Objaśnienie typów gniazd procesora

Ludzie zwykle nie zajmują się gniazdami procesora. Wynika to głównie z faktu, że gniazdo nie może poprawić ani pogorszyć wydajności twojego komputera. Pełni jednak bardzo ważną rolę – decyduje o tym, jakich procesorów możesz użyć.

Objaśnienie typów gniazd procesora

W zależności od typu będziesz ograniczony do określonego zakresu procesorów Intel lub AMD. Zagłębmy się i dowiedzmy się więcej o typach gniazd.

Objaśnienie gniazd procesora

Jak sama nazwa wskazuje, gniazdo procesora to punkt połączenia procesora lub procesora z płytą główną i resztą systemu.

Płyta główna

Obecnie wszystkie procesory są podłączone do płyt głównych za pośrednictwem gniazd. Wkładasz procesor do gniazda i zabezpieczasz go zatrzaskiem. Na przykład gniazda PGA często mają dwa zatrzaski zabezpieczające. Istnieją jednak inne typy połączeń, które można znaleźć również w starszych płytach głównych. Niektóre starsze procesory łączą się na wzór dzisiejszych gniazd PCI.

Intel kontra AMD

Jeśli chodzi o komputery osobiste, jest to Intel lub AMD. Seria procesorów Intel Core wymaga gniazd LGA, podczas gdy gniazda PGA AMD Ryzen. Jest też odmiana BGA, ale o tym później.

Podział PGA – LGA pomiędzy AMD i Intel nastąpił wiele lat temu. Podczas gdy Intel trzymał się LGA, AMD miało jedno podejście do LGA z popularnym Socket F wydanym w 2006 roku.

Powinieneś wiedzieć, że płyta główna z jednym gniazdem jest kompatybilna z procesorami AMD lub Intel. Nie ma dostępnych na rynku modeli jednogniazdowych, które mogłyby obsługiwać obie marki. Co więcej, płyta główna wyposażona w gniazdo PGA nie jest kompatybilna ze wszystkimi procesorami AMD i to samo dotyczy płyty głównej LGA i procesorów Intel.

Rodzaje gniazd

Istnieją trzy główne typy gniazd – LGA, PGA i BGA.

LGA

LGA to skrót od land grid array, co oznacza, że ​​piny znajdują się na gnieździe. Zgodne procesory mają odpowiednią liczbę pozłacanych styków ułożonych w dopasowany wzór. Aby system działał, każdy pin gniazda musi być połączony z odpowiednią podkładką na procesorze.

Płyta główna LGA

Intel przeszedł na ten typ w 2004 roku wraz z wydaniem procesora Pentium IV. Cała gama procesorów Intel Core wykorzystuje gniazda typu LGA, chociaż rzeczywiste gniazda są inne.

Np. Core i7 generacji Nehalem jest kompatybilny z gniazdem LGA-1366. Gniazdo ma 1366 pinów, stąd końcowy numer w nazwie (wszystkie gniazda Intela zawierają liczbę pinów w nazwie). LGA-1366 jest również znany jako Socket B. Procesory Ivy Bridge i Sandy Bridge i3, i5 oraz i7 są kompatybilne z Socket H2, znanym również jako LGA-1155.

Co ciekawe w gniazdach Intela, praktycznie nie ma kompatybilności wstecznej. Intel nie ma też zwyczaju ulepszania gniazd w celu przedłużenia ich trwałości.

Aby zainstalować procesor LGA, należy podnieść dźwignie (niektóre gniazda mają dwie dźwignie) i odchylić pokrywę. Następnie delikatnie zainstaluj procesor na miejscu. Upewnij się, że styki gniazda i podkładki procesora są wyrównane. Ostrożnie załóż pokrywę i opuść dźwignie na miejsce.

Główną zaletą tego typu gniazd jest to, że znacznie trudniej jest uszkodzić procesor pinami po stronie gniazda. Oznacza to również, że procesory kompatybilne z LGA mogą działać dłużej.

Z drugiej strony płyty główne LGA są bardzo wrażliwe. Jeśli szpilki ulegną uszkodzeniu, równie dobrze możesz kupić nową płytę główną. Wreszcie, procesory LGA są trudniejsze do zainstalowania niż PGA.

PGA i ZIF

Wybrany układ AMD, PGA oznacza tablicę pinów. W porównaniu do LGA, gniazda PGA mają piny na procesorze zamiast na gnieździe/płycie głównej. Aby procesor PGA działał, wszystkie styki muszą być włożone do odpowiednich otworów w gnieździe.

Płyta główna PGA

Jest to preferencja AMD od początku wieku. Od czasu przejścia na gniazda w stylu PGA, AMD używało tylko jednego gniazda LGA – Socket F w 2006 roku. Pomimo sukcesu gniazda, AMD zdecydowało się wrócić wyłącznie do PGA.

Podobnie jak gniazda i procesory LGA, odmiana PGA nosi nazwę liczby pinów. Na przykład słynny Socket AM2 z 2006 roku znany jest również jako PGA-940 ze względu na 940 otworów. Gniazdo z 941 otworami z 2009 roku jest znane w handlu jako AM3, choć można je śmiało nazwać PGA-941.

Jedną rzeczą, która oddziela Intel i AMD, jest to, że AMD zmodernizowało niektóre ze swoich popularnych gniazd, takie jak gniazda AM2 i AM3, zamiast całkowicie je odrzucić. Ulepszone gniazda zostały nazwane AM2+ i AM3+ i zachowały kompatybilność wsteczną, która pozwoliła użytkownikom na instalowanie starszych procesorów na bardziej nowoczesnych płytach głównych.

Wszystkie procesory z serii AMD Ryzen są typu PGA. Mówiąc dokładniej, są to procesory ZIF (zero wkładania siły), co oznacza, że ​​nie trzeba ich dociskać do gniazda podczas instalacji.

Aby zainstalować procesor ZIF, należy podnieść dźwignię zabezpieczającą, włożyć procesor do gniazda i opuścić dźwignię z powrotem na miejsce. Nie należy wywierać nacisku na procesor, tylko upewnij się, że styki i otwory są odpowiednio wyrównane.

Największą zaletą gniazd typu PGA jest to, że zgięcie kilku pinów to nie koniec świata. Możesz je wyprostować i dalej używać procesora, jakby nic się nie stało. Ponadto płyty główne PGA są bardziej odporne i mocniejsze. Wreszcie są łatwiejsze w instalacji niż procesory LGA.

BGA

BGA oznacza tablicę siatki kulowej. Ten rodzaj gniazd i procesorów jest powszechny w konsolach i urządzeniach mobilnych, w których użytkownicy nie powinni manipulować sprzętem. Podobnie jak w modelach PGA i LGA, gniazda i procesory BGA muszą mieć taką samą liczbę idealnie dopasowanych punktów styku, aby mogły działać.

Jednak zamiast pinów, padów i otworów procesory i gniazda BGA używają kulek lutowniczych. Aby je połączyć, musisz podgrzać kulki, aż się stopią, a następnie delikatnie wcisnąć procesor do gniazda. Oznacza to, że procesor jest na stałe podłączony do gniazda bez możliwości wymiany lub aktualizacji.

Gdzie są twoje szpilki?

Podobnie jak AMD i Intel, wielu użytkowników komputerów ma swoje preferowane typy gniazd i procesorów. Niektórzy wolą, aby piny były na procesorze, podczas gdy inni wolą mieć je na gnieździe. W przeciwieństwie do tego, procesory i gniazda są lutowane razem w konsolach, laptopach i telefonach komórkowych.

Gdzie leży twoja lojalność? Jaki jest twój ulubiony typ gniazda procesora i dlaczego? Chcesz dołączyć do debaty Intel vs AMD? Arena jest otwarta poniżej.