Recenzja Avast Free Antivirus 2014

Recenzja Avast Free Antivirus 2014

Obraz 1 z 4

Avast Darmowy antywirus 2014

Avast Darmowy antywirus 2014
Avast Darmowy antywirus 2014
Avast Darmowy antywirus 2014

Avast od samego początku robi dobre wrażenie dzięki przejrzystemu interfejsowi opartemu na panelach, który zgrabnie eksponuje wszystkie dostępne funkcje. Oczywiście obejmują one skanowanie w czasie rzeczywistym i na żądanie pod kątem złośliwego oprogramowania, a także moduł ochrony sieci, który działa jako lokalny serwer proxy (więc powinien działać z dowolną używaną przeglądarką). Zobacz też: najlepszy darmowy antywirus 2014.

Interfejs ustawień pozwala zmienić sposób i czas wyświetlania wyskakujących powiadomień, skonfigurować i zaplanować skanowanie, wejść i wyjść z cichego „trybu gier”, a nawet skonfigurować alerty e-mail, które powiadomią Cię z daleka, jeśli wykryje coś nieprzewidzianego.

Jest też przyzwoity wybór funkcji drugorzędnych. Moduł czyszczenia przeglądarki usuwa uciążliwe dodatki przeglądarki i naprawia poprawki konfiguracji instalowane przez oprogramowanie szpiegujące. Narzędzie Software Updater aktualizuje komponenty, takie jak Adobe Air, Flash i Java, eliminując luki w tym procesie. Dostępny jest również kreator nośników ratunkowych, który może utworzyć rozruchowy dysk flash USB lub płytę CD za pomocą dwóch kliknięć.

Avast Darmowy antywirus 2014

Jak to jest normą w przypadku bezpłatnego oprogramowania zabezpieczającego, znajdziesz wiele odniesień do funkcji, które nie są uwzględnione. Kliknij ikonę zapory, piaskownicy lub menedżera haseł, a zostaniesz zaproszony do zakupu komercyjnego pakietu bezpieczeństwa Avast.

Okienko Sklep oferuje dalsze pobieranie, zarówno bezpłatne, jak i płatne. Wszystkie te opcjonalne dodatki są wyraźnie oznakowane, z wyjątkiem usługi SecureLine VPN, która jest rozliczana w wysokości 6 GBP z VAT miesięcznie. Szczerze mówiąc, po aktywacji funkcji otrzymasz trzydniowy okres próbny.

Wszystkie te dobre rzeczy byłyby dyskusyjne, gdyby Avast nie miał kompetentnego silnika antywirusowego. Jednak w naszych testach okazał się bardzo wydajny, przechwytując 94% naszego szkodliwego oprogramowania w świecie rzeczywistym. Najlepsze płatne pakiety działają lepiej, ale jeśli nie chcesz odkopywać swojego portfela, Avast zbliża się do tych poziomów ochrony.

Avast Darmowy antywirus 2014

Avast zaimponował nam również swoją zdolnością do trzymania się z dala od legalnego oprogramowania. Przy ustawieniach domyślnych prawie pasował do programu Microsoft Windows Defender w naszym teście fałszywych wyników pozytywnych, uzyskując ocenę 99%. Jeśli nie ufasz ocenie Avast, nowa funkcja trybu utwardzonego w tym wydaniu ma odwrotne podejście, umożliwiając uruchamianie tylko znanych plików wykonywalnych umieszczonych na białej liście. Nie jest to zły pomysł dla mniej technicznych użytkowników.

Ostatnim elementem układanki jest responsywność systemu, a Avast również tutaj poradził sobie dobrze. Czuł się gładko i gładko, nawet w systemie Atom o niskim poborze mocy. Nic dziwnego, że nie był w stanie dorównać Microsoftowi Windows Defender i nie byliśmy zachwyceni, że musimy czekać dłużej niż 15 minut na zakończenie „szybkiego” skanowania systemu. Ale z ogólnym wynikiem wydajności wynoszącym 90% w naszych testach, Avast jest lżejszy niż inni darmowi rywale i – być może dzięki szczuplejszemu zestawowi funkcji – pokonuje nawet większość opcji komercyjnych. 343 MB narzutu dysku jest również łatwe w obsłudze.

Przy tak wielu zaznaczonych polach Avast jest oczywistym wyborem dla każdego, kto nie chce inwestować w roczną subskrypcję. Dostępna jest nawet bezpłatna, uzupełniająca aplikacja na Androida; jeśli zarejestrujesz się w witrynie Avast, możesz centralnie zarządzać obiema subskrypcjami i uzyskać dostęp do funkcji antykradzieżowych dla urządzeń mobilnych i komputerów PC.

Detale

Podkategoria oprogramowaniaOchrona Internetu

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista?tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP?tak
Obsługa innych systemów operacyjnychWindows 8