Recenzja Asus P5Q PRO Turbo

106 £ Cena w recenzji

P5Q Pro Turbo to najnowsza płyta główna Asusa Socket 775 – chociaż nie różni się zbytnio od oryginału Asusa P5Q, który zdobył pięć gwiazdek w naszych ostatnich laboratoriach dotyczących płyt głównych.

Recenzja Asus P5Q PRO Turbo

Ale, jak zapewne zgadłeś, ten jest skierowany do rynku entuzjastów i zawiera kilka nowych sztuczek, które pomogą maniakom prędkości osiągnąć maksymalną wydajność.

Pierwsza to obsługa mocno przetaktowanej pamięci RAM. Chociaż ta konkretna płyta jest konstrukcją DDR2, będzie obsługiwać kompatybilne moduły DIMM z prędkością do DDR2-1300 – ponad dwukrotnie wyższą od oficjalnej prędkości maksymalnej JEDEC dla DDR2. Instrukcja zawiera przydatną listę modułów certyfikowanych do pracy z szalonymi prędkościami.

Jest też aplikacja TurboV firmy Asus, która umożliwia dynamiczne dostosowywanie ustawień częstotliwości i napięcia procesora z poziomu systemu Windows. To fajny pomysł i powinien zaoszczędzić czas podczas testowania ograniczeń procesora. Pamiętaj jednak, że te ustawienia nie są trwałe: uruchom ponownie, a system powróci do ustawień określonych przez BIOS.

Najbardziej nowatorską funkcją jest Turbo-Key. Gdy aplikacja Turbo-Key jest uruchomiona, przycisk zasilania komputera staje się przyciskiem „turbo”, który stosuje wstępnie wybrany profil TurboV. Nadal możesz go przytrzymać, aby wymusić zamknięcie. Możesz więc pozostawić swój komputer na ustawieniach niskiego zużycia energii do codziennego użytku, a następnie uruchomić tryb turbo do gier lub ciężkich obliczeń.

Pro Turbo zapewnia również obsługę ATI CrossFireX, z dwoma gniazdami PCI-E x16 w porównaniu z podstawowym P5Q. Nie dostaniesz więcej pasów – podłącz dwie karty graficzne, a każde gniazdo powróci do trybu x8 – ale nadal jest to sposób na załadowanie większej mocy GPU.

Odtąd jednak formuła pozostaje w dużej mierze niezmieniona od oryginalnego P5Q. Nadal masz śliczne sześć portów USB na tylnej płycie oraz nagłówki na kolejne sześć. Jest FireWire, dwa porty PS/2 i cztery gniazda DIMM akceptujące do 16 GB pamięci RAM. Brakuje tylko złącza stacji dyskietek.

Pro Turbo zachowuje również ośmiofazową konstrukcję P5Q, która powinna zapewnić stabilny przepływ mocy nawet podkręconym czterordzeniowym procesorom.

Ale czy warto zrobić krok naprzód? Zależy to od tego, ile wykorzystasz z jego funkcji turbo. Przy cenie 92 GBP bez VAT jest wyraźnie droższy niż standardowy P5Q, teraz sprzedawany za 75 GBP i nadal jest jedną z droższych opcji Socket 775. Dodatkowe koszty nie będą przeszkadzać hobbystom, którzy zwykle inwestują w doładowane moduły DIMM i wiele kart graficznych, ale dla większej liczby kupujących z głównego nurtu jest nieco strome, aby przejść w górę „na wszelki wypadek”.

I chociaż system Turbo-Key jest z pewnością zabawną sztuczką, nie jest o wiele wygodniejszy niż systemy dostrajania oprogramowania oferowane przez wiele innych płyt głównych – w tym P5Q. Byłoby miło zobaczyć na pokładzie również sterowanie zasilaniem i resetowaniem.

Mimo to rynek docelowy powinien znaleźć wiele do polubienia w hojnie sprecyzowanym P5Q Deluxe, więc na własnych warunkach jest to sukces. Jednak nie jest dla wszystkich.

Detale

Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Zintegrowana grafika płyty głównej nie

Kompatybilność

Marka procesora/platformy (producent) Intel
Gniazdo procesora LGA 775
Współczynnik kształtu płyty głównej ATX
Typ pamięci DDR2
Obsługa wielu GPU tak

Kontrolery

Chipset płyty głównej Intel P45
Most południowy Intel ICH10R
Liczba adapterów Ethernet 1
Prędkość adaptera przewodowego 1000 Mb/s
Chipset graficzny Nie dotyczy
Chipset audio PRZEZ dźwięk HD

Złącza na pokładzie

Typ złącza zasilania procesora 8-pinowe
Główne złącze zasilania 24-stykowe ATX
Całkowita liczba gniazd pamięci 4
Wewnętrzne złącza SATA 7
Wewnętrzne złącza PATA 1
Wewnętrzne złącza stacji dyskietek 0
Łącznie konwencjonalne gniazda PCI 2
Łącznie gniazda PCI-E x16 2
Łącznie gniazda PCI-E x8 0
Łącznie gniazda PCI-E x4 0
Łącznie gniazda PCI-E x1 3

Porty tylne

Złącza PS/2 2
Porty USB (pobieranie) 6
Porty FireWire 1
Porty eSATA 1
Optyczne porty wyjściowe audio S/PDIF 1
Elektryczne porty audio S/PDIF 0
Gniazda audio 3,5 mm 6
Porty równoległe 0
9-pinowe porty szeregowe 0
Dodatkowe porty wspornika płyty montażowej 0

Diagnostyka i podkręcanie

Przełącznik zasilania na płycie głównej? nie
Przełącznik resetowania płyty głównej? nie
Przetaktowywanie oprogramowania? tak

Akcesoria

Dostarczone kable SATA 4
Dostarczone adaptery Molex do SATA 0
Dostarczone kable IDE 1
Dostarczone kable do dyskietek 0