Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Obraz 1 z 4

Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?
Apple iOS vs Android vs Windows 8.1 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?
Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

To nieunikniona prawda, że ​​większość z nas skupia się na sprzęcie, gdy chcemy kupić nowy tablet. Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, atrakcyjny wygląd i szybki rdzeń sprzętowy zdominowały nasze myśli na długo przed uruchomieniem oprogramowania na urządzeniu.

W dużej mierze wynika to z tego, że większość z nas to proste bestie: widzimy urządzenie w sklepie, bawimy się nim, rozmawiamy ze sprzedawcą i zakochujemy się (w tablecie, a nie w sklepie). asystent podłogi).

Zalecamy jednak bardziej przenikliwe podejście. Zanim kupisz, rozważ również oprogramowanie; chociaż bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, istnieją fundamentalne różnice między trzema głównymi systemami operacyjnymi dostępnymi obecnie na tabletach – różnice, na które należy zwrócić uwagę.

Projekt, wygląd i styl

Android, iOS i Windows 8 mają swój własny styl wizualny. iOS preferuje minimalistyczny wygląd (przynajmniej od wersji 7) i prosty układ, ze skrótami do uruchamiania aplikacji wyświetlanymi w siatce, na coraz większej liczbie ekranów głównych. Na dole ekranu znajduje się „taca” trwałych skrótów, którą można dostosować, a aplikacje można organizować w folderach.

Kiedyś to było wszystko, co było w interfejsie iOS, ale ostatnio pojawiło się menu powiadomień, dostępne za pomocą rozwijanego menu u góry ekranu oraz Centrum sterowania z menu rozwijanym od dołu ekran, który zapewnia szybki dostęp do często używanych funkcji, takich jak jasność ekranu, blokada obrotu i tryb samolotowy.

Poza kilkoma niewielkimi różnicami kosmetycznymi, podstawowy interfejs Androida wygląda bardzo podobnie, udostępniając skróty do aplikacji na serii przewijanych w bok ekranów głównych, z rozwijanym menu powiadomień u góry. W systemie Android nie ma Centrum sterowania, ale te funkcje są wbudowane w menu powiadomień.

Apple iOS vs Android vs Windows 8.1 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Interfejs użytkownika systemu Android różni się jednak na kilka podstawowych sposobów: umożliwia upuszczanie widżetów (interaktywnych paneli bogatych w dane), a także skrótów na ekrany główne oraz ukrywanie rzadziej używanych aplikacji w szufladzie aplikacji.

Amazon Fire OS

Jest inny system operacyjny, którego nie uwzględniliśmy w tym porównaniu: Amazon's Fire OS, który działa na wszystkich tabletach Kindle Fire firmy.

Zasadniczo Fire OS to system operacyjny Android i istnieją pewne podobieństwa do standardowego systemu Android. Możesz uruchamiać aplikacje i gry na Androida na tablecie Kindle Fire, możesz nawet sideloadować aplikacje, jeśli chcesz, a także możesz przeciągać i upuszczać pliki na urządzenie przez USB.

Jednak pod innymi względami Fire OS to zupełnie inne zwierzę. Zamiast umieszczać aplikacje na pierwszym planie, system operacyjny Amazon umieszcza treści – książki, filmy, muzykę itd. – na pierwszym planie i sprawia, że ​​zakupy online dla tych treści, za pośrednictwem usług Amazon, są oczywiście tak proste, jak to tylko możliwe.

Minusem jest to, że tablety Amazon nie zapewniają dostępu do Sklepu Google Play, tak jak robi to większość innych tabletów z Androidem. Zamiast tego jesteś zmuszony kupować książki, filmy, muzykę, a nawet aplikacje od internetowego giganta handlu detalicznego. Tablety Amazona również pomijają podstawowe aplikacje Google (na przykład Mapy, Gmail, Google+ i Kalendarz), chociaż zastępuje niektóre własnymi wersjami.

Niestety, Amazon Appstore to blada imitacja Google Play, ze znacznie uboższym wyborem aplikacji i gier.

Google daje również twórcom sprzętu wolną rękę, jeśli chodzi o dostosowywanie. W ten sposób Twój tablet z Androidem może działać na zwykłym Androidzie, dokładnie tak, jak zamierzał Google; może wyglądać zupełnie inaczej, jak Amazon Fire OS (patrz po prawej); lub może być gdzieś pomiędzy, jak oprogramowanie znalezione na ostatnich tabletach Asusa z Androidem – na przykład Memo Pad 7 ME176CX.

Oprogramowanie działające na tablecie z systemem Windows (chyba że jest to wycięty system Windows RT) jest identyczne z tym, które działa na dowolnym laptopie lub komputerze z systemem Windows. Pod pewnymi względami działa to dobrze na tablecie: linki do aplikacji i stron internetowych są wyświetlane w postaci ciągłej siatki przewijanych w bok kafelków, które można przesuwać, grupować i zmieniać rozmiar. Wygląda bardzo różnie od Androida i iOS, ale jest tak samo płynny i w dużej mierze równie łatwy w użyciu, gdy nauczysz się, co robią wszystkie różne gesty „przesuwania krawędzi”, a dodatkowo zyskujesz dodatkową zaletę w postaci możliwości pełnego uruchomienia grube aplikacje komputerowe, takie jak Photoshop i Microsoft Office.

Rzeczywiście, dodaj klawiaturę, mysz i monitor zewnętrzny, a tablet z systemem Windows zamieni się w pełnowymiarową maszynę stacjonarną; ani Android, ani iOS nie mogą konkurować z takim poziomem wszechstronności.

W porównaniu z tymi platformami system Windows upada w niektórych obszarach. Naszym wielkim problemem jest to, że nie ma jednego miejsca, w którym powiadomienia są zgrupowane razem; zamiast tego jesteś zależny od Live Tiles na ekranie głównym, aby przekazać te informacje, ale ponieważ nie wszystkie aplikacje mają Live Tiles, jest to niezadowalający sposób robienia rzeczy i może utrudnić nadążanie za tym, co się dzieje.

Nasz inny problem z systemem Windows na tablecie polega na tym, że ustawienia są rozrzucone po całym miejscu: niektóre są dostępne za pośrednictwem menu dotykowego; inne należy zmienić za pomocą okna dialogowego ustawień pulpitu, co jest koszmarem do obsługi jednym palcem.

Zwycięzca: Android i iOS na poziomie ustalania, z Windowsem w tyle

Aplikacje

Dawnym argumentem było to, że wybrałeś iOS, jeśli chciałeś mieć większy wybór wysokiej jakości aplikacji, a Androida dla większej różnorodności i elastyczności. To argument, który staje się coraz bardziej nieistotny.

Pod pewnymi względami Apple App Store utrzymuje przewagę. Muzyka, zdjęcia, wideo i inne aplikacje kreatywne są w obfitości i zwykle są lepszej jakości niż te w Google Play. Dodatkowo, jeśli chodzi o aplikacje z układami przyjaznymi dla tabletów, Apple ma również przewagę; App Store daje możliwość filtrowania według iPada lub iPhone'a, gdzie Google Play nie. Utrudnia to wyeliminowanie aplikacji zaprojektowanych tylko z rzadkim, skoncentrowanym na telefonie interfejsem użytkownika.

Jednak w przypadku podstawowych aplikacji – takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Spotify, iPlayer, Dropbox i Vine – Android jest teraz na tym samym poziomie co iOS, a ponieważ większość głównych programistów produkuje teraz aplikacje na iOS i Androida jednocześnie, prawdopodobnie tak pozostanie za bardzo.

Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Niestety, tego samego nie można powiedzieć o Sklepie Windows. Chociaż możesz uruchomić dowolną aplikację Windows na tablecie z systemem Windows 8, liczba i jakość aplikacji zaprojektowanych dla ekranów dotykowych dostępnych w Sklepie Windows po prostu nie może się równać z Google lub Apple. W momencie pisania tego artykułu Windows Store miał 168 000 aplikacji w porównaniu z 1,2 miliona dla Apple i 1,3 miliona dla Androida.

Większa liczba nie gwarantuje, że wszystkie te aplikacje będą dobre lub dokładnie takie, jakich chcesz, ale przy takiej skali zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia aplikacji, której szukasz.

Zwycięzca: iOS o włos za doskonały wybór aplikacji kreatywnych i na tablety, na drugim miejscu jest Android, a na trzecim Windows

Elastyczność

Android od dawna jest uważany za najbardziej elastyczny mobilny system operacyjny i nie bez powodu. Historycznie zarówno użytkownikom, jak i programistom, Google dało znacznie więcej swobody niż Apple. Na przykład łatwo jest przenosić pliki po tablecie z Androidem, ponieważ system plików Androida jest widoczny dla wszystkich aplikacji; tak nie jest w przypadku systemu iOS, w którym aplikacje i powiązana pamięć masowa znajdują się we własnych silosach. iOS 8 ma poprawić tę sytuację, ale twórcy aplikacji będą potrzebować czasu na wdrożenie zmian.

Istnieje wiele sposobów dostosowywania i manipulowania interfejsem użytkownika na tablecie z systemem Android: można wymienić klawiaturę, zainstalować program uruchamiający, aby ekran główny wyglądał dokładnie tak, jak lubisz, a nawet całkowicie zastąpić system operacyjny dostosowany ROM. Z tabletem z Androidem nie musisz nawet korzystać z preinstalowanego sklepu z aplikacjami Google Play, jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz. Możesz „załadować” aplikacje, a nawet uruchomić alternatywny sklep z aplikacjami, jeśli chcesz.

Apple iOS vs Android vs Windows 8 – jaki jest najlepszy kompaktowy system operacyjny tabletu?

Windows jest dziwny. Z jednej strony jego mobilny przód jest dość sztywny. Nie można zmienić klawiatury ani dostosować ekranu głównego opartego na kafelkach poza przesuwaniem i zmianą rozmiaru kafelków, dodawaniem zdjęcia do tła lub zmianą motywu kolorystycznego.

Z drugiej strony tablet z systemem Windows 8 jest bardziej elastyczny niż tablet z systemem Android lub iOS. Mając na pokładzie pełny system Windows 8, możesz uruchomić dowolną aplikację komputerową, łączyć się z praktycznie dowolnym urządzeniem peryferyjnym na rynku, od drukarek laserowych po skanery i nagrywarki DVD, a także szybko podłączać tablet do sieci korporacyjnych i współdzielonej pamięci masowej.

Warto również zauważyć, że wiele kompaktowych tabletów z systemem Windows opartych na Atom jest dostarczanych z bezpłatną licencją na Microsoft Office Home and Student.

Zwycięzca: krawat dla Androida i Windowsa, z iOS podnoszącym tyły

Werdykt

Każdy z głównych mobilnych systemów operacyjnych ma coś do polecenia. W przypadku iOS uwielbiamy jego zewnętrzną prostotę: jest to najłatwiejszy mobilny system operacyjny do opanowania i zrozumienia, a wybór oprogramowania w App Store, szczególnie dla posiadaczy tabletów, daje mu kolejną zaletę.

Android jest bardziej elastyczny – mobilny system operacyjny dla zaawansowanych użytkowników – z wyborem aplikacji prawie tak samo dobrym jak Apple, podczas gdy Windows jest dobry dla każdego, kto po prostu nie może pozbyć się swoich aplikacji komputerowych i urządzeń peryferyjnych lub potrzebuje pełnej integracji w środowisku biurowym opartym na Microsoft.

Dla nas iOS tylko przewyższa ogólną wygraną. Jest to platforma z najlepszym oprogramowaniem dla tabletów, a wraz z pojawieniem się iOS 8 ma stracić reputację restrykcyjnej i nieelastycznej. Android zajmuje jednak bardzo, bardzo blisko drugie miejsce.