Jak zaktualizować system operacyjny na telefonie lub tablecie z Androidem lub Samsung?

Jako właściciel urządzenia z Androidem prawdopodobnie wiesz, że system operacyjny Android (OS) wymaga częstej aktualizacji. Te aktualizacje poprawiają bezpieczeństwo, naprawiają wszelkie błędy i dodają więcej funkcji do urządzenia.

Jak zaktualizować system operacyjny na telefonie lub tablecie z Androidem lub Samsung?

Jeśli chcesz zaktualizować swoje urządzenie z Androidem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule podajemy instrukcje krok po kroku dotyczące ręcznego aktualizowania urządzenia z systemem Android lub ustawiania automatycznego aktualizowania, gdy dostępny jest nowy system operacyjny. A jeśli masz stary telefon, możemy również pomóc Ci zaktualizować to oprogramowanie.

Jak ręcznie zaktualizować system operacyjny Android?

W większości przypadków urządzenie z Androidem automatycznie wyświetli powiadomienie o aktualizacji. Możesz albo zainstalować aktualizację od razu, albo ustawić ją na inny czas. Ale może się zdarzyć, że chcesz przeprowadzić aktualizację ręcznie. Oto jak się do tego zabrać:

 1. Otwórz telefon z Androidem i upewnij się, że masz połączenie z Wi-Fi. Czasami aktualizacje są duże i mogą zużywać dużo danych, dlatego zaleca się korzystanie z Wi-Fi.

 2. Przejdź do ikony „Ustawienia”, zwykle przedstawianej przez trybik, i kliknij ją. W menu „Ustawienia” przewiń w dół, aby znaleźć opcję „Informacje o telefonie” i dotknij jej.

 3. Znajdź „Aktualizacje systemu” i wybierz go. Następnie wybierz „Sprawdź aktualizacje”, a następnie „Zaktualizuj, aby pobrać i zainstalować najnowszą wersję Androida”.

Twój telefon zostanie teraz zaktualizowany.

Jak ręcznie zaktualizować system operacyjny Android na telefonie Samsung

 1. Otwórz urządzenie i przejdź do „Ustawienia”.

 2. Przewiń w dół menu „Ustawienia”, aby znaleźć „Aktualizacja oprogramowania”. Kliknij na to.

 3. Wybierz „Pobierz i zainstaluj”. Telefon sprawdzi, czy są dostępne aktualizacje. Jeśli tak, wybierz aktualizację, aby rozpocząć. Ale jeśli nie ma aktualizacji, powie Ci: „Twoje oprogramowanie jest aktualne”.

Jak zaktualizować system operacyjny Android na tablecie

Aktualizacja tabletu z Androidem jest dość prosta; tak to robisz dla Androida Pie (9.0), Androida 10 i 11:

 1. Upewnij się, że Twoje urządzenie jest połączone z Wi-Fi, aby uniknąć zużywania dużej ilości danych.
 2. Przejdź do ikony "Ustawienia", ciągnąc w dół pasek powiadomień lub patrząc na ekran "główny". Ta ikona przedstawia obraz koła zębatego lub koła zębatego. Po znalezieniu dotknij ikony.
 3. W menu „Ustawienia” przewiń w dół, aż zobaczysz „Aktualizacja oprogramowania” i kliknij ją.
 4. Wybierz „Pobierz i zainstaluj”. Tablet sprawdzi wtedy, czy są dostępne aktualizacje; jeśli nie, poinformuje Cię, że Twój system jest aktualny. Jeśli dostępna jest aktualizacja, możesz ją kliknąć, aby uruchomić oprogramowanie.

Aby zaktualizować Androida Nougat (7.0) i Oreo 8.0, użyj tej metody:

 1. Otwórz tablet i połącz się z Wi-Fi. Następnie przejdź do „Ustawienia”.
 2. Z menu „Ustawienia” wybierz „Aktualizacja oprogramowania”.
 3. Wybierz „Pobierz aktualizacje ręcznie”. Następnie możesz uruchomić aktualizację po jej pobraniu.

Jak zaktualizować system operacyjny Android na starym telefonie?

Android nie aktualizuje telefonów starszych niż dwa lub trzy lata, próbując skłonić użytkowników do zakupu nowych telefonów. Tak więc, jeśli posiadasz swój telefon przez cztery lata i nie pozwoli ci on zaktualizować systemu operacyjnego Android, nawet jeśli wiesz, że istnieją nowsze wersje, prawdopodobnie jest to przyczyną.

Istnieje jednak sposób na obejście tego i wymaga uruchomienia niestandardowej pamięci ROM. Ta metoda jest zaawansowana. Sugerujemy wykonanie kopii zapasowej systemu przed próbą zastosowania tej metody.

 1. Zacznij od zrootowania urządzenia. Możesz znaleźć różne typy oprogramowania do rootowania dostępne do pobrania. Sugerujemy wypróbowanie Kingo Root. To oprogramowanie poprowadzi Cię przez niezbędne kroki dla konkretnego urządzenia z systemem Android.

 2. Będziesz także musiał zainstalować niestandardowe narzędzie do odzyskiwania na swoim telefonie. TWRP to świetne narzędzie do użycia i zapewni dokładne kroki, które należy wykonać dla konkretnego urządzenia.
 3. Następnie pobierz najnowszą wersję Lineage OS na swój telefon i zainstaluj ją.

 4. Będziesz także musiał zainstalować Gapps, aplikacje Google dla telefonu, które zawierają Mapy, Sklep Play i Wyszukiwarkę. Aby znaleźć odpowiednią wersję Open Gapps dla swojego urządzenia, musisz najpierw określić, z jakiej architektury korzysta Twoje urządzenie i nowa wersja Androida, a następnie wybrać wariant. Aby poznać architekturę urządzenia, pobierz aplikację, taką jak aplikacja CPU-Z. Po zainstalowaniu otwórz kartę „SOC” i spójrz na „Wartość architektury”. Powinno to powiedzieć ci architekturę urządzenia. Jeśli nie masz pewności, wyszukaj w Google, jakiej architektury używa Twój telefon. Wersja Androida, którą otrzymasz, zależy od pobranej wersji Lineage OS.
 5. Wybierz wariant Open Gapps. Do wyboru jest kilka opcji, a każda z nich oferuje inne usługi. Nie przejmuj się zbytnio tym, który wybierzesz, ponieważ zawsze możesz zainstalować brakujące aplikacje później.
 6. Pobierz wybraną wersję Open Gapps.

Musisz teraz sflashować urządzenie.

 1. Uruchom urządzenie w trybie odzyskiwania, naciskając jednocześnie przyciski „Zasilanie” i „Zmniejsz głośność”. To rozpocznie TWRP.
 2. TWRP zapyta Cię, czy chcesz „Zachowaj system tylko do odczytu”. Nie chcesz zaakceptować tej opcji, więc wybierz „Zezwalaj na modyfikacje”. Następnie wybierz „Wyczyść”, a następnie „Zaawansowane czyszczenie”.
 3. Wybierz „Dalvik / ART Cache”, a następnie „System”, „Data”, a następnie „Cache”, a następnie dotknij, aby wyczyścić.
 4. Wróć do menu głównego i naciśnij „Zainstaluj”. Wybierz pobrany wcześniej plik Lineage OS z folderu „Pobrane”. Następnie dotknij, aby potwierdzić flashowanie.
 5. Po zakończeniu flashowania pojawi się przycisk „Wyczyść pamięć podręczną/Dalvik”; dotknij go, a następnie przesuń, aby wytrzeć.
 6. Ponownie wróć do menu głównego i wybierz "Zainstaluj". Wybierz plik „Open Gapps” z folderu pobierania. Dotknij go, a następnie przesuń palcem, aby potwierdzić lampę błyskową.
 7. Kliknij „Uruchom ponownie system”, a kiedy „Zainstaluj aplikację TWRP?” pojawi się monit, wybierz „Nie instaluj”. Twój telefon uruchomi się teraz do najnowszej wersji systemu operacyjnego Android.

Jak automatycznie zaktualizować system operacyjny Android?

Android zwykle automatycznie przesyła aktualizacje na Twoje urządzenie. Czasami jednak możesz nie otrzymać tych aktualizacji, ponieważ ustawienie musi być włączone. Poniższe kroki pokazują, jak włączyć automatyczne aktualizacje:

 1. Otwórz swoje urządzenie z Androidem i przejdź do „Ustawienia”.

 2. Przewiń menu „Ustawienia”, aż znajdziesz „Aktualizacja oprogramowania”.

 3. Tutaj zobaczysz opcję „Automatyczne pobieranie przez Wi-Fi”. Przesuń przełącznik w prawo, aby włączyć tę opcję; przełącznik zmieni kolor na zielony.

 4. Zamknij menu. Twoje urządzenie z Androidem zostanie teraz automatycznie zaktualizowane, pod warunkiem, że znajdujesz się w zasięgu Wi-Fi.

Dodatkowe często zadawane pytania

Dlaczego nie mogę zaktualizować mojej wersji Androida?

Istnieje kilka powodów, dla których urządzenie z Androidem może się nie aktualizować. Może to być wszystko, od niewystarczającej mocy baterii, niewystarczającej ilości miejsca na urządzeniu lub czegoś, co jest trudniejsze do naprawienia, na przykład urządzenie jest za stare.

Najpierw spróbuj naładować telefon i zwolnić miejsce, usuwając aplikacje, których nie używasz, lub przenosząc zdjęcia i filmy na komputer. Jeśli to nie zadziała, wyszukaj w Google, które wersje systemu operacyjnego Android są zgodne z Twoim urządzeniem. Jeśli Twoje urządzenie nie jest zgodne z najnowszą wersją, wykonaj powyższe kroki, aby zaktualizować stary telefon do nowszego systemu operacyjnego Android.

Zaktualizowano system operacyjny Android!

Aktualizacja systemu operacyjnego na urządzeniu z Androidem może być trudna. Ale jeśli wykonasz kroki opisane w tym przewodniku, proces ten powinien być stosunkowo prosty. Wkrótce będziesz mieć najnowszy system operacyjny na swoim urządzeniu z Androidem i będziesz wiedział, jak wykonać aktualizacje dla przyszłych wersji.

Czy zaktualizowałeś system operacyjny Android na swoim urządzeniu? Czy użyłeś metody podobnej do przedstawionej w tym artykule? Jeśli tak, daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.