Recenzja iPhone’a X: Drogi iPhone X firmy Apple to wciąż piękna rzecz

Obraz 1 z 16

iphone_x_1

iphone_X
Apple iPhone X na imprezie Apple
dsc_1189
iphone_x_messaging_app_and_emoji_faces
iphone_x_2
apple_iphone_x_front_1_0
iphone_x_3
iphone_x_4
iphone_x_5
iphone_x_6
iphone_x_7
iphone_x_8
iphone_x_9
iphone_x_10
iphone_x_11
Cena 999 GBP podczas sprawdzania

IPhone X – wymawiany iPhone „Ten” – jest drogim flagowym telefonem opracowanym przez Apple z okazji dziesiątej rocznicy oryginalnego iPhone’a i jest zaskakująco podobny do Samsunga Galaxy S8.

Jednak określenie iPhone’a X jako niewiele więcej niż tylko spojrzenie na to, co Samsung robi w przestrzeni smartfonów, jest trochę niesprawiedliwe. Apple może nie wynalazł technologii, do których się twierdzi, ale odegrał kluczową rolę w wprowadzeniu wielu do głównego nurtu.

Oczywiście Apple nie zawsze był w czołówce technologii – dodał NFC długo po telefonach z Androidem i skacze na modę AR ponad rok od szczytu Pokémon GO – ale ma niesamowity talent do czekania, aż konsumenci będą gotowi przyjąć te zmiany, zamiast wyprzedzać je. I dokładnie tak się dzieje z iPhonem X.

CZYTAJ DALEJ: Najlepsze etui na iPhone'a X

Jak przeczytasz poniżej, iPhone X to najlepszy iPhone, jaki kiedykolwiek powstał, ale jest pewien haczyk. Niechętnie zalecamy każdemu wydanie 1000 GBP na telefon, a nasza lista wad pokaże, dlaczego. W podobnym duchu Consumer Reports opublikował niedawno pełny opis testów iPhone'a X i jest to mieszany zestaw wyników. Po pierwsze, iPhone X nie pokonał swojego poprzednika, iPhone’a 8, podczas rygorystycznego procesu recenzji. Żywotność i wytrzymałość baterii iPhone’a X zostały zakwestionowane, a jego cena była głównym punktem spornym dla firmy.

CZYTAJ DALEJ: Data wydania iOS 12

W początkowym teście upadku iPhone X spisał się „dobrze” i przetrwał cztery upadki na betonową powierzchnię z wysokości 5 stóp. Jednak przy użyciu maszyny bębnowej, która zawiera obrotową komorę, która wielokrotnie upuszcza telefon z wysokości około 2,5 stopy, telefon radził sobie gorzej. Po 100 upadkach szkło z tyłu telefonu znacznie pękło. Ekrany przestały działać poprawnie po 50 upadkach.

Jednak Consumer Reports pochwalił fantastyczny wyświetlacz iPhone’a X (z którym się zgadzamy), a jego aparat jest na najwyższym poziomie. Pomimo krytyki, iPhone X znalazł się na liście 10 najlepszych smartfonów na rynku – więc nie jest tak źle.

Najlepsza umowa na iPhone'a X i oferty bez karty SIM

Recenzja iPhone'a X: projekt

Apple celowo zachował swoje zaawansowane funkcje dla iPhone'a X i nie przypomina niczego, co wcześniej wypuścił.

Ma największy ekran spośród wszystkich iPhone'ów o przekątnej 5,8 cala i rozciąga się od krawędzi do krawędzi, tak jak w Samsungu Galaxy S8 i Galaxy Note 8. Ten ekran jest pierwszym wyjściem Apple na wyświetlacze OLED i pasuje do większego ekranu na urządzeniu przycisk home został porzucony. Zamiast tego jest „wycięcie”, w którym znajduje się kamera Face ID telefonu (więcej o tym później). Można sobie wyobrazić, że może to sprawić, że słuchawka będzie duża, ale maksymalizując rozmiar ekranu bez zwiększania rozmiaru słuchawki, iPhone X wydaje się mniejszy niż iPhone 8 Plus. W rzeczywistości jest bliższy oryginalnemu iPhone'owi niż którykolwiek z jego ostatnich poprzedników.

iphone_x_8

iPhone X jest dostępny w kolorze białym z chromowanym srebrnym wykończeniem i czarnym, z błyszczącym ciemnoszarym wykończeniem i przypomina iPhone'a 3GS pod względem wyglądu, jeśli nie jakości wykonania. To odważne odejście od dotychczasowej palety kolorów. Nie ma już opcji ze złota lub różowego złota i żaden model nie zapewnia telefonowi tej samej wyróżniającej się jakości. iPhone'y są używane (i były sprzedawane jako) telefony z wyciągami i są natychmiast rozpoznawalne; z wyłączonym ekranem iPhone X wygląda bardzo podobnie do innego telefonu z Androidem.

Wykonany głównie ze szkła wzmocnionego stalą, projekt wymuszony przez włączenie bezprzewodowego ładowania Qi, słuchawka ma zwyczaj absurdalnie łatwego zbierania odcisków palców. Ta szklana boazeria nie jest jednak tak zimna jak dawne metalowe słuchawki i jest coś uspokajającego w tym, jak jej ciepło dodaje się do tego, jak się do niej przywiązujesz, nawet po kilku minutach użytkowania.

CZYTAJ DALEJ: Apple przedstawia iPhone'a 8 i iPhone'a 8 Plus

Oprócz braku przycisku Home, większość innych cech konstrukcyjnych pozostaje. Przyciski zasilania i głośności są tam, gdzie można się spodziewać, zachowując odrobinę znajomości. iPhone X ma kurz i wodoodporność IP67 i niestety nadal nie ma gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Aby zrekompensować brak przycisku Home, funkcje Siri i Apple Pay zostały przeniesione na przycisk boczny, który również trzeba kliknąć podczas instalowania aplikacji. Teraz robisz także zrzut ekranu na iPhonie X, przytrzymując prawy przycisk i jednocześnie zwiększając głośność, co jest bardzo "Androidowe". Wybrzuszenie kamery jest zamontowane pionowo, a nie poziomo z tyłu (aby zrobić miejsce dla czujników Face ID), co sprawia, że ​​telefon wyraźnie chybocze się po umieszczeniu na płaskiej powierzchni.

Podsumowując, słuchawka nie ma efektu pizazz ani efektu wow, którego się spodziewałem, ale jego specyfikacje są imponujące i mają zaniżoną, bardziej subtelną moc, co oznacza coś nieco innego dla Apple.

Recenzja iPhone’a X: Face ID

imgp6540

Wspomniany wcześniej brzydki wycięcie, które wkracza od górnej krawędzi ekranu, zastępuje przycisk główny Touch ID i niesie ze sobą nową formę uwierzytelniania biometrycznego: Face ID.

Zasilany przez tak zwany system kamer TrueDepth firmy Apple, obejmuje szereg czujników zaprojektowanych do rozpoznawania twarzy osoby, w tym projektor punktowy, kamerę na podczerwień i iluminator powodziowy (wymyślna nazwa dla tego, co faktycznie jest lampą błyskową), które działają razem aby zeskanować Twoją twarz, gdy na nią patrzysz, w celu odblokowania telefonu i uwierzytelnienia transakcji Apple Pay.

CZYTAJ DALEJ: Co to jest Face ID i jak to działa?

Na początku byłem cyniczny, ale Face ID jest niesamowicie zręczny i przesuwa się od dołu ekranu, gdy telefon się odblokowuje, wkrótce staje się drugą naturą. Konfiguracja Face ID jest znacznie prostsza niż dodawanie odcisku palca, po prostu obracasz twarz w kółko i niesamowite jest, jak płynnie działają wszystkie te czujniki przy tak niewielkiej interakcji.

Face ID działa bez wysiłku z okularami i bez, a nawet działa w słabym lub ciemnym otoczeniu. Dla porównania, technologia rozpoznawania tęczówki Samsunga w ogóle nie działa, jeśli nosisz okulary. Chociaż mieliśmy więcej niepowodzeń z Face ID w ciemności niż w jakimkolwiek innym czasie, mieliśmy tylko niewielką liczbę niepowodzeń w ciągu dwóch dni, kiedy go używaliśmy.

iphone_x_1

Co więcej, Apple ma wbudowaną pewną ochronę przed przypadkowym odblokowaniem – system Apple nazywa Attention-Aware, który sprawdza, czy jesteś obudzony i zaalarmowany przed odblokowaniem telefonu. Oczywiście wyróżniającą cechą tej technologii jest możliwość tworzenia Animojis, które wykorzystują kamerę Face ID do przekształcania twojej mimiki w śpiewającą kupę lub jednorożca. Całkowicie bezsensowna, ale fantastyczna zabawa i znak, że Apple nie zawsze traktuje siebie zbyt poważnie.

Jedną z frustracji związanych z Face ID jest to, że nie jest tak łatwo otworzyć urządzenie, gdy znajduje się ono na stole, jak w przypadku Touch ID i używać go do płacenia za rzeczy za pomocą czytników kart zbliżeniowych (na przykład w londyńskim metrze). konieczność dwukrotnego dotknięcia bocznego przycisku i spojrzenia na telefon przed umieszczeniem go na terminalu.

CZYTAJ DALEJ: Oto nowe emoji w iOS 11.1

Jest też inny efekt domina wynikający z utraty przycisku home. Jednym z nich jest to, że dostęp do Centrum sterowania można teraz uzyskać, przesuwając palcem w dół z niewielkiej przestrzeni po prawej stronie wycięcia, zamiast prostszego przeciągnięcia od dołu ekranu.

Nie jestem też zbytnio zainteresowany nową akcją wywoływania powiadomień iPhone'a – przesunięcie od samej góry ekranu, tuż pod wycięciem – co dla mnie wydaje się kłopotliwe. To znowu czuje się bardzo Androidy.

Dostęp do widoku ostatnich aplikacji jest nieco bardziej intuicyjny. Przeciągasz kciuk w górę od dołu ekranu i przytrzymujesz go tam przez chwilę. Jednak nie jest już możliwe po prostu przeciągnięcie aplikacji; zamiast tego musisz nacisnąć i przytrzymać, a następnie kliknąć czerwoną ikonę „usuń”. Mała, ale znacząca irytacja.

Recenzja iPhone'a X: Aparat

Apple konsekwentnie tworzy świetne aparaty. Nie zawsze są najlepsi na rynku (obecnie Google Pixel 2 zajmuje tę koronę), ale aparat iPhone X, podobnie jak iPhone 8 Plus, niezawodnie rejestruje zdjęcia i nagrywa pełne szczegółów, stabilne wideo 4K.

Z tyłu iPhone X ma dwa tylne aparaty 12MP, oba wyposażone w OIS (optyczną stabilizację obrazu) i autofokus z detekcją fazy. Jeden to aparat szerokokątny f/1,8, drugi teleobiektyw „zoom” 2x. Ten ostatni oferuje nieco jaśniejszą przysłonę przy f/2,4 niż teleobiektyw iPhone'a 8 Plus, ale poza tym to ta sama konfiguracja.

[galeria:2]

Oznacza to, że wydajność na całej planszy jest dość podobna, z doskonałymi wynikami zarówno w dobrym, jak i złym świetle. Może nie osiągnąć wysokości Pixela, ale aparat iPhone'a X jest na równi z innymi rywalami, a mianowicie Huawei Mate 10 i Samsung Galaxy Note 8.

Jest jednak jedna osobliwość, a mianowicie, że jaśniejsza przysłona obiektywu zmiennoogniskowego powinna przekładać się na mniej zaszumione obrazy przy słabym oświetleniu, wydaje się, że gdy światło przygaśnie, oprogramowanie po prostu przełącza się na aparat szerokokątny i przycina obraz. To rozczarowujące i wpływa na jakość obrazu.

iphone-x-vs-pixel-2

iphone-x-vs-pixel-2-xl

To jednak mały zarzut, a w większości aparat działa znakomicie. Tryb portretowy działa tak dobrze, jak zawsze i po raz pierwszy jest dostępny przy użyciu przedniego aparatu 7 MP; sposób na przekształcenie selfie w profesjonalnie wyglądające zdjęcia jednym naciśnięciem przycisku. Nie jest tak dobry jak tylny aparat w tworzeniu pochlebnych zdjęć, ale z pewnością jest to pozytywny dodatek.

Recenzja iPhone'a X: jakość i wydajność wyświetlacza

Wczesne testy porównawcze iPhone'a X przeprowadzone przez inne firmy były jednogłośnie pozytywne. W rzeczywistości Displaymate, który przeprowadza wyczerpujące testy wyświetlaczy telefonów, twierdzi, że iPhone X ma najlepszy wyświetlacz, jaki kiedykolwiek testował.

Nasze własne testy odzwierciedlają ustalenia Displaymate. Ekran OLED iPhone’a X o wymiarach 2046 x 1125 jest ostry, wiernie odwzorowuje kolory, a do tego jest jasny. W rzeczywistości powiedzielibyśmy, że ekran OLED jest prawie idealny. Do tego nie ma problemów z kątami widzenia i dziwnie wyglądającymi kolorami (Google Pixel 2 XL, patrzymy na Ciebie).

Jeśli chodzi o szybkość i responsywność, to również jest bez zarzutu. iPhone X wykorzystuje nowy chip Apple A11 Bionic do zasilania, co w połączeniu z 3 GB pamięci RAM daje bardzo podobne wyniki testów porównawczych do iPhone'a 8 Plus. Zasadniczo, obok swojego bardziej nudnego rodzeństwa, iPhone X jest najszybszym telefonem na rynku.

Ważniejsza od całkowitej szybkości jest żywotność baterii i chociaż telefon mieliśmy tylko kilka dni, można wyciągnąć z tego pewne wczesne wnioski. Po pierwsze, nie trwa to bardzo długo podczas odtwarzania wideo. W naszym benchmarku baterii, który obejmuje odtwarzanie wideo w pętli w trybie lotu, aż do wyczerpania baterii, X wytrzymał zaledwie 9 godzin 22 minuty, co jest rozczarowującym wynikiem, z pewnością w porównaniu z rywalami z Androidem. iPhone 8 Plus z większą baterią działał znacznie dłużej, 13 godzin 54 minut.

Nie oznacza to, że telefon nie wytrzyma ani jednego dnia, ani nawet dłużej w prawdziwym świecie – dodamy nasze przemyślenia na ten temat, gdy będziemy mieli okazję używać go dłużej – ale można śmiało powiedzieć, że nie wytrzyma tak długo, jak iPhone 8 Plus.

Recenzja iPhone'a X: jakość dźwięku

Głośniki w iPhonie X kontynuują trend Apple w zakresie wysokiej jakości technologii audio w swoich telefonach i iPadach. Są głośniejsze niż poprzednie modele i mniej metaliczne, co oznacza, że ​​słuchanie muzyki z telefonu jest wygodniejsze bez słuchawek. Nadal nie ma gniazda słuchawkowego i nadal nie ma oficjalnej obsługi wysokiej rozdzielczości w iTunes, nawet jeśli Apple twierdzi, że obsługuje FLAC na swojej stronie internetowej za pośrednictwem aplikacji Moje pliki.

Bas na głośnikach jest szczegółowy, a tony wysokie bogate, a iPhone X odtwarza utwory z różnymi instrumentami i poziomami lepiej niż jakikolwiek inny smartfon, z którego korzystaliśmy. Pojawiły się doniesienia o tym, że niektórzy użytkownicy doświadczają trzasków i pisków na iPhonie X, a Apple podobno bada problemy.

Recenzja iPhone'a X: werdykt

IPhone X wcale nie przypomina iPhone'a i to nie jest krytyka. Czuje się luksusowo, solidnie i drogo – co kosztuje 999 funtów – z pewnymi subtelnymi funkcjami w stylu Androida, które nieznacznie zmniejszają różnicę między nimi.

Osobiście uwielbiam Samsung S8 Edge, ale nie kupiłbym go wyłącznie ze względu na oprogramowanie. Jestem fanką iOS; Uważam, że jest łatwiejszy w użyciu i mniej zagracony niż Android plus, na dobre lub na złe, jestem głęboko zakorzeniony w ekosystemie Apple. Te małe zmiany w iPhonie X wprowadzają części Androida, które lubię, bez usuwania tego, co lubię w iOS, zmniejszając pokusę skoku.

Na przykład niektóre fizyczne zmiany w projekcie, które zbliżają go do Samsunga, nie ekscytują mnie tak bardzo. Po zaledwie dwóch dniach poczułem nostalgię za moim iPhonem 8 Plus ze znajomym białym frontem i większą klawiaturą.

To powiedziawszy, jest tu wystarczająco dużo innowacji i różnic, aby kupujący poważnie rozważył aktualizację z iPhone'a 7, lub byłoby, gdyby nie ta niebotycznie wysoka cena; ponieważ zniechęca mnie sam koszt.

Przy cenach zaczynających się od 999 GBP za wersję 64 GB i 1149 GBP za model 256 GB o najwyższej specyfikacji, jest to telefon, który jest prawie tak drogi jak MacBook i jest to laptop, który niektórzy twierdzą, że jest zawyżony. Dla porównania Samsung Galaxy S8 jest obecnie o połowę tańszy, podczas gdy większy Galaxy Note 8 (który został skrytykowany za wysoką cenę po pierwszym uruchomieniu) kosztuje około 870 funtów.

Tim Cook powiedział niedawno, że ta wysoka cena była uzasadniona, biorąc pod uwagę, ile technologii znajduje się w urządzeniu (roszczenie, które nie jest tak trudne, gdy raporty sugerują, że sam telefon kosztuje 280 funtów, nawet jeśli jest to najwyższy koszt produkcji dowolnego iPhone'a), ale nadal trudno to znieść. Krótko mówiąc, podczas gdy wydajność, wyświetlacz i aparat łączą się, aby uczynić ten najlepszy telefon Apple w historii, nie jest on znacząco lepszy od swoich rywali, aby zagwarantować ogromny skok cen.

Jeśli desperacko chcesz kupić nowy iPhone, zrób sobie przysługę i zamiast tego kup iPhone’a 8 Plus. Być może nie dostaniesz najnowszej i najlepszej oferty Apple, ale zaoszczędzisz mnóstwo gotówki, kupując telefon, który jest prawie tak dobry, a także taki, który – według SquareTrade – jest o wiele mniej łamliwy.

Recenzja iPhone’a X: kluczowe specyfikacje

EkranWyświetlacz AMOLED o przekątnej 5,8 cala (2436 x 1125 przy 458 ppi) z technologią True Tone
procesor 64-bitowy sześciordzeniowy procesor A11 Bionic z koprocesorem ruchu M11 i „silnikiem neuronowym”
Przechowywanie64 GB i 256 GB
Aparat fotograficznyDwa tylne aparaty 12 MP, f/1,8 i f/2,4 z OIS i osłoną obiektywu z szafirowego kryształu, aparat przedni 7 MP
OprogramowanieiOS 11
Cena £999 GBP (64 GB) – od 48 GBP/mies. na 2 lata; 1149 GBP (256 GB) – od 55 GBP/mies. przy finansowaniu na 2 lata
InnyBezprzewodowe ładowanie, kurz i wodoodporność (stopień ochrony IP67), brak gniazda słuchawkowego 3,5 mm
Zamówienia w przedsprzedaży27 października 2017
Data wydania3 listopada 2017