Jak stworzyć schemat blokowy w programie Word

Od końca Microsoft Visio schematy blokowe i diagramy musiały być sklejane razem z Wordem, Excelem, PowerPointem lub czymś zupełnie innym. Ponieważ większość miejsc pracy korzysta z pakietu Microsoft Office, najłatwiej jest z niego korzystać. O to właśnie chodzi w tym samouczku, tworząc profesjonalny schemat blokowy w programie Word. To nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jak stworzyć schemat blokowy w programie Word

Używam Word 2016, ale ten sam proces będzie działał dla Word 2010 lub wersji Office 365. Menu mogą mieć nieco inne nazwy i pozycje, ale reszta powinna być w porządku.

Schemat blokowy jest ilustracją sekwencji zdarzeń, które zapewniają przewidywany wynik. Są one często używane w biznesie do zilustrowania wszelkiego rodzaju rzeczy, od kroków do wykonania zadania po zdefiniowanie sposobu przetwarzania połączenia w call center. Coraz częściej wykorzystuje się je również jako infografiki do publikacji internetowych i marketingu. To tutaj używam większości produkowanych przeze mnie.

Jeśli pracujesz w miejscu, które lubi swoje schematy blokowe, opanowanie ich jest przydatną umiejętnością. Mamy nadzieję, że ten samouczek pozwoli ci to osiągnąć.

Tworzenie schematów blokowych w programie Word

Schematy blokowe można tworzyć na kilka sposobów. Możesz ręcznie rysować pola i dodawać strzałki, możesz użyć grafiki SmartArt lub dodać niestandardowe obrazy. Wszystkie działają i wszystkie tworzą wiarygodne schematy blokowe.

Ponieważ SmartArt tworzy najlepiej wyglądające wykresy, użyję tego.

Aby utworzyć schemat blokowy w programie Word:

 1. Otwórz nowy pusty dokument programu Word.

 2. Wybierz kartę Wstaw i grafikę SmartArt.

 3. Wybierz Proces z menu bocznego, a następnie wybierz typ wykresu pośrodku. Wybrany typ wykresu powinien być teraz osadzony na Twojej stronie.

 4. Wybierz [Tekst] i wpisz opis każdego kroku na wykresie. Możesz także wybrać wykres i użyć wyskakującego okienka, które się pojawi, aby zmienić tekst.

Teraz masz podstawowy schemat blokowy, który możesz zacząć dostosowywać do swoich potrzeb. Możesz wybrać kształty w polu Format na wstążce programu Word, aby zmienić wygląd. Możesz także wybrać opcję Zmień kolory, aby to zrobić.

Dodaj kroki do swojego schematu blokowego

Domyślny wykres, który się pojawia, zawiera tylko kilka pól, co wystarcza tylko dla najprostszego schematu blokowego. Prawdopodobnie będziesz musiał dodać więcej.

 1. Wybierz wykres w programie Word w miejscu, w którym chcesz dodać krok.

 2. Zaznacz krok i wybierz Dodaj kształt w prawym górnym rogu wstążki. Krok należy dodać bezpośrednio po wybranym kroku.

 3. Użyj opcji Przenieś w górę lub Przenieś w dół z menu, aby przenieść kształt tam, gdzie ma się znajdować na schemacie blokowym.

Możesz użyć tego procesu, aby dodać dowolną liczbę kroków do swojego wykresu. Po prostu wybierz poprzedni krok, aby upewnić się, że zostanie dodany w żądanej pozycji. W przeciwnym razie użyj powyższej metody lub wybierz Cofnij lub Ctrl + Z, aby wrócić i wybrać właściwy krok.

Dodaj efekty i rozkwity do swojego schematu blokowego

Jeśli próbujesz stworzyć atrakcyjny schemat blokowy, możesz dostosować domyślne opcje, aby lepiej odpowiadały Twoim potrzebom.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy pole na schemacie blokowym i wybierz opcję Formatuj kształt.

 2. Wybierz typ wypełnienia, grubość linii lub zmień zakładkę dla kształtów, efektów 3D, pozycji i innych opcji.

 3. Wybierz Opcje tekstu, aby zmienić format tekstu zawartego w polu.

Istnieją dziesiątki konfiguracji, które możesz zmienić w tym menu, więc nie będę ich tutaj omawiać. Wystarczy powiedzieć, że w tym jednym menu znajdziesz pełną gamę kolorów, cieni i wszystkiego, czego możesz potrzebować.

Dostosuj linie w swoim schemacie blokowym

Nie ma sensu, aby pola i tekst na schemacie blokowym wyglądały niesamowicie, jeśli łączące je linie są nadal w 2D. Teraz może być dobry moment, aby je dostosować. Proces jest bardzo podobny do formatowania pudełek.

 1. Kliknij dwukrotnie linię, aby ją zaznaczyć.

 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy tę linię i wybierz Formatuj kształt.

 3. Wybierz typ wypełnienia, grubość linii lub użyj innej zakładki dla kształtów, efektów 3D i innych opcji.

Jeśli masz tekst obok linii, możesz użyć tego samego procesu do modyfikacji tekstu, co w przypadku ramek.

Dodaj niestandardowe obrazy lub pola do swojego schematu blokowego

Jeśli nie podoba Ci się żaden z kształtów lub grafiki SmartArt zawartych w programie Word, możesz dodać własne. Wstawienie i zmiana rozmiaru zajmuje trochę pracy, ale może spersonalizować lub oznakować schemat blokowy tak, jak tego potrzebujesz.

 1. Wybierz pole na schemacie blokowym.

 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Zmień kształt.

 3. Wybierz kształt z listy i zmień rozmiar zgodnie z wymaganiami.

Aby użyć własnych obrazów w schemacie blokowym:

 1. Wybierz wstawkę Tab na wstążce.

 2. Wybierz Obrazy i wstaw obraz.

 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazek, a następnie wybierz Wytnij.

 4. Zaznacz pole, w którym chcesz umieścić obraz.

 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz Wklej.

Tworzenie schematu blokowego w programie Word i sprawienie, by wyglądał profesjonalnie jest bardzo proste. Mam nadzieję, że dzięki temu samouczkowi stworzysz je w mgnieniu oka!