Komputer ciągle rozłącza się z Wi-Fi – jak to naprawić

Ciągłe lub wielokrotne opuszczanie sieci Wi-Fi musi być jednym z najbardziej irytujących problemów z komputerem. Siedzisz tam radośnie oglądając film, rozmawiając lub przeglądając Internet, a połączenie zostaje zerwane i zostajesz zawieszony. Jeśli korzystasz z systemu Windows 10, prawdopodobnie doświadczyłeś tego w takim czy innym czasie. Jeśli teraz tego doświadczasz, możesz zrobić kilka rzeczy, jeśli komputer ciągle rozłącza się z Wi-Fi.

Komputer ciągle rozłącza się z Wi-Fi — jak to naprawić

Mimo że używam systemu Windows 10 jako przykładu, niektóre z tych poprawek będą działać również na MacBooku. Zakładam, że przetestowałeś swoją sieć z innymi urządzeniami i uważasz, że problem dotyczy komputera, a nie routera. Jeśli inne urządzenia łączą się dobrze, najprawdopodobniej będzie to Twój komputer.

Komputer ciągle przerywa Wi-Fi

Niestety, istnieje wiele powodów, dla których Twój komputer ciągle odłącza się od Wi-Fi, więc proces ten odbywa się metodą prób i błędów. Przejdź przez każdą z tych poprawek i przejdź do następnej, jeśli połączenie bezprzewodowe nie jest stabilne.

Zrestartuj swój komputer

Ponowne uruchomienie jest zawsze pierwszą rzeczą, którą należy spróbować, gdy komputer się uruchamia. Niezależnie od tego, czy jest to Wi-Fi, sterownik, system operacyjny, sprzęt czy coś innego, ponowne uruchomienie jest odświeżeniem systemu i może rozwiązać około 90% problemów z komputerem.

Jeśli to nie zadziała, uruchom ponownie router.

Uruchom ponownie router

Okazjonalne ponowne uruchomienie jest również dobre dla twojego routera. Zmusza go do usunięcia swoich tablic IP i odbudowania ich, ładuje wszelkie aktualizacje i odświeża oprogramowanie układowe w pamięci. Jeśli ponowne uruchomienie komputera nie rozwiązało problemu z Wi-Fi, może nastąpić ponowne uruchomienie routera.

Wyłącz oszczędzanie energii

System Windows 10 kontynuuje funkcję zarządzania energią firmy Microsoft, umożliwiając komputerowi wyłączanie sprzętu, gdy nie jest używany. Kiedy działa, zapewnia skromną oszczędność energii, która obniża zużycie. Kiedy nie działa tak dobrze, może wyłączyć sprzęt, gdy tego potrzebujesz.

Wyłączenie karty sieciowej pozwoli zaoszczędzić mikroskopijne ilości energii, więc wyłączmy to.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Menedżer urządzeń.
 2. Wybierz swoją kartę bezprzewodową i wybierz Właściwości.
 3. Wybierz kartę Zarządzanie energią.
 4. Usuń zaznaczenie pola obok opcji Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii.
 5. Wybierz OK, aby zapisać zmianę.

Jest to częsta przyczyna rozłączeń Wi-Fi, więc powinna rozwiązać ten problem.

Ustaw sieć Wi-Fi jako prywatną

W systemie Windows 10 występuje jakiś błąd bezpieczeństwa, który ogranicza łączność bezprzewodową, jeśli masz ustawione WiFi jako publiczne. Jeśli jesteś w domu, a komputer ciągle rozłącza się z Wi-Fi, wypróbuj to. Jeśli korzystasz z hotspotów lub publicznej sieci Wi-Fi, pomiń to.

 1. Wybierz ikonę WiFi na pasku zadań systemu Windows.
 2. Wybierz sieć Wi-Fi, a następnie Właściwości.
 3. Ustaw suwak w obszarze Ustaw ten komputer jako wykrywalny na Włączone.
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Połączenia sieciowe.
 5. Wybierz Centrum sieci i udostępniania w środkowym okienku.
 6. Sprawdź, czy Twoje połączenie Wi-Fi jest wymienione jako połączenie prywatne.

Jest to kolejny powszechny problem związany z siecią bezprzewodową, który może przeszkodzić w korzystaniu z połączenia. Chociaż istnieje tylko niewielka różnica między siecią publiczną a prywatną, warto sprawdzić, czy jesteś w sieci domowej.

Wyłącz Wi-Fi Sense

WiFi Sense to inteligentna aplikacja w systemie Windows 10, która stara się ułatwić łączenie się z dostępnymi sieciami. Czasami działa odwrotnie, co sprawia, że ​​warto to zbadać.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Ustawienia.
 2. Wybierz Sieć i Internet i Wi-Fi z lewego menu.
 3. Wyłącz WiFi Sense.

Wyłączenie WiFi Sense nie wpływa na komputer w żaden inny sposób, ale może zatrzymać ten problem.

Zaktualizuj sterownik sieci

Sterowniki sieciowe nie są aktualizowane tak bardzo, jak sterowniki dźwięku lub grafiki. Często mają co najmniej kilka lat i to jest w porządku. Jeśli twoje Wi-Fi ciągle spada i wykonałeś wszystkie kroki do tego momentu, warto spróbować zaktualizować lub ponownie zainstalować sterownik sieciowy, ponieważ zajmuje to tylko kilka minut.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows i wybierz Menedżer urządzeń.
 2. Wybierz swoją kartę bezprzewodową i wybierz opcję Aktualizuj oprogramowanie sterownika.
 3. Wybierz Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika w wyskakującym oknie.
 4. Pozwól systemowi Windows znaleźć i zainstalować nowe sterowniki.

Jeśli to nie spowoduje znalezienia nowych sterowników, wyszukaj w Internecie sprzęt sieciowy. Powinieneś zobaczyć producenta w Menedżerze urządzeń, a szybkie wyszukiwanie w Internecie powinno znaleźć najnowszy sterownik dla chipsetu Wi-Fi. Pobierz najnowszy sterownik, wykonaj powyższe kroki do kroku 3, ale wybierz „Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń” zamiast automatycznego wyszukiwania. Wskaż instalatorowi pobrany plik sterownika i zainstaluj go.

Jeśli dotarłeś tak daleko, a Twój komputer ciągle odłącza się od Wi-Fi, być może będziesz musiał rozważyć zmianę karty Wi-Fi. Znasz inne poprawki? Opowiedz nam o nich poniżej, jeśli tak!