Recenzja dwurdzeniowego procesora Intel Celeron

29 £ Cena w recenzji

Pentium, stara marka premium firmy Intel, jest teraz młodszym bratem Core 2 Duo, a nowy dwurdzeniowy Celeron zapewnia przetwarzanie równoległe przy jeszcze niższym budżecie. Wszystkie te procesory są oparte na tym samym rdzeniu Allendale 65 nm, który jest używany w procesorach Core 2 Duo z niższej półki, o tej samej mocy cieplnej 65 W.

Recenzja dwurdzeniowego procesora Intel Celeron

Jednak pod względem wydajności są nieco w tyle za Core 2 Duo. Częściowo wynika to z niskich częstotliwości zegara, ale innym czynnikiem jest pamięć podręczna L2: Celeron ma zaledwie 512 KB, a nawet 1 MB Pentium wygląda nieodpowiednio w porównaniu z pamięcią podręczną 6 MB, z której korzystają niektóre Core 2 Duo.

Ale nie odpisuj tych wolniejszych części. Celeron i Pentium Dual-Core są wystarczająco wydajne dla aplikacji biurowych i internetowych, a w połączeniu z odpowiednią kartą graficzną szybsze Pentium mogą nawet zrobić przyzwoitą pięść w grach 3D. W porównaniu z low-endowymi Core 2 Duo są kuszącą propozycją wartości.

Oczywiście nie da się uniknąć tego, że porównywalne procesory Athlona i Semprona mają podobne – czasem nieco niższe – ceny. Wszystkie chipy AMD obsługują wirtualizację sprzętową, podczas gdy Intel wyłącza ją we wszystkich urządzeniach oprócz najwyższej klasy Pentium.

Ale biorąc pod uwagę wygodę większej dostępności płyt głównych Socket 775, nie wspominając o możliwości przyszłych aktualizacji, dwurdzeniowy procesor Pentium lub Celeron może nadal być dobrym wyborem.