Czym jest trypofobia i dlaczego ludzie na Ziemi tak bardzo boją się dziur?

Obraz 1 z 16

lotus_seeds_trypophobia

sponge_trypophobia
cantaloupe_trypophobia
lotos_flower_seeds_trypophobia
plaster miodu_trypofobia
pancake_mix_trypophobia
waffle_cake_trypophobia
trypofobia_piaskowiec
trypophobia_dzięcioł
trypohobia_butelka
swiss_cheese_trypophobia
Hack Apple Watch zapewnia przeglądanie stron internetowych na smartwatchu... plus funkcje, wersje, ceny i aktualności
zatrute_drzewo_żaba
czekoladowe bąbelki
trująca_ośmiornica
Recenzja Moov Now: Pasek jest wygodny, a urządzenie bardzo lekkie

Złe wieści. Możesz mieć trypofobię. Czy kiedykolwiek przeraziło Cię wnętrze baru Wispa, kubek z nasionami kwiatu lotosu, a nawet ekran główny Apple Watch?

Tysiące ludzi twierdzi, że cierpi na trypofobię, stan, który oficjalnie nie istnieje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest i co wiemy o nim do tej pory…

Czym jest trypofobia?

Czy powyższy obrazek – miseczka z nasionami kwiatu lotosu – napawa Cię lękiem? Nie powinno wystarczyć; roślina jest całkowicie nieszkodliwa. Wiadomo jednak, że rozmieszczenie otworów nasiennych powoduje, że ludzie czują się wyjątkowo nieswojo. Prawdopodobnie nie chcesz klikać galerii na wszelki wypadek.

Witamy w dziwnym świecie trypofobii: irracjonalnego strachu przed obiektami z serią zbitych dziur. Pomyśl o plastrze miodu lub wzorach, które pojawiają się w koralach morskich. Czasami nawet okrągłe kształty wystarczą, by wywołać w cierpiącym niesmak – jak wzory na grzbiecie zatrutej strzałki żaby.[galeria:12]

Jednym z powszechnych obaw wyrażanych przez trypofobów jest niewiedza, co zawierają dziury – coś, z czym ropucha surinamska, która rodzi się przez dziury w swoim tułowiu, nie pomaga:

Ograniczone badania sugerują, że 11% mężczyzn i 18% kobiet uznałoby powyższy obraz za „niewygodny, a nawet odpychający”. W ankiecie Rankera z 2015 r. dotyczącej lęków i fobii trypofobia zajmuje godne 11 miejsce: za klaunami, głęboką wodą i pająkami, ale przed lataniem, rekinami i dentystą.

Nawet teledyski nie są odporne. Teledysk The Chemical Brothers dla Wide Open przedstawia kobietę, która stopniowo staje się coraz bardziej pusta i „dziurawa”. Komentarze na YouTube są pełne osób cierpiących na trypofobię, które wyrażają dyskomfort. „Nie mogę patrzeć na tego mężczyznę, od którego się trzęsę”, powiedział jeden z komentatorów.

Skąd pochodzi słowo trypofobia?

Fobia oczywiście odnosi się do wszelkiego rodzaju lęku psychicznego, podczas gdy trypo pochodzi od greckiego słowa „dziurkowanie”. Mem Know Your twierdzi, że termin ten został ukuty w 2005 roku, wcześniej nazywany „Holephobia” na stronie Geocities. Po raz pierwszy pojawił się w Urban Dictionary w 2008 roku.[galeria:7]

Czy trypofobia jest prawdziwa?

Cóż, tak i nie.

Tak w tym sensie, że znaczna liczba ludzi czuje się nieswojo, patrząc na obrazy wyzwalające, takie jak kubek z nasionami kwiatu lotosu lub bąbelki, które tworzą się we wrzącym mleku.[galeria:5]

Zobacz powiązane Czym są komórki macierzyste i jak mogą zmienić medycynę? Parapsychologia: kiedy nauka zrezygnowała z badań paranormalnych?

Ale to nie jest cała historia. Jak wspomniano powyżej, trypofobia to termin potoczny, który pojawił się w Internecie w połowie 2000 roku. Nie był badany akademicko do 2013 roku i nie pojawia się w Amerykańskim Towarzystwie Psychiatrycznym

Podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych .

W rzeczywistości, do czasu ukończenia pierwszego badania nad zaburzeniem, temat był usuwany z Wikipedii, a jeden z redaktorów opisał go jako „prawdopodobne oszustwo i pograniczny nonsens patentowy”. [galeria: 9]

W 2011 roku, kiedy Popularna nauka opisał zjawisko online, żaden z dziesięciu psychologów, z którymi skontaktował się autor, nie słyszał o tym i nikt nie spekulował na temat biologicznych podstaw tego zjawiska.

Jeszcze w 2013 roku psychiatra Carole Matthews z University of California nie była przekonana do autodiagnozy Internetu, argumentując, że skłonność stron internetowych do leczenia obrazów ludzkiej skóry pasożytami i stanami skóry z dziurami na kwiatach lotosu i kantalupach może obrzydzenie w każdym. Powiedziała NPR: „Naprawdę mogą istnieć ludzie z fobią na dziury, ponieważ ludzie naprawdę mogą mieć fobię na wszystko. Ale po prostu [od] przeczytania tego, co jest w Internecie, wydaje się, że tak nie jest co ludzie faktycznie mają”.

Niezależnie od tego, czy jest to prawdziwe, czy nie, z pewnością ma wystarczająco dużo osób wystraszonych, aby zapewnić dużą liczbę wyszukiwań. Aby uczcić Haloween 2017, firma ochroniarska YourLocalSecurity odkryła, że ​​trypofobia była najczęściej wyszukiwaną fobią w czterech stanach USA. To Kalifornia, Nowy Meksyk, Teksas i Vermont – na wypadek, gdybyś chciał pojechać i spędzać czas z innymi cierpiącymi.czym_jest_trypofobia?

Dobra, to trochę zabawne, a ich metodologia jest głęboko podejrzana, ale przynajmniej pokazuje, że wiele osób jest zainteresowanych strachem – oficjalnym lub nie.

Czy technologia może wywołać trypofobię?

Biorąc pod uwagę, że wszystko, co ma wzory zgrupowanych dziur, wywołuje trypofobię, nic dziwnego, że technologia czasami zraziła swoich potencjalnych fanów. Weźmy na przykład interfejs użytkownika Apple Watch:

[galeria:11]

Inteligentny projekt, czy pole minowe trypofobii? Prawdopodobnie jedno i drugie.

Może to wyjaśnia, dlaczego niektórzy komentatorzy czują mdłości, gdy rozmawiamy o produktach Apple.

Inne produkty również mogą nie być bezpieczne. Zespół fitness Moov Now sprawił, że jeden członek zespołu Alphr poczuł się trochę nieswojo… [galeria: 15]

Jakie badania przeprowadzono nad trypofobią?

Ale to zaczyna się zmieniać, po części z powodu tak wielu osób identyfikujących się z chorobą, która wydawała się nie mieć podstaw w historii medycznej.

W pierwszym badaniu, zatytułowanym Fear of Holes, przeprowadzonym przez Centrum Nauki o Mózgu na Uniwersytecie w Essex w 2013 r., zbadano, dlaczego niektóre obrazy wydają się wywoływać bardziej trzewną reakcję u trypofobów niż inne. Badacze Geoff Cole i Arnold Wilkins wykonali 76 wyzwalających zdjęć z trypophobia.com i 76 kontrolnych zdjęć dziur i odkryli, że te z najsilniejszym uderzeniem wydają się mieć pewne cechy: wysoki kontrast koloru i określony rozkład przestrzenny.

Wskazuje to, że może to być obrona ewolucyjna, biorąc pod uwagę, że jest to wygląd, który wiele niebezpiecznych zwierząt – na przykład ośmiornica z niebieskimi pierścieniami – udostępnia:[galeria:14]

W 2015 roku Cole i Wilkins połączyli siły ze studentem An Trong Dinh Le, samozidentyfikowanym cierpiącym na trypofobię, aby opracować kwestionariusz objawów. Odkryli, że zmniejszenie kontrastu obrazu ułatwia oglądanie go cierpiącemu.

Pisząc niedawno w The Conversation, profesor Wilkins powiedział, że wyzwalanie obrazów ma zwykle właściwości matematyczne, które „nie mogą być wydajnie przetwarzane przez mózg i dlatego wymagają większego dotlenienia mózgu”.

Powiedział: „Paul Hibbard i ja zaproponowaliśmy, że dyskomfort występuje właśnie dlatego, że ludzie unikają patrzenia na obrazy, ponieważ wymagają nadmiernego dotlenienia mózgu. (Mózg zużywa około 20% energii organizmu, a jego zużycie energii musi być ograniczone do minimum.)”

Jakieś inne możliwe przyczyny?

[galeria:0]

Jedna z teorii głosi, że mówiąc o trypofobii i udostępniając obrazy, fobia jest bardziej podatna na rozprzestrzenianie się. Jeśli tak jest… przepraszam za to.

Jednym z subskrybentów tej teorii jest Daniel J. Glass z Suffolk University, który powiedział: Wiadomości Buzzfeed: „ Patrząc na te wszystkie zdjęcia, które inni uważają za obrzydliwe, łatwo jest pomyśleć, Och, tak… to JEST obrzydliwe.

„Ale dlaczego tak wielu ludzi w ogóle uważa te obrazy za obrzydliwe? O wiele trudniej byłoby wciągnąć na pokład ludzi, którzy byliby zniesmaczeni zdjęciem małych kociąt”.

Innymi słowy, może to być częścią tego, ale nie wyjaśnia całkowicie tego zjawiska.

Jakie są objawy trypofobii?

To nie jest tak proste pytanie, jak się początkowo wydaje, ponieważ odczuwane są różne poziomy nasilenia w zależności od pacjenta.

Widząc wyzwalający obraz, trypofoby mają tendencję do odczuwania trzewnej reakcji fizycznej: mogą drżeć, czuć, jak ich skóra cierpnie lub doświadczają objawów podobnych do ataku paniki – swędzenie skóry, pocenie się, nudności i kołatanie serca.[galeria:1].

Czy istnieje test na trypofobię?

Ponieważ nie jest to oficjalnie uznany stan, znalezienie ostatecznego testu to ciężka praca. O ile wiem, test opracowany przez Cole'a i Wilkinsa nie jest dostępny online.

To powiedziawszy, istnieje szereg nieoficjalnych testów, które polegają po prostu na oglądaniu obrazów „rzeczy z dziurami”, które stopniowo zwiększają nieprzyjemność dla cierpiących.

Jeśli czujesz się nieswojo patrząc na zdjęcia w tym artykule, a nie całkowicie zbity z tropu, powinieneś uznać się za trypofobię.[galeria:8]

Czy istnieje lekarstwo na trypofobię?

Ponownie, trudno na to odpowiedzieć, ponieważ stan, który nie jest oficjalnie uznawany. Jednak w komunikacie prasowym z University of Essex donoszącym o wstępnych badaniach Cole'a i Wilkinsa, naukowcy sugerują wypróbowaną i sprawdzoną metodę psychologiczną stosowaną w leczeniu różnych fobii: stopniowe powtarzanie ekspozycji.

Jak czytamy w komunikacie, dr Cole tak często przyglądał się zdjęciom, że stał się na nie znieczulony.

Dodatkowo jeden z czytelników Reddit oferuje tę radę osobom, które cierpią z powodu uczucia „pełzania skóry”: „Pocieraj własną skórę. Mając całą powierzchnię dłoni, kontynuuj i pocieraj ramiona, szyję, gdziekolwiek poczujesz piloerekcję (gęsia skórka).

„Zauważysz, że niesamowitość zostaje w rzeczywistości zastąpiona zadowalającym uczuciem komfortu, ponieważ to, co robisz, zastępuje anomalne dane, które twoja kora wzrokowa zinterpretowała na podstawie wadliwego obrazu tekstury, rzeczywistymi danymi… kiedy pocierasz własną skórę, [ dowiesz się, że w rzeczywistości nie masz takich zmian”.

Jeśli te zdjęcia sprawiły, że poczułeś mdłości i z jakiegoś powodu chcesz więcej tego samego, wpadnij na subreddit Trypophobia, gdzie ponad 18 000 subskrybentów regularnie udostępnia zdjęcia zaprojektowane tak, aby z jakiegoś powodu się nawzajem niepokoić…

Obrazy autorstwa Eliasa Gaylesa, Bena Sutherlanda, Petera Shanksa, Dice Kit, Bena Daltona AmberNectar13, Angella Williamsa, Stephena Depollo, ET i Williama Wana, wykorzystane na licencji Creative Commons