Jak konwertować pliki obrazów z HEIC do JPG

Od iOS 11 Apple używa formatu obrazu HEIC i pod pewnymi względami przewyższa JPG. Na przykład obrazy HEIC są znacznie mniejsze niż JPG, co czyni je idealnymi dla urządzeń mobilnych.

Jak konwertować pliki obrazów z HEIC do JPG

Niemniej jednak format powoduje problemy z niektórymi aplikacjami i dlatego możesz chcieć przekonwertować obrazy. Sama konwersja nie jest trudna, ale wymaga kilku kroków (na Macu). A jeśli nie jesteś użytkownikiem komputera Mac, może być konieczne użycie aplikacji innych firm.

Na Macu

Najłatwiejszym sposobem konwersji plików graficznych z HEIC na JPG jest użycie Quick Action. Jednak najpierw musisz to skonfigurować, a oto jak to zrobić.

Krok 1

Naciśnij Cmd + spację, aby uzyskać dostęp do Spotlight i wpisz Automator, a następnie wybierz Nowy dokument w lewym dolnym rogu okna.

W oknie szablonu dokumentu wybierz Szybkie akcje i potwierdź, klikając Wybierz.

Notatka: Upewnij się, że komputer Mac jest aktualny, ponieważ szablon szybkich czynności może być niedostępny.

Krok 2

Przejdź do paska wyszukiwania po lewej stronie okna menu i wpisz „wyszukiwarka kopii”. Pod wynikami wyszukiwania znajdziesz „Kopiuj elementy Findera” – przeciągnij i upuść to w prawej części ekranu.

konwertować pliki graficzne z heic na jpg

W oknie menu po prawej stronie możesz również wybrać miejsce docelowe konwertowanych obrazów.

Wskazówka: Pominięcie akcji "Kopiuj elementy Findera" nie spowoduje utworzenia kopii obrazu HEIC na pulpicie.

Krok 3

Wybierz ponownie pasek wyszukiwania po lewej stronie i wpisz „typ zmiany”. Polecenie „Zmień typ obrazów” powinno pojawić się pod wynikami, a następnie przeciągnij je i upuść w prawo.

pliki graficzne od heic do jpg

Teraz powinieneś być w stanie zobaczyć menu rozwijane obok „Do wpisywania”, kliknij je i wybierz JPEG.

pliki graficzne z heic do jpg jak konwertować

Krok 4

Przejdź do paska menu, wybierz Plik i wybierz Zapisz z menu rozwijanego.

rom heic do jpg jak to zrobić

Nazwij Szybkie działanie w rozwijanym oknie i naciśnij przycisk Zapisz, aby sfinalizować proces.

Jak korzystać z szybkiej akcji do konwersji HEIC na JPG

Po skonfigurowaniu akcji już tylko kilka kliknięć dzieli Cię od dokonania konwersji. Wybierz plik obrazu, który chcesz przekonwertować, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Szybkie akcje.

od heic do jpg jak konwertować

Wyskakujące menu pokazuje opcje, a „Konwertuj na JPG” powinno być drugim. Kliknij na niego, a system utworzy plik JPG w wybranym wcześniej folderze docelowym.

Krótka notatka: Akcja działa tak samo, gdy wybierasz obrazy zbiorczo.

Na urządzeniu z systemem Windows 10

Istnieją dwie metody konwersji obrazów HEIC na JPG i obie wymagają zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Ale najpierw zobaczmy, jak sprawić, by Twój komputer rozpoznawał i otwierał pliki HEIC.

Rozszerzenie obrazu HEIF

Jeśli aplikacja Zdjęcia jest uruchomiona na komputerze, zamknij ją, a następnie wejdź do sklepu Microsoft Store i wyszukaj rozszerzenie obrazu HEIF.

heic do jpg jak konwertować pliki obrazów

Naciśnij przycisk Pobierz i zainstaluj go na swoim komputerze. Następnie otwórz aplikację Zdjęcia, aby uzyskać dostęp do plików HEIC na komputerze.

Notatka: Od aktualizacji systemu Windows 10 firma Microsoft monituje o pobranie kodeków odczytujących pliki HEIC. Ta metoda działa prawie tak samo jak rozszerzenie.

Sztuczka iCloud

Jeśli używasz iCloud do przechowywania obrazów, możesz pobrać pliki HEIC jako JPG na swój komputer. A najlepsze jest to, że jest to najprostszy sposób na konwersję obrazów.

W oknie Opcje zdjęć upewnij się, że opcja „Zachowaj oryginał o wysokiej wydajności, jeśli jest dostępna” nie jest zaznaczona. To automatycznie konwertuje obrazy HEIC do JPG po pobraniu.

Oprogramowanie innych firm

W tym artykule przyjrzymy się oprogramowaniu iMazing, ponieważ jest ono łatwe w użyciu i bezpłatne. Ale istnieją inne aplikacje, więc możesz eksperymentować.

pliki od heic do jpg

Pobierz i zainstaluj oprogramowanie, a następnie przeciągnij i upuść pliki HEIC do okna konwertera i wybierz JPEG z rozwijanego okna obok Format. Zakończ akcję, klikając Konwertuj i wybierając folder docelowy na swoim komputerze.

pliki graficzne z heic

Powinieneś wiedzieć, że iMazing jest dostępny dla komputerów Mac i PC oraz urządzeń mobilnych.

Bezpośrednio na iPhonie

Należy podkreślić, że iPhone'y z iOS 10 nie mają opcji zapisywania i tworzenia obrazów HEIC. Ale z nowszymi iteracjami oprogramowania i iPhone'ami możesz zrobić wszystko na swoim telefonie.

Stuknij aplikację Ustawienia, przesuń palcem w dół do opcji Aparat i stuknij, aby otworzyć. W menu Aparat wybierz Formaty i wybierz JPG jako „najbardziej kompatybilny”, a HEIC jako „wysoka wydajność”.

od heic do jpg jak konwertować pliki obrazów

Następnie przejdź do menu Zdjęcia i przejdź do „Przenieś na komputer Mac lub PC” i wybierz opcję Automatycznie. W ten sposób konfigurujesz iPhone'a do automatycznej konwersji zdjęć.

Jak wskazano, możesz również wypróbować oprogramowanie innych firm, takie jak iMazing, jeśli jest to wygodniejsze.

Z sieci

Konwersja internetowa jest prawdopodobnie najczęstszą metodą. HEICtoJPEG, Freetoolonline i CloudConvert to jedne z najpopularniejszych i najbardziej przyjaznych dla użytkownika opcji.

pliki od heic do jpg jak to zrobić

Wybór jednej witryny konwersji online zamiast innej jest kwestią osobistych preferencji. Wszystkie oferują podobną lub tę samą metodę konwersji.

Przeciągnij i upuść obrazy w wyznaczonym obszarze lub wybierz plik, naciśnij Konwertuj i poczekaj, aż oprogramowanie wykona ciężką pracę. Następnie możesz pobrać przekonwertowane pliki na swój komputer.

Powinieneś wiedzieć, że niektóre usługi konwersji online pozwalają również wybrać rozmiar i jakość obrazu oraz usunąć lub zachować metadane obrazu.

Dodatkowe często zadawane pytania

Jak widać, konwersja obrazów HEIC do JPG nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, nawet jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows. Trzeba jednak odpowiedzieć na pewne pytania.

Czy mogę automatycznie zapisywać obrazy jako JPG zamiast HEIC?

Jak wskazano, istnieje opcja automatycznego zapisywania obrazów jako JPG. Aby Ci przypomnieć, przejdź do aplikacji Ustawienia na iPhonie i wybierz Opcje aparatu.

konwertuj pliki graficzne z heic

W sekcji Formaty wybierz „wysoka wydajność” dla HEIC i „najbardziej kompatybilny” dla JPG. Następnie przełącz się na Zdjęcia i wybierz Automatycznie w "Przenieś na Maca lub PC".

Należy pamiętać, że format w ustawieniach może być oznaczony jako HEIF/HEVC. Bez obaw, jesteś we właściwym miejscu, a zapisany plik to rzeczywiście HEIC.

Dlaczego iPhone'y używają typu pliku HEIC?

Aby najpierw odróżnić żargon – HEIF to standard formatu obrazu o wysokiej wydajności, a HEIC to format pliku, który otrzymujesz. Jak już wspomniano, firma Apple przyjęła to od iOS 11 ze względu na bardziej zaawansowaną metodę kompresji.

Krótko mówiąc, format pozwala na wykonywanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości o mniejszym rozmiarze. W ten sposób uzyskasz ostre, ostre zdjęcia, z których znane są iPhone'y, ale nie zużywasz szybko wolnej pamięci iPhone'a. Co więcej, jest to bardziej wydajne przechowywanie, jeśli zdecydujesz się zachować zdjęcia na iCloud.

pliki graficzne od heic do jpg jak

W tym momencie kompatybilność formatu HEIC jest jego głównym ograniczeniem. W rzeczywistości macOS przed High Siera nie jest w stanie rozpoznawać i otwierać plików HEIC. Można to jednak rozwiązać za pomocą prostej aktualizacji systemu.

A teraz wiesz, że istnieją sposoby, aby pliki HEIC były przyjazne dla systemu Windows.

Czy konwertery innych firm są bezpieczne?

Szybka odpowiedź brzmi: tak, konwertery innych firm są bezpieczne, ale nie będziesz używać tylko dowolnego konwertera, który możesz zainstalować. Sztuką jest znalezienie oprogramowania, które nie będzie przechowywać twoich zdjęć na swoich serwerach, udostępniać ich stronom trzecim ani mieć dostępu do twoich danych.

Mając to na uwadze, musisz podać swoje dane uwierzytelniające, aby się zalogować, a oprogramowanie może dotknąć zdjęć na komputerze Mac, iPhonie lub komputerze. Ale aplikacje, takie jak wspomniany wcześniej iMazing, robią to wszystko lokalnie i przechowują tylko dane logowania, aby mieć do nich łatwy dostęp.

jak przekonwertować obraz z heic na jpg

Przy wyborze oprogramowania ważne jest sprawdzenie puli użytkowników. Zwykle dobre konwertery innych firm mają całkiem spore zainteresowanie w Internecie, a ich skuteczność można zweryfikować za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wtedy nie zaszkodzi sprawdzić Umowę użytkownika i Politykę prywatności, aby określić podejście programisty do tego typu oprogramowania i Twoich poufnych danych.

Czy możesz UŻYWAĆ formatu HEIC na Androidzie?

Android nie zapewnia natywnej obsługi formatu HEIC, a aplikacje innych firm są bardzo nieliczne. Niemniej jednak istnieje fajna sztuczka do otwierania, przeglądania i zarządzania plikami HEIC na urządzeniu z Androidem.

Zainstaluj Dropbox i używaj aplikacji do przechowywania lub przesyłania wszystkich plików HEIC. W ten sposób możesz wyświetlić ich podgląd w aplikacji Dropbox. Następnie możesz wysłać obrazy do Adobe Lightroom mobile lub dowolnego innego oprogramowania, które pozwala na edycję i manipulowanie danymi plikami.

od heic do jpg jak konwertować obrazy

Mając to na uwadze, większość użytkowników Androida rzadko spotyka ten typ pliku ze względu na natywne formaty ich urządzenia.

Łatwe konwersje HEIC

Można bezpiecznie założyć, że format HEIC pozostanie ze względu na współczynnik kompresji i jakość obrazu. W związku z tym ten wysoce wydajny format znajdzie się w większej liczbie urządzeń, w szczególności smartfonów. Ale jeśli poważnie myślisz o fotografii, RAW jest nadal złotym standardem, aby zachować jak najwięcej informacji na obrazie.

Kiedy po raz pierwszy spotkałeś się z formatem HEIC? Jakie oprogramowanie lub metodę konwersji preferujesz? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.