Recenzja Adobe Flash CS4 Professional

Recenzja Adobe Flash CS4 Professional

Obraz 1 z 2

it_photo_6188

it_photo_6187
562 £ Cena w recenzji

Flash CS4 Professional udostępnia wiele funkcji interfejsu pakietu, takich jak dokumenty z zakładkami, ale nie przeszedł gruntownej zmiany, jaką mają pozostałe aplikacje. Brakuje na przykład funkcji paska aplikacji, a przełącznik obszaru roboczego nie zapewnia ustawień wstępnych.

W związku z tym największą praktyczną zmianą interfejsu jest przeniesienie głównego panelu Właściwości do pionowego okna dokowanego. Otwiera to cenne miejsce na oś czasu u dołu ekranu, podkreślając nowo odkryty cel programu Flash CS4 Professional: animację.

W tym wydaniu firma Adobe próbowała uprościć animację, umożliwiając nakładanie animacji bezpośrednio na obiekty — proces, który wcześniej wiązał się z ręcznym tworzeniem symboli, klatek kluczowych i linii pomocniczych ruchu. Możesz nawet zastosować proste, predefiniowane animacje z nowego panelu Motion Presets i stworzyć własne, aby szybko zastosować ten sam efekt do wielu obiektów – choć utrzymanie ich synchronizacji nadal jest uciążliwe.

Flash CS4 umożliwia również dodawanie nowych typów animacji. Korzystając z nowych narzędzi Obrót 3D i Translacji 3D, możesz tworzyć obracające się logo i efekty perspektywy w stylu Gwiezdnych Wojen. Korzystając z nowego narzędzia Bones, możesz tworzyć warstwy armatury – skutecznie oparte na symbolach rigi – które pozwalają animować marionetki za pomocą kinematyki odwrotnej (przeciągnij stopę i ruchy łączącej nogi).

Co najważniejsze, za pomocą nowego panelu Edytor ruchu można wyświetlać i edytować poszczególne właściwości animacji jako krzywe Beziera. Pozwala to doświadczonym użytkownikom na uzyskanie gładszych, bardziej naturalnie wyglądających rezultatów. Problem polega na tym, że nie jest to prawdziwa animacja oparta na właściwościach: nowa kontrolka jest doczepiona do niewygodnego, podstawowego systemu warstw, klatek kluczowych, symboli i animacji. W rezultacie animacja w programie Flash CS4 Professional jest bardziej wydajna, ale jeszcze bardziej złożona.

Wideo internetowe

Na szczęście animacja wektorowa nie jest już tak ważną funkcją, jak kiedyś. W szczególności teraz, gdy prędkości szerokopasmowe są powszechne, zapewnianie niemal powszechnego odtwarzania wideo z Internetu stało się atutem Flasha. Adobe ma 70% udziału w rynku.

W tym przypadku polecenie Importuj wideo programu Flash CS4 zostało przerobione, aby ułatwić osadzanie plików FLV lub ładowanie ich do komponentu odtwarzania. Flash CS4 dodaje również obsługę wideo w oparciu o wydajniejszy kodek H.264. A jeśli oryginalny film nie jest zgodny z Flashem, okno dialogowe importu oferuje szybki dostęp do programu Adobe Media Encoder, w którym można go przekonwertować (nie trzeba stosować plików WMV).

Obsługa wideo jest ważną częścią niezwykle popularnej roli Flasha jako platformy do dostarczania RIA (bogatych aplikacji internetowych). To było głównym celem ostatnich wydań, ale w tym wydaniu CS4 jedynym znaczącym postępem jest możliwość tworzenia projektów jako wieloplatformowych aplikacji AIR na komputery stacjonarne — funkcja dostępna już dla użytkowników Flash CS3 za pośrednictwem rozszerzenia.

Zamiast tego Adobe oferuje narzędzie Deco. Kliknij go w domyślnym trybie Vine Fill, a ekran wypełni się kratą zazębiających się gałęzi. Za pierwszym razem jest to interesujące i prawie bezużyteczne w prawdziwej pracy – a alternatywne tryby wypełnienia siatki i pędzla symetrii są tylko nieznacznie bardziej praktyczne. To dziwne. Czy Adobe zrezygnowało ze swojej wizji Flasha jako platformy RIA na przyszłość? Z pewnością to wydanie CS4 koncentruje się na animacji i „efektownym Flashu” sprawia, że ​​tak to wygląda.

Nowe podejście

it_photo_6187W rzeczywistości Flash i bogaty internet są ważniejsze dla Adobe niż kiedykolwiek, ale aby dopasować Flasha do przyszłej platformy, Adobe musi to zmienić. W szczególności przenosi Flasha z jego starych, zastrzeżonych, binarnych, opartych na ramkach formatów SWF i FLA do bardziej nowoczesnych, otwartych, opartych na XML, obiektowych, przyjaznych programistom odpowiedników FXG i XFL.

Detale

Podkategoria oprogramowania tworzenie stron internetowych

Obsługa systemu operacyjnego

Obsługiwany system operacyjny Windows Vista? tak
Obsługiwany system operacyjny Windows XP? tak