych przez Adobe Camera Raw (który obsługuje Lightroom, Photoshop i Adobe Photoshop Elements). Tak jak poprzednio, stwierdziliśmy, że odzyskane pasemka były bardziej podatne na prążkowanie. Dostępna jest nowa kontrola lokalnego kontrastu, która zwiększa kontrast w stosunku do pobliskich pikseli – doskonale nadaje się do podkreślania szczegółów – ale podobna kontrola jasności w Lightroomie zapewniała lepsze wyniki, z mniejszą liczbą artefaktów wokół linii o wysokim kontraście.

Redukcja szumów korzysta teraz z nowego algorytmu, który jest oferowany jako dodatek do istniejącego. Jednak jego zdolność do radzenia sobie z hałaśliwymi obrazami wciąż jest znacznie niższa od Lightrooma. W niektórych przypadkach stwierdziliśmy, że wyjście JPEG aparatu lepiej radziło sobie z hałasem niż AfterShot Pro, co raczej sprzeciwia się celowi korzystania z tego rodzaju oprogramowania.

Lightroom zajmuje również wyraźną przewagę w zakresie kompleksowej obsługi plików RAW z kamer. Próbowaliśmy zaimportować nieprzetworzone obrazy z 20 niedawno wprowadzonych kamer: Lightroom 5.5 zaakceptował wszystkie 20, ale AfterShot Pro 2 poradził sobie tylko z dziewięcioma. Lightroom posiada również znacznie większą bazę profili soczewek do automatycznej korekcji wad soczewek. AfterShot Pro 2 może automatycznie korygować tylko zniekształcenia obiektywu i dla mniejszej liczby obiektywów, pozostawiając użytkownikowi ręczne korygowanie winiet i aberracji chromatycznej dla każdego zdjęcia.

Lightroom to niezwykle trudny przeciwnik, z którym można walczyć łeb w łeb. Mieliśmy duże nadzieje z AfterShot Pro 2, ale ta aktualizacja nie sprosta wyzwaniu.

Detale

Podkategoria oprogramowania Oprogramowanie do edycji zdjęć

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak
Obsługiwany system operacyjny Linux? tak
Obsługiwany system operacyjny Mac OS X? tak
Obsługa innych systemów operacyjnych Windows 8 i 8.1