Jak ożywić starego iPoda Classic za pomocą dysku SSD?

Masz starego iPoda w szufladzie? Nie wyrzucaj tego! Powstała cała branża całkowicie poświęcona przywracaniu starych iPodów z martwych. Sam dokonałem aktualizacji i chociaż nie wymaga lutowania, zawiera kilka pułapek dla nieostrożnych – dlatego przygotowałem przewodnik, który przeprowadzi Cię przez cały proces.

Jak ożywić starego iPoda Classic za pomocą dysku SSD?

Po co ożywić iPoda?

Zobacz powiązane praktyczne AKG N90Q: Wysokiej klasy słuchawki o oldschoolowym uroku Apple po cichu zabija iPoda Classic

Ale poczekaj! Jaki jest sens wykopywania jakiejś chrupiącej, tłustej starej skamieniałości, gdy masz Apple Music, Spotify, nowoczesny smartfon lub iPod touch? Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi o pojemność pamięci. iPod Classic stał się trwałą ikoną w dużej mierze dzięki temu, że zawierał kompaktowy, 1,8-calowy dysk twardy o pojemności 160 GB – czyli około dwa i pół razy bardziej pojemny niż jego najbliższy konkurent, i dziesięć razy większy niż iPhone z tej samej epoki . Okazuje się, że są ludzie, którzy będą korzystać z tej przestrzeni – i dużo więcej, którzy narzekają, że to za mało.

„Teraz możesz zaktualizować tego starego iPoda o dowolny dysk SSD mSATA o pojemności do 1 TB”.

Niestety, zapotrzebowanie na dyski 1,8 cala było krótkotrwałe, więc 160 GB stało się twardym limitem dla iPoda Classic. To znaczy do tej pory. Przedsiębiorcze dusze stworzyły karty rozszerzeń innych firm, które umożliwiają zastąpienie obracających się dysków różnymi rodzajami pamięci flash, a to oznacza jedno: możesz teraz uaktualnić tego zatęchłego starego iPoda o dowolną pamięć mSATA o pojemności do 1 TB SSD. To wystarczająca ilość miejsca, aby pomieścić ponad 3000 godzin nieskompresowanego, 16-bitowego, 44,1 kHz dźwięku o jakości CD

apple-ipod-classic-ssd-upgrade-stara-bateria

Oczywiście przechowywanie nie jest jedyną przeszkodą. Jednym z problemów jest to, że baterie w dziewięcioletnim iPodzie prawdopodobnie mają nieco poniżej swojej optymalnej pojemności. Po drugie, generacje iPodów Classic, które są zdolne do takich ulepszeń, są wykonane z kawałków odlewanego, tłoczonego metalu. Otwieranie tych urządzeń nie jest dla osób o słabym sercu.

Narzędzia handlu

Dostanie się do wnętrza jednej z tych rzeczy wymaga nieco niezwykłych narzędzi. Po wewnętrznej stronie tylnej okładki znajdują się przyspawane sprężyny. Te albo trzymają się wytrwale, albo zrywają z wywołującym pęd SPANG, wyrywając delikatne kable taśmowe z wtykiem słuchawkowym i rzucając je w najdalszy zakątek twojego pokoju. Używanie śrubokręta oznacza, że ​​tylna pokrywa – która oczywiście jest już porysowana i wgnieciona – wygina się w dowolnym miejscu, w którym znajduje się śrubokręt. Wymaganą siłę najlepiej przyłożyć szerokim, płaskim, cienkim, sprężystym, ale mocnym przedmiotem – skrobakiem do tapet.

Będziesz potrzebować kilku innych narzędzi i oczywiście wymaganych części do modernizacji, ale do wykonania zadania nie jest wymagane lutowanie, o ile Twój iPod działa (lub nie cierpi na większe problemy niż nieczynny dysk twardy).

Po pierwsze, oto lista zakupów:

Płytka konwertera ZIF: Jest ich bogata różnorodność. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich są niewłaściwie sprzedawane na dużych witrynach aukcyjnych / zakupowych, z niechlujnymi opisami dostawców napisanymi przez osoby, które same nie próbowały uaktualnienia. Możesz zdecydować się na płyty, które używają formatów pamięci CompactFlash (CF) lub mSATA: CF ma tę zaletę, że większość użytkowników domowych będzie miała czytnik kart, który od razu weźmie kartę CF; mSATA ma raczej inną zaletę, że zajmuje cały terabajt pamięci. Pamiętaj, że będziesz potrzebować małego stosu płyt i części, aby napęd mSATA mógł być używany z komputera z systemem Windows, tak aby można było wykonać ostatni ważny etap formatowania karty zgodnie z potrzebami iPoda. Wybrałem płytę Tarkan Akdam mSATA, która pasowała do naszego iPoda siódmej generacji, była pięknie wykonana i była kompatybilna ze wszystkimi wypróbowanymi przeze mnie dyskami SSD mSATA.

apple-ipod-classic-ssd-upgrade-tarkan-akdam-flash-sata-board

Wymiana baterii: Jest to pozycja opcjonalna; Odkryłem, że nasza oryginalna bateria była w dobrym stanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę znacznie niższy pobór prądu właściwy dla dysku SSD. Z drugiej strony, chociaż tył nie jest przypięty, prawdopodobnie będzie to jedyna szansa na włożenie nowej baterii. Powodem, dla którego nie należy – co ostatecznie dla nas zwyciężyło – jest to, że nie da się ocenić jakości baterii do iPoda innych firm.

Komputer: Jeśli jesteś osobą tylko na Macu, będziesz miał trudności z ukończeniem tej pracy, ponieważ jednym z ważnych kroków jest sformatowanie dysku SSD jako urządzenia FAT32. Nie stanowi to problemu w przypadku małych dysków, ale celem ćwiczenia jest aktualizacja pamięci. Aby to zrobić, musisz albo przeprowadzić wiele bardzo głębokich, bardzo tajemnych badań nad ograniczeniami i wadami FAT32 – albo po prostu skorzystać z rady Tarkana i skorzystać z polecanego przez niego narzędzia do rozszerzonego formatu domeny publicznej – które działa tylko na komputerze PC. Oczywiście możesz to obejść na MacBooku, uruchamiając system Windows na maszynie wirtualnej, ale może to być więcej kłopotów, niż jest to warte.

Dysk SSD: Brzmi głupio, ale nie zapominaj, że Tarkan i jego konkurenci sprzedają tylko sprzęt adaptera, a nie faktyczny dysk półprzewodnikowy, który się w nim znajduje. W moim przypadku użyłem stosunkowo skromnego dysku SSD mSATA 64 GB. W iTunes istnieje ograniczenie oprogramowania, które może uniemożliwić korzystanie z pamięci powyżej 128 GB z niektórymi iPodami – ale oczywiście są też sposoby na obejście tego: Tarkan ma filmy z jego iPodem piątej generacji o pojemności 1 TB, który działa dobrze.

apple-ipod-classic-ssd-upgrade-msata-ssd

Bardzo mały śrubokręt lub pęseta: Ma to na celu ułatwienie otwarcia bardzo małych plastikowych zacisków, które zabezpieczają trzy kable taśmowe, które trzeba odłączyć – kabel napędu, kabel płyty tylnej (do słuchawek i przełącznika blokady) i kabel akumulatora.

Aktualizacja iPoda za pomocą dysku SSD: przewodnik krok po kroku

1. Zdejmij tylną pokrywę.

Może to być destrukcyjne, ale tylko dla osłony – nawet jeśli zdejmiesz ją z pewną siłą, złącze wstążki łączące go z płytą główną iPoda poluzuje się na długo, zanim spowoduje jakiekolwiek uszkodzenie. Wymagana technika polega na wepchnięciu ostrego ostrza między boczne złącze przedniej i tylnej okładki: przyjrzyj się uważnie naszej gotowej obudowie, aby zobaczyć, jak metalowy odlew z przodu jest ukształtowany pod stalowym wytłoczeniem z tyłu – to najlepsze miejsce pchać ostrze. NIE próbuj ciągnąć ostrza: potrzebujesz szerokiego, płaskiego narzędzia, aby równomiernie podważyć tył. Możesz liczyć na zniszczenie pleców w procesie, chyba że masz wyjątkowe szczęście. Pamiętaj, że jest krótka wstążka łącząca tył i przód oraz że są dwa dość luźne elementy (bateria i dysk twardy), które będą się poruszać po zwolnieniu tyłu.

ipod-classic-ssd-upgrade-usuń-obudowę

2. Wyjmij baterię

Poluzuj brązowawy plastikowy zacisk na złączu kabla akumulatora i odłącz akumulator. Wiele osób zapomina, że ​​iPody są skutecznie zasilane przez cały czas: zmiana podsystemu pamięci masowej to coś, czego nie chcesz robić, gdy iPod jest aktywny.

ipod-classic-ssd-upgrade-usuwanie-złącza

3. Wyjmij dysk twardy

Odsuń kabel taśmowy od gniazda ZIF u podstawy dysku twardego. Przesuwa się to równolegle do powierzchni iPoda – nie podciągaj W GÓRĘ, ale przesuwaj WZDŁUŻ.

4. Sformatuj dysk SSD

Sformatuj kartę pamięci mSATA jako FAT32. Większe urządzenia będą wymagały znanego, działającego narzędzia do partycjonowania, takiego jak narzędzie AOMEI Partition Assistant zalecane przez niektórych dostawców – pamiętaj, że to oprogramowanie jest przeznaczone tylko na komputery PC.

ipod-classic-ssd-zblizenie-deski-z-ssd

5. Zainstaluj dysk SSD

Włóż sformatowany dysk mSATA do płyty nośnej. Tarkan umieszcza dysk mSATA na zewnątrz i pozostawia kabel taśmowy wolny od naprężeń: jeśli okaże się, że wstążka nie jest wystarczająco długa, oznacza to, że niewłaściwie sprzedano ci nieodpowiednią płytę. Mój miał małe rozszerzenia w kształcie rogu na płytce drukowanej, aby zapewnić tunel dla wstążki, gdy wszystko jest zainstalowane.

ipod-classic-ssd-upgrade-wskazywanie-na-board-indent-

6. Złóż wszystko z powrotem

Miękko zmontuj wszystkie części – ponownie podłącz kabel płyty tylnej, złóż płytkę mSATA i ponownie podłącz akumulator. iPod powinien się obudzić i natychmiast ostrzec, że potrzebuje pomocy: polega to na podłączeniu go do iTunes, co może wymagać kilku prób i pojawienia się komunikatu o błędzie, zanim ponowne załadowanie systemu operacyjnego iPoda się powiedzie. Wymaga to również naładowania baterii w 100% przed rozpoczęciem, ponieważ niektóre operacje na pamięci masowej SATA są nieco surowe dla zużycia energii przez iPoda. Może być konieczne kilkakrotne wejście i wyjście z iTunes oraz ponowne podłączenie kabla USB do iPoda.

ipod-classic-ssd-board-and-battery-eksplodował

7. Wypełnij iPoda muzyką

Odśwież swoją muzykę! Spróbuj odtworzyć kilka utworów, zanim podejmiesz faktycznie nieodwołalny krok, jakim jest zamknięcie tylnej części obudowy, aby mieć pewność, że kabel słuchawek i port na nowym, błyszczącym tylnym panelu są sprawne.

ipod-classic-ssd-upgrade-screen-on-1

I to wszystko!

Jesteś teraz posiadaczem cudownie retro iPoda z fantastycznie nowoczesną ilością miejsca do przechowywania. Teraz wszystko, co pozostało, to znaleźć 3000 godzin bezstratnej, wysokiej jakości muzyki, którą można na nią skopiować.