Jak sprawdzić historię drukowania w systemie Windows 10?

Wiedza o tym, jak uzyskać dostęp do historii drukowania, może być bardzo przydatna. Niezależnie od tego, czy chcesz dokładnie sprawdzić, czy coś już wydrukowałeś, określić, ile dokumentów drukujesz miesięcznie na potrzeby inwentaryzacji, czy też sprawdzić, czy inny użytkownik drukował dokumenty bez Twojej wiedzy, możesz uzyskać informacje w kilku szybkich krokach.

Jak sprawdzić historię drukowania w systemie Windows 10?

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia historii drukowania komputera w systemie Windows 10 i właśnie to omówimy w tym przewodniku. Pokażemy Ci również, jak włączyć rejestrowanie historii drukowania w systemie Windows 10.

Jak sprawdzić historię drukowania w systemie Windows 10?

Chociaż dostępna jest opcja sprawdzenia historii drukowania komputera w systemie Windows 10, przed użyciem należy włączyć tę funkcję ręcznie. Innymi słowy, jeśli nie włączyłeś jeszcze funkcji historii drukowania na swoim urządzeniu, nie będzie można zobaczyć, jakie dokumenty drukowałeś w przeszłości. Dzieje się tak, ponieważ Twoja drukarka domyślnie usuwa wszystkie dokumenty, które wydrukowałeś do tego momentu.

Mimo że z tego powodu obecnie nie możesz wyświetlić historii drukowania, możesz upewnić się, że będzie ona dostępna w przyszłości. Pierwszym krokiem jest włączenie funkcji historii drukowania, a następnie możesz sprawdzić, co wydrukowałeś od tego momentu.

Chociaż może to zająć tylko kilka minut, może to być nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Możesz to zrobić na dwa sposoby – za pomocą Ustawień i Podglądu zdarzeń. Pokażemy Ci, jak to zrobić w systemie Windows 10. Możesz także zainstalować oprogramowanie do rejestrowania innych firm.

Użyj ustawień

Aby aktywować funkcję historii drukowania w systemie Windows 10, możesz użyć Ustawień komputera. Oto jak to się robi:

 1. Kliknij „Start” w lewym dolnym rogu ekranu.

 2. Przejdź do ikony Ustawienia na lewym pasku bocznym menu Start.

 3. Wybierz „Urządzenia”, a następnie przejdź do „Drukarki i skanery”.

 4. Znajdź swoją drukarkę na liście urządzeń i kliknij ją.

 5. Wybierz przycisk "Zarządzaj" pod nazwą drukarki.

 6. Kliknij zakładkę „Drukarka” w oknie kolejki wydruku.

 7. Wybierz "Właściwości" z menu rozwijanego.

 8. Wybierz zakładkę „Zaawansowane” w nowym oknie.

 9. Znajdź pole „Zachowaj wydrukowane dokumenty” i zaznacz je.

 10. Kliknij przycisk „OK”.

Teraz, gdy włączyłeś funkcję drukowania historii, oto co musisz zrobić, aby ją wyświetlić:

 1. Ponownie otwórz Ustawienia.

 2. Przejdź do „Urządzenia”, a następnie do „Drukarki i skanery”.

 3. W sekcji „Drukarki i skanery” znajdź swoją drukarkę na liście urządzeń.

 4. Kliknij drukarkę i przejdź do „Otwórz kolejkę”.

Wszystko, co wydrukujesz od tego momentu, zostanie zapisane w oknie „Otwórz kolejkę”. Chociaż ta metoda jest szybka i łatwa, zapewnia tylko krótkoterminową listę drukowanych dokumentów. Dlatego najlepiej korzystać z Podglądu zdarzeń.

Użyj Podglądu zdarzeń

Podgląd zdarzeń to wbudowana aplikacja, którą można znaleźć na każdym komputerze z systemem Windows 10. Jeśli nie masz pewności, gdzie znajduje się Podgląd zdarzeń, możesz go znaleźć na kilka sposobów:

 • Przejdź do lupy w lewym dolnym rogu ekranu. Wpisz "Podgląd zdarzeń” w pasku wyszukiwania i kliknij „Otwórz” na stronie wyników.

 • Naciśnij jednocześnie klawisz Windows i klawisz „R”. Spowoduje to otwarcie aplikacji Uruchom. W pasku wyszukiwania wpisz „eventvwr.msc”, a następnie kliknij „OK”. Automatycznie otworzy Podgląd zdarzeń.

 • Możesz go również znaleźć w Panelu sterowania.

Po otwarciu aplikacji wykonaj następujące czynności:

 1. Znajdź „Dzienniki aplikacji i usług” na lewym pasku bocznym.

 2. Kliknij strzałkę po lewej stronie ikony folderu.

 3. Przejdź do folderu „Microsoft” i kliknij strzałkę po lewej stronie.

 4. Wybierz "Windows" na lewym pasku bocznym.

 5. Przewiń w dół, aż znajdziesz „PrintService” na liście.

 6. Kliknij go dwukrotnie, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy „Operacyjny” w zakładce „Usługa drukowania”.

 7. Przejdź do „Właściwości”.

 8. Kliknij „Włącz rejestrowanie” w nowym oknie.

 9. Wybierz, co komputer powinien zrobić po osiągnięciu maksymalnych rozmiarów dziennika zdarzeń. Najlepiej zaznaczyć pole „w razie potrzeby nadpisz zdarzenia”.

 10. Wybierz „Zastosuj”.

 11. Kliknij przycisk „OK”.

Gdzie jest zapisana historia drukarki?

Teraz, gdy włączyłeś funkcję rejestrowania, zobaczmy, jak możesz używać Podglądu zdarzeń do sprawdzania historii drukowania:

 1. Otwórz Podgląd zdarzeń.

 2. Przejdź do folderu „Dzienniki aplikacji i usług”.

 3. Przejdź do „Microsoft”, a następnie przejdź do „Windows.

 4. Znajdź „PrintService” na liście.

 5. Przejdź do dziennika „Operacyjne”.

Tutaj zostanie zapisane wszystko, co od tej chwili wydrukujesz. Na tej liście pojawią się nie tylko wydrukowane dokumenty, ale również wydruki zakończone niepowodzeniem. Będziesz mógł znaleźć te informacje w zakładce "Kategoria zadania". Ponadto możesz zobaczyć dokładną datę i godzinę wydrukowania wszystkich dokumentów.

Jeśli chcesz uporządkować historię drukowania, możesz to zrobić, klikając prawym przyciskiem myszy "Kategoria zadań". Możesz wybrać:

 • Dodaj i usuń kolumny
 • Sortuj wydarzenia według tej kolumny
 • Grupuj wydarzenia według tej kolumny

Jeśli wybierzesz trzecią opcję, znacznie łatwiej będzie Ci rozróżnić informacje o drukowanych dokumentach. Ponadto, jeśli szukasz konkretnego dziennika drukowania, jest to najlepszy sposób na jego kategoryzację.

Użyj aplikacji innej firmy

Inną dostępną opcją jest pobranie aplikacji innej firmy lub oprogramowania do rejestrowania, aby wyświetlić historię drukowania komputera. Doskonałą opcją jest aplikacja o nazwie PaperCut Print Logger. Jest przeznaczony dla systemu Windows i jest całkowicie bezpłatny.

Niektóre informacje dotyczące drukowania, które oferuje ta aplikacja, obejmują dokładną godzinę i datę wydruku, nazwę użytkownika, który wydrukował dokument, nazwę dokumentu, liczbę wydrukowanych stron, rozmiar papieru i inne .

Aby uzyskać dostęp do strony administratora, musisz przejść do katalogu PaperCut Print Logger. Jeśli nie wiesz, jak go znaleźć, wykonaj poniższe czynności:

 1. Przejdź do „Ten komputer” na pulpicie.

 2. Przejdź do „Dysk lokalny (C:)”, a następnie przejdź do folderu „Pliki programów”.

 3. Znajdź folder „PaperCut Print Logger” i kliknij go dwukrotnie.

 4. Przejdź do „ViewLogs”. Spowoduje to otwarcie strony dzienników drukowania PaperCut.

 5. Przejdź do zakładki „HTML”, a następnie do „Widok”.

Na tej stronie będziesz mógł zobaczyć swoją historię drukowania. Oprócz PaperCut Print Logger istnieje kilka innych aplikacji, które możesz zainstalować w tym celu.

Zobacz wszystko, co kiedykolwiek wydrukowałeś

Proces włączania historii drukowania komputera w systemie Windows 10 może wydawać się skomplikowany. Jeśli jednak zastosujesz się do przewodnika krok po kroku zawartego w tym artykule, osiągniesz to w ciągu kilku minut. Nawet jeśli nie będziesz w stanie sprawdzić wszystkich wcześniej wydrukowanych dokumentów, włączając tę ​​funkcję, możesz monitorować wszystkie przyszłe zadania drukowania.

Czy kiedykolwiek wcześniej sprawdzałeś historię drukowania w systemie Windows 10? Czy użyłeś którejś z metod opisanych w tym przewodniku? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.