Recenzja Epson Expression Premium XP-820

160 £ Cena w recenzji

Z obecnym użytkownikiem uniwersalnego gniazda na liście A, Canon Pixma MG6450, sprzedający się za jedyne 75 funtów, drukarka kosztująca ponad dwa razy, która wymaga poważnych sztuczek w rękawie. Kosztujący 160 funtów Epson Expression Premium XP-820 plasuje się w górnej części konsumenckiego rynku urządzeń typu „wszystko w jednym”: test polega na tym, czy może uzasadnić swoją cenę.

Recenzja Epson Expression Premium XP-820

Epson Expression Premium XP-820: funkcje i łączność

Lista funkcji zaznacza wszystkie właściwe pola. Oprócz zwykłego połączenia USB istnieje możliwość podłączenia go za pośrednictwem przewodowej sieci Ethernet lub sieci bezprzewodowej, a użytkownicy iOS docenią włączenie AirPrint firmy Apple. Jest nawet faks.

epson-stylus-expression-photo-xp-820-front

Do drukarki można dodać kilka luksusowych dodatków. Wylot papieru nie musi być otwierany ręcznie: podobnie jak ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cala z przodu, jest napędzany silnikiem. Rozpocznij zadanie drukowania z zamkniętą i płynnie otwierającą się. Tymczasem ekran dotykowy jest jasny i wyraźny oraz ułatwia sprawdzanie ustawień sieciowych lub dostosowywanie preferencji do samodzielnych zadań, takich jak kopiowanie.

To też dobra robota, ponieważ istnieje mnóstwo funkcji, z którymi trzeba się uporać. Automatyczny podajnik dokumentów na górze urządzenia jest mile widziany, ale ukrywa własny duplekser, co pozwala włożyć stos do 30 stron i automatycznie kopiować lub skanować obie strony. Mechanizm podawania papieru ma własny duplekser, który umożliwia drukowanie dwustronne.

Opcje obsługi papieru również są dobre. Z tyłu urządzenia dostępna jest prosta ścieżka papieru dla szczególnie grubego papieru lub kartonu; XP-820 jest w stanie obsługiwać zapasy o grubości do 0,6 mm. Dostępna jest również druga kaseta na papier mieszcząca do 20 arkuszy papieru fotograficznego o wymiarach do 7 x 5 cali, co pozwala na przechowywanie standardowego papieru A4 i kilku arkuszy papieru fotograficznego gotowych do użycia. Całość dopełnia możliwość drukowania bezpośrednio na płytach CD – szablon jest starannie przechowywany pod główną kasetą na papier i podawany ręcznie.

Epson Expression Premium XP-820: jakość i szybkość druku

Proste zadania związane z drukowaniem są dobrze obsługiwane. Wydrukowany z najbardziej podstawowym ustawieniem jakości, nasz czarno-biały, standardowy 50-stronicowy dokument ISO został dostarczony w nieco ponad trzy minuty: z szybkością 16 stron na minutę lub nieco powyżej tego, co twierdzi Epson, jako maksymalna prędkość XP-820. Drukowanie pełnokolorowego, pięciostronicowego raportu było nieco wolniejsze: tempo pracy spadło do nieco ponad 8 stron na minutę.

epson-stylus-expression-photo-xp-820-touch-screen-close-up

Jakość druku tekstu jest dobra, chociaż dostępne są ostrzejsze: małe pajączki wokół krawędzi znaków oznaczają, że ci, którzy szukają zbliżonej jakości laserowej, powinni szukać gdzie indziej, ale XP-820 z łatwością zapewnia wystarczającą jakość do większości celów.

Dupleks znacznie spowalnia działanie. Skopiowanie 10-stronicowego, jednostronnego dokumentu zajęło dwie minuty 26 sekund. Powielanie pięciostronicowego, dwustronnego dokumentu – wraz z dwustronnym wydrukiem – zajęło osiem minut 26 sekund.

Jakość zdjęć XP-820 jest znakomita. Odcienie skóry są odwzorowane wiernie, a dzięki dodatkowemu czarnemu wkładowi fotograficznemu w ofercie jest duży kontrast. Obrazy czarno-białe są produkowane bez przebarwień i widocznych pasm, co sprawia, że ​​XP-820 jest bardzo łatwy do polecenia fotografom, którzy chcą wykonywać w domu krótkie serie odbitek w małej skali.

Skaner jest mniej imponujący: kserokopie mają łatwo akceptowalną jakość, ale skany zdjęć były mniej przyjemne. Skanowanie w kolorze w rozdzielczości 300 dpi zostało ukończone w ciągu 15 sekund i choć wyniki były zadowalająco szczegółowe, odcienie czerwieni były mocno przesycone.

epson-stylus-expression-photo-xp-820-ekran dotykowy

Epson Expression Premium XP-820: materiały eksploatacyjne i koszty eksploatacji

XP-820 wykorzystuje system pięciu kolorowych wkładów atramentowych – CMYK oraz wkład „fotoczarny”. Nowy zestaw tańszych wkładów o pojemności „XL” kosztuje 46 funtów. Biorąc pod uwagę indywidualne ceny, czarny wkład o dużej pojemności za 14 funtów pozwoli wydrukować żądane 500 stron, co daje rozsądne 2,8 pensa za stronę. Druk w kolorze podnosi koszt za stronę do 8,2 pensa za stronę: konkurencyjny w stosunku do innych urządzeń wielofunkcyjnych.

Epson Expression Premium XP-820: werdykt

Zdecydowanie największym problemem XP-820 jest istnienie notowany na liście A Canon Pixma MG6450. Canonowi brakuje dzwonków i gwizdów Epsona – zmotoryzowanych podajników papieru, ekranu dotykowego czy podwójnych duplekserów (Canon ma duplekser do drukowanych dokumentów, ale nie ma ADF dołączonego do skanera) – ale tylko nieliczni użytkownicy będą chcieli zapłacić dodatkowe 100 GBP za te funkcje. Jednak pod każdym innym względem XP-820 jest dobrym rywalem i będzie go obserwować, gdy jego cena zacznie spadać.