Jak połączyć się z Wi-Fi bez hasła Wi-Fi?

„Jakie jest twoje hasło do Wi-Fi?” Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań gości próbujących połączyć się z Wi-Fi w domu lub osób odwiedzających kawiarnię lub restaurację i próbujących uzyskać dostęp do Internetu. Jednak to pytanie nie ogranicza się tylko do tych miejsc, biorąc pod uwagę ogromne znaczenie, jakie ludzie przywiązują obecnie do Wi-Fi.

Jak połączyć się z Wi-Fi bez hasła Wi-Fi?

Wi-Fi to termin nadany sieci bezprzewodowej, która wykorzystuje sygnały o częstotliwości radiowej do łączenia Internetu między urządzeniami. Od czasu powstania w 1997 roku odgrywa integralną rolę w nowoczesnym i technologicznym świecie, w którym obecnie żyjemy. Niemal każdy korzysta z gadżetów, od smartfonów po komputery. Inni mogą nie być w stanie wyobrazić sobie życia bez WiFi! Domy, biura i miejsca publiczne mają zainstalowane połączenia Wi-Fi, ponieważ ludzie uważają to za niezbędne. Prawie każdy, kto ma usługę internetową, korzysta z sieci Wi-Fi, aby udostępnić tę usługę wszystkim urządzeniom w domu lub miejscu pracy.

W dzisiejszym świecie zdecydowana większość sieci Wi-Fi jest chroniona hasłem, nawet publiczne Wi-Fi zaczęło podlegać kontroli. Wiele miejsc, do których się udajesz, ma swoje hasło umieszczone w budynku, aby zapobiec złodziejom przepustowości z zewnątrz i zaszyfrować transmisję danych od wewnątrz. Ze względu na wygodę producenci stworzyli kilka sposobów, aby użytkownik-gość mógł dostać się do sieci bez znajomości hasła i jest to łatwe, ale nie tak proste, jak myślisz. W tym artykule zobaczysz kilka metod łączenia się z Wi-Fi bez hasła.

Należy jednak pamiętać, że uzyskanie dostępu do czyjejś sieci Wi-Fi bez jego zgody jest naruszeniem dobrych obyczajów (i całkiem możliwe, że prawa). Upewnij się, że masz pozwolenie właściciela sieci, zanim użyjesz którejkolwiek z tych metod.

Używanie WPS do łączenia się bez hasła

WPS to skrót od WiFi Protected Setup. WPS to standard bezpieczeństwa działający w sieciach korzystających z protokołów bezpieczeństwa WPA Personal lub WPA2 Personal. WPS został zastąpiony protokołem DPP (Device Provisioning Protocol), który jest omówiony w następnej sekcji.

Notatka: Android 10 i nowsze korzystają z bezpieczniejszego połączenia Wi-Fi DPP (Wi-Fi Easy Connect™) ) zamiast WPS. Ta sekcja została zachowana dla starszych urządzeń korzystających z WPS.

Pozbawiony technobabble, WPS oznacza, że ​​jeśli router WiFi znajduje się w miejscu fizycznie dostępnym dla gości. Goście mogą utworzyć połączenie sieciowe z routerem, naciskając przycisk na routerze, a nie wprowadzając hasło. Stąd wzięło się powyższe stwierdzenie „nie tak łatwe”. Generalnie nie miałeś dostępu do routerów w miejscu publicznym, ale MOŻESZ korzystać z WPS w środowisku mieszkalnym, zakładając, że najemca lub właściciel domu pozwoli Ci „dotknąć” swojego routera.

WPS był bardzo powszechną metodą łączenia użytkowników-gości w środowisku domowym lub małym biurze. Ponieważ ludzie na zewnątrz budynku lub w kilku pokojach nie mieli fizycznego dostępu do routera, nie mieli możliwości ukradkowego kradzieży usługi WiFi. Tylko osoby, które zaprosiłeś, mogły uzyskać dostęp do Twojej sieci Wi-Fi bez hasła. O wiele łatwiej jest nacisnąć przycisk na panelu sterowania routera niż wpisać 16-cyfrowy losowy kod bezpieczeństwa na maleńkiej klawiaturze smartfona.

Korzystanie z WPS jest bardzo proste. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że masz odpowiednie ustawienia na swoim smartfonie (Android 9 lub starszy) lub innym urządzeniu gościa i upewnić się, że masz fizyczny dostęp do routera. Oto jak to zrobić.

Uwaga: Dokładne kroki mogą się nieznacznie różnić w zależności od systemu operacyjnego i wersji.

 1. Uruchom „Ustawienia”aplikacji z ekranu głównego.

 2. Przejdź do „Ustawienia sieciowe i internetowe” Sekcja.

 3. Stuknij w „Wi-Fi”.

 4. Wybierać "Dodatkowe ustawienia."

 5. Stuknij w „Połącz za pomocą przycisku WPS” opcja.
 6. Następnie powinno otworzyć się okno dialogowe z informacją o naciśnięciu przycisku „Przycisk WPS” na routerze. Ustawienia Android WiFi WPS
 7. Masz na to około 30 sekund, zanim protokół uzgadniania WPS zostanie wyłączony, a następnie będziesz musiał powtórzyć ten krok. Naciśnij „Przycisk WPS” jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś - zwykle jest to wyraźnie oznaczone "WPS". Przycisk WPS
 8. Telefon automatycznie łączy się z siecią Wi-Fi i nie powinieneś powtarzać tych czynności, chyba że powiesz urządzeniu, aby zapomniał połączenia Wi-Fi.

Notatka: W przypadku niektórych routerów zamiast przycisku znajduje się kod PIN WPS. Musisz dotknąć tej opcji w ustawieniach internetowych, a następnie wprowadzić kod PIN, który zwykle znajduje się na naklejce pod routerem.

WPS był bardzo wygodną i praktyczną metodą łączenia się z siecią Wi-Fi bez hasła. Był jednak podatny na włamywanie się do haseł i SSID, głównie ze zhakowanych urządzeń Internetu Rzeczy (IOT) i używania brute force na PIN. Apple odmówiło wsparcia standardu WPS, a Android zrezygnował z opcji w aktualizacjach Androida 9. Zasadniczo oznacza to, że nasza nowsza technologia nie będzie miała tego jako opcji. Oczywiście niektóre z nich już przeczytałeś powyżej.

Używanie DPP/Wi-Fi Easy Connect™ do łączenia się z routerami bez hasła

Android 10 i nowsze zastąpił WPS połączeniami zabezpieczającymi DPP, co zapewnia ściślejsze uszczelnienie transmisji danych i umożliwia łatwiejszą łączność urządzenia z sieciami i routerami bez konieczności posiadania hasła. Dzisiaj możesz znać ten typ połączenia jako „Wi-Fi Easy Connect™”, który wykorzystuje łączność DPP zamiast WPS.

Notatka: Funkcja Wi-Fi Easy Connect NIE jest tym samym, co Wi-Fi Direct, które łączy urządzenia ze sobą jako sieć.

Funkcje DPP i Wi-Fi Easy Connect™:

 • Połączenie wykorzystuje zabezpieczenia WPA3.
 • Połączenie pomaga urządzeniom Wi-Fi połączyć się z routerem bez użycia identyfikatora SSID i hasła.
 • Połączenie umożliwia urządzeniom łatwe dołączanie do sieci Wi-Fi (z routerem [lub bez routera przy użyciu urządzenia do zarządzania połączeniami]) bez konieczności posiadania identyfikatora SSID i hasła.
 • Protokół wykorzystuje tagi NFC, kody QR, Bluetooth LE i czytelne dla człowieka ciągi znaków (dobre połączenie SSID/hasła) w celu uzyskania dostępu do sieci, urządzenia i Internetu.

Aby lepiej zrozumieć technologię, podłączasz smartfon do routera, a następnie wykorzystujesz telefon jako konfigurator, który łączy inne urządzenia z siecią. Następnie wszystkie podłączone urządzenia łączą się z routerem i uzyskują połączenie z Internetem, a także bezprzewodową siecią lokalną (WLAN). Twój telefon służy jedynie jako asystent do łączenia urządzeń z siecią, a więcej niż jedno urządzenie może stać się konfiguratorem.

Oto jak używać programu DPP do łączenia się z routerami bez posiadania hasła.

 1. otwarty "Ustawienia wifi" na Androidzie 10+.
 2. Przewiń na dół listy „Punkt akcentu”. W wierszu „Dodaj sieć” dotknij „ikona skanowania” po prawej stronie.
 3. Pojawi się skaner kodów QR. Zeskanuj kod QR urządzenia znaleziony na urządzeniu lub cyfrowo w nim, jeśli używasz telefonu jako konfiguratora. Możesz zeskanować dowolne urządzenie posiadające kod QR. Jeśli żaden kod QR nie jest dostępny, przejdź do „Kroku 4.”
 4. Jeśli żadne urządzenie konfiguratora nie ma dostępnego kodu QR, poszukaj kodu PIN na urządzeniu i wprowadź go.

Otóż ​​to! Twoje urządzenie zajmie się resztą. Masz teraz połączenie z siecią i prawdopodobnie połączenie z Internetem, jeśli jest obecne. Każde nowe urządzenie skanuje kod QR i automatycznie łączy się z siecią.

Tryb gościa routera bez hasła

Inną opcją udostępniania łączności Wi-Fi z gośćmi jest skonfigurowanie niezabezpieczonej sieci dla gości na routerze. Z pewnością nie jest to najlepsza opcja (zagrożenia bezpieczeństwa) ze względu na brak szyfrowanej transmisji danych i otwarty proces łączności, ale działa. Aby skonfigurować sieć dla gości na routerze, musisz być administratorem sieci. Prawie wszystkie nowoczesne routery obsługują funkcję sieci dla gości i możesz pozostawić puste hasło w sieci dla gości (lub mieć bardzo proste hasło, które można łatwo wprowadzić i udostępnić).

Wadą sieci dla gości bez hasła lub łatwego do odgadnięcia trywialnego hasła jest to, że nie jest zbyt bezpieczna, jeśli znajdujesz się w pobliżu ludzi. Jednak prawdopodobnie będzie to w porządku dla twojej chaty na szczycie góry lub twojego drugiego domu na Marsie. Sieci dla gości będą działać na każdym typie urządzenia.

Wykonaj poniższe czynności, aby skonfigurować sieć dla gości na routerze:

 1. Otwórz przeglądarkę komputera i wklej adres IP routera w pasku adresu. Zwykle adresem będzie 192.168.0.1 lub 192.168.1.1. Adres IP jest prawie zawsze drukowany gdzieś na routerze.

 2. Użyj poświadczeń administratora, aby zalogować się do routera.

 3. Po zalogowaniu musisz zlokalizować Sieć gości opcja. Prawdopodobnie znajdziesz go w ustawienia bezprzewodowe Sekcja.

 4. Znajdź i włącz Sieć gości.

 5. Następnie nazwij swoją sieć dla gości (wpisz jej SSID – zalecamy używanie zwykłej nazwy sieci i dodanie „-Gość”) i ustaw hasło. Możesz wybrać coś tak prostego jak „Nasz dom” lub „hasło gościa”. Możesz też zostawić to puste.

 6. Kliknij Zapisać , aby potwierdzić ustawienia i utworzyć sieć.

Połącz się z Wi-Fi

Inną fajną cechą sieci dla gości jest to, że możesz (za pomocą oprogramowania panelu sterowania routera) ograniczyć przepustowość sieci dla gości, aby goście Twojego domu lub dzieci sąsiadów nie mogli wykonywać swoich 50-gigabajtowych torrentów na Twoim koncie.

Korzystanie z kodu QR w celu uzyskania dostępu do Wi-Fi bez hasła

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do czyjejś sieci Wi-Fi lub pozwolić jej na korzystanie z Twojej bez używania haseł, zawsze możesz użyć kodów QR. Pamiętaj, że metoda kodu QR jest nieco skomplikowana i wymaga pewnej wiedzy technicznej. Szczerze mówiąc prościej byłoby spisać hasło i przekazać je swojemu gościowi, ale dla niektórych jest to lepsze rozwiązanie. Oto podstawowe kroki, aby udostępnić komuś Wi-Fi za pomocą skanowania kodu QR.

 1. Uruchom przeglądarkę na komputerze znajomego i przejdź do generatora kodów QR QR Stuff.

 2. Po lewej stronie ekranu pojawi się menu typu danych. Kliknij przycisk radiowy obok Logowanie do Wi-Fi opcja.

 3. Następnie poproś właściciela sieci o wprowadzenie nazwy sieci (SSID) i hasła. Powinni również wybrać typ sieci z menu rozwijanego.

 4. Gdy witryna wygeneruje kod QR, wydrukuj go na czystej kartce papieru.

 5. Uruchom dowolną aplikację do skanowania kodów QR na swoim telefonie. Jeśli nie masz takiej aplikacji, pobierz i zainstaluj ją z Google Play; ten jest bardzo popularny, dobrze sprawdzony i darmowy. Jeśli masz iPhone'a, wbudowana aplikacja aparatu załatwi sprawę.

 6. Zeskanuj kod telefonem. Powinno to automatycznie połączyć Cię z siecią Wi-Fi.

Możesz też pobrać aplikację innej firmy i przekonwertować kod QR na tag NFC. Oto, jak to się robi z aplikacją WiFiKeyShare.

 1. Pobierz aplikację z Google Play na telefon znajomego.

 2. Po zakończeniu pobierania uruchom aplikację.

 3. Pozwól znajomemu wprowadzić parametry swojej sieci, aby wygenerować kod QR.

  QR do NFC

 4. Gdy pojawi się kod, stuknij kartę NFC, aby zobaczyć jego odpowiednik NFC.
 5. Wyślij tag NFC na swój telefon. Powinno być możliwe bezproblemowe połączenie z siecią Wi-Fi, ponieważ wszystkie wersje Androida od Lollipop 5.0 i nowsze obsługują tagi NFC.

Uwaga: ZAWSZE chroń swoje połączenie Wi-Fi

Dostęp do Wi-Fi bez hasła

Więc teraz znasz podstawowe metody łączenia się z Wi-Fi bez hasła. Pamiętaj, że zawsze powinieneś ostrożnie korzystać z otwartych sieci, w końcu nigdy nie wiesz, kto szpieguje w tej sieci.

Czy udało Ci się połączyć z Wi-Fi bez hasła? Daj nam znać w komentarzach poniżej.