Jak wyczyścić pęk kluczy na komputerze Mac

Dostęp do pęku kluczy to aplikacja na urządzeniach z systemem macOS, która przechowuje informacje o koncie i hasła, zmniejszając ilość informacji, które trzeba zapamiętać i którymi trzeba zarządzać. Jednak domyślnie, jeśli zmienisz hasło, pęk kluczy nadal będzie pamiętał stare hasło. Może to być bardzo frustrujące, więc wiedza o tym, jak wyczyścić pęk kluczy, może być bardzo przydatna.

Jak wyczyścić pęk kluczy na komputerze Mac

Korzyści z dostępu do pęku kluczy

Chociaż domyślne opcje przechowywania haseł zawarte w przeglądarkach dobrze sobie radzą, dostęp do pęku kluczy to coś więcej. Za każdym razem, gdy próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej, serwera sieciowego, konta e-mail, a nawet innych elementów chronionych hasłem (różnych aplikacji), aplikacja Dostęp do pęku kluczy umożliwia zapisanie hasła. Wszystkie zapisane hasła zostaną bezpiecznie schowane w aplikacji.

Dostęp do pęku kluczy bezpiecznie przechowuje i odzyskuje hasła, nazwy użytkowników i inne informacje. Oznacza to, że możesz uczynić hasła bardziej złożonymi, co oznacza jeszcze większe bezpieczeństwo konta. Będziesz jednak musiał zapamiętać konkretne hasło główne, a jest to przepustka do logowania do twojego komputera. Jeśli ktoś uzyska dostęp do Twojego komputera Mac, uzyska również dostęp do dostępu do pęku kluczy.

Dostęp do pęku kluczy, będący aplikacją na komputery Mac, może synchronizować się z pękiem kluczy iCloud, aplikacją, która umożliwia udostępnianie pęków kluczy na różnych urządzeniach. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz mieć dostęp do swoich kont z innych komputerów w podróży. Dzięki pękowi kluczy iCloud dostęp do pęku kluczy jest zawsze dostępny.

jak wyczyścić pęk kluczy

Dlaczego wyczyścić pęk kluczy?

Dzięki tak świetnej, przydatnej, bezpiecznej i dobrze działającej aplikacji możesz się zastanawiać, dlaczego kiedykolwiek chcesz wyczyścić zapisane w niej hasła i informacje. Cóż, czasami ludzie zapominają swoich haseł. Z pewnością przydarzyło ci się to w przeszłości. Alternatywnie, być może doszło do naruszenia bezpieczeństwa i chcesz zmienić każde posiadane hasło.

Wyczyszczenie pęku kluczy oznacza usunięcie zestawu bezpiecznie przechowywanych informacji o koncie. Dzieje się tak często podczas przełączania adresów e-mail, a cały proces jest bardzo prosty i bezpośredni. Ludzie robią to również, gdy sprzedają lub oddają swój komputer Mac.

Jeszcze nie usuwaj

Po zmianie hasła aplikacja Keychain powinna poprosić o zastąpienie starego hasła nowym. Jeśli jednak tak się nie stanie, będziesz musiał to zrobić ręcznie. Nie musisz usuwać całej listy haseł w aplikacji Pęk kluczy (chyba że chcesz). Nie usuwaj całego zestawu informacji o pęku kluczy, jeśli nie aktualizuje on automatycznie pojedynczego hasła.

Najpierw spróbuj uruchomić narzędzie do naprawy pęku kluczy. Zrób to, przechodząc do folderu / Applications / Utilities i uruchamiając z niego pęk kluczy. Z paska menu wybierz Dostęp do pęku kluczy, a następnie Pierwsza pomoc pęku kluczy. Wprowadź wymagane informacje i kliknij Napraw, a następnie Uruchom, aby rozwiązać problem. Jeśli problem będzie się powtarzał, możesz rozważyć wyczyszczenie dostępu do pęku kluczy.

Usuwanie pęku kluczy

Pęk kluczy to zaszyfrowany kontener służący do przechowywania haseł i nazw kont dla serwerów, aplikacji, stacji bazowych AirPort, witryn internetowych itp. Pęki kluczy mogą być również używane do przechowywania poufnych informacji, takich jak kody PIN, numery kart kredytowych i konta bankowe. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz usunąć pęk kluczy, pamiętaj, że po usunięciu pęku kluczy usuwane są wszystkie jego informacje. Możesz jednak odzyskać elementy później, jeśli pamiętasz hasło.

Aby usunąć pęk kluczy, wybierz Widok -> Pokaż pęki kluczy w aplikacji Dostęp do pęku kluczy na Macu. Wybierz pęk kluczy, który chcesz usunąć i przejdź do Wybierz plik, a następnie kliknij Usuń pęk kluczy [nazwa pęku kluczy]. Po wyświetleniu monitu kliknij Usuń odniesienia.

Odzyskiwanie elementów z usuniętego pęku kluczy

Na szczęście odzyskanie usuniętego pęku kluczy jest możliwe. Wszystkie elementy przechowywane w usuniętym pęku kluczy można odzyskać. W rzeczywistości jest to bardzo proste; uzyskaj dostęp do aplikacji Dostęp do pęku kluczy, przejdź do Plik -> Dodaj pęk kluczy i wybierz usunięty plik pęku kluczy.

Wyczyszczenie dostępu do pęku kluczy

Zasadniczo oznacza to wyczyszczenie danych uwierzytelniających dla konkretnego adresu e-mail. Każde hasło do danego adresu e-mail zostanie usunięte.

Kliknij ikonę wyszukiwania Spotlight w prawym górnym rogu ekranu komputera Mac. Możesz także uzyskać dostęp do wyszukiwania Spotlight, naciskając Command + Spacja na klawiaturze. Wpisz Dostęp do pęku kluczy i wybierz Dostęp do pęku kluczy z listy wyników, aby otworzyć aplikację. W prawym górnym rogu okna aplikacji zobaczysz pole wyszukiwania. Wprowadź adres e-mail, dla którego chcesz usunąć informacje o Dostępie do pęku kluczy.

Następnie zobaczysz listę witryn internetowych, aplikacji i innych rzeczy, do których użyłeś danego e-maila. Usuń każdy wpis, którego już nie potrzebujesz.

wyczyść brelok na Macu

Uporządkuj swoje hasła

Przy tak wielu usługach internetowych, do których należy zapamiętać hasła, łatwo może się pogubić. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się przełączyć na jedno konto e-mail, zaleca się usunięcie wszystkich zapisanych haseł ze starych kont e-mail za pomocą aplikacji Dostęp do pęku kluczy. Pamiętaj, aby wszystko przemyśleć i zaplanować z wyprzedzeniem.

Czy kiedykolwiek korzystałeś z aplikacji Dostęp do pęku kluczy oprócz typowego monitu Safari? Czy kiedykolwiek miałeś problemy z jego używaniem? Zapraszam do sekcji komentarzy z pytaniami, poradami i doświadczeniami.