Czy kupowanie od AliExpress jest bezpieczne?

Jeśli robisz zakupy online, prawdopodobnie słyszałeś o AliExpress, detalicznym ramieniu chińskiego giganta handlu elektronicznego Alibaba, azjatyckiej wersji Amazona. AliExpress sprzedaje lokalnie wytwarzane towary online i w razie potrzeby wysyła je do USA. Produkty są tanie (nawet jeśli jakość może być wątpliwa), ilości są praktycznie nieograniczone, a na stronie można znaleźć prawie wszystko, czego kiedykolwiek potrzebujesz. Ale czy na AliExpress można bezpiecznie kupować? Co musisz wiedzieć, korzystając z serwisu?

Czy kupowanie od AliExpress jest bezpieczne?

AliExpress

Alibaba jest jedną z dziesięciu największych firm na świecie, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 500 miliardów dolarów w 2018 roku. AliExpress to detaliczna twarz firmy skierowana do odbiorców zachodnich. Oferuje dostęp do chińskich produktów po (w większości) chińskich cenach. Wygląda i czuje się jak Amazon bez nazw marek.

Ceny na Alibaba wydają się być niskie, głównie dlatego, że koszty pracy i produkcji w Chinach są niskie i często kupujesz bezpośrednio od producentów. Innym powodem jest to, że produkty mogą być podrabiane. Wreszcie wysyłka jest tania (lub była), ponieważ w ostatnich latach przesyłki z Azji były preferencyjnie traktowane w międzynarodowych ustaleniach pocztowych, które ustalają ceny wysyłki między krajami dla małych paczek. Pod koniec 2018 roku Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar wycofania się z międzynarodowego traktatu pocztowego, co może zmniejszyć konkurencyjność AliExpress w przyszłości.

Czy AliExpress można bezpiecznie kupić od 2?

Czy AliExpress jest bezpieczny?

Tak krótkie pytanie ma dość długą odpowiedź. Niektóre dobrze nagłośnione luki w zabezpieczeniach skryptów internetowych zostały załatane, dzięki czemu witryna jest teraz tak samo bezpieczna, jak każda inna witryna e-commerce. Jednak w kontaktach ze stronami internetowymi istnieje wiele „uważaj kupujących”. Wiele zagrożeń jest takich samych, jakie można znaleźć na Amazon Marketplace: gwarancje są ograniczone i całkowicie zależysz od sprzedawcy. To samo dotyczy AliExpress.

Zamiast wymieniać wszystkie zagrożenia, wolę skupić się na pozytywach i podać kilka praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z AliExpress.

Użyj sprawdzonych sprzedawców

Podobnie jak eBay, Etsy czy Amazon, musisz sprawdzić sprzedawcę, zanim podejmiesz decyzję. Sprawdź opinie, sprawdź jak długo są sprzedawcą na stronie i ile produktów sprzedali. Nie jest to niezawodne, ale daje dobre wyobrażenie o tym, jak są niezawodne i jak prawdopodobne jest, że dostarczą towary zgodnie z obietnicą.

Każda strona produktu posiada zakładkę opinii. Przeczytaj go, aby zobaczyć, co mówią ludzie i wyczuć sprzedawcę. Przewiń stronę produktu, aby zobaczyć historię transakcji i ocenić, ile sprzedali, i poznać, jak długo działają. Wykorzystaj te informacje, aby dokonać oceny.

Przeczytaj uważnie opis

Na AliExpress jest wiele dziwnych produktów lub dziwnych warunków. Upewnij się, że przeczytałeś opis bardzo dokładnie i dokładnie sprawdziłeś, czy faktycznie kupujesz przedmiot, na który patrzysz. Czasami w opisie znajdują się opcje dostosowywania, wymienione są specjalne warunki lub inne przydatne informacje.

Czy AliExpress można bezpiecznie kupić od3?

Sprawdź gwarancje sprzedawcy

AliExpress to rynek, a nie sprzedawca. Ułatwiają transakcję, ale nie ponoszą za nią odpowiedzialności. Musisz upewnić się, że indywidualny sprzedawca oferuje jakąś gwarancję lub rękojmię. Im więcej wydasz, tym lepszą gwarancję powinieneś mieć. Sprawdź dokładnie zakładkę Gwarancje sprzedającego, aby upewnić się, że jesteś odpowiednio zabezpieczony.

Inną gwarancją, na którą należy zwrócić uwagę, jest „Gwarantowana oryginalność”. Ma to na celu zaradzenie szerzącemu się podrabianiu, które ma miejsce w Chinach. Jeśli coś jest sprzedawane jako Oakley lub Casio i ma tę gwarancję, jeśli okaże się, że jest podróbką, pokrywasz koszty przesyłki i wysyłki.

Uważaj na podróbki

Na AliExpress szybko znajdziesz wiele markowych produktów. Niektóre będą autentyczne, inne będą podróbkami, a inne podróbkami. Wiele markowych produktów jest produkowanych w Chinach i eksportowanych. Niektóre fabryki sprzedają „części zamienne” na AliExpress. Podróbki to produkty niemarkowe, które wykorzystują tę samą formę lub wzór. Mogą być tak dobre, jak oficjalna marka, lub nie.

Podróbka to miejsce, w którym produkt mówi, że jest marką, ale tak nie jest. Na AliExpress jest wiele takich zachowań, więc naprawdę musisz być świadomy tego, co kupujesz.

Zapłać za dostawę

Moja ostatnia rada pochodzi z osobistego doświadczenia. Jeśli kupujesz coś drogiego, nie decyduj się na bezpłatną wysyłkę. Zapłać trochę więcej za ubezpieczoną lub gwarantowaną dostawę. Bezpłatna wysyłka będzie korzystała z najtańszych przewoźników, będzie zwykle powolna i obejmuje minimalne ubezpieczenie. Jeśli kupujesz coś drogiego, warto wydać dodatkowe kilka dolarów, aby upewnić się, że bezpiecznie dotrze do Ciebie.

AliExpress to ogromny rynek, na którym możesz kupić dosłownie wszystko, co chcesz. Oprócz powyższych punktów, uwzględnij cło i długi czas dostawy. Chiny są daleko od Stanów Zjednoczonych, a większość spedytorów korzysta z frachtu morskiego, więc dostarczenie przedmiotu może zająć 40-50 dni. Zaplanuj odpowiednio.

Jeśli jesteś świadomym kupującym i dokładnie wszystko sprawdzasz, AliExpress to bezpieczne miejsce do kupowania. Jakie są twoje doświadczenia? Opowiedz nam o nich poniżej!