Komputer ciągle wyłącza się podczas grania w gry — co robić

Jeśli komputer będzie się wyłączał podczas gry, bardzo szybko się zestarzeje. Na szczęście jest kilku typowych podejrzanych, których możemy rozwiązać bez większych problemów i sprawić, że będziesz mógł normalnie grać w mgnieniu oka.

Komputer ciągle wyłącza się podczas grania w gry — co robić

Istnieje czterech głównych podejrzanych o awarie gry. Sama gra, sterowniki mocy, temperatury czy grafiki. Inne rzeczy mogą czasami powodować niestabilność, ale te cztery obejmują zdecydowaną większość przyczyn. Oczywiście nie możemy wiele zrobić w tej grze, ale pozostałe trzy możemy rozwiązać.

Jeśli twój komputer wyłącza się podczas wszystkich gier, bardziej prawdopodobne jest, że będzie to twój system, a nie same gry. Jeśli zawiesza się tylko jedna gra, warto najpierw rozwiązać ten problem. Rozważ uruchomienie go jako administrator, w trybie zgodności, zmieniając rozdzielczość wideo, obniżając ustawienia grafiki lub usuwając wszelkie mody. Wszystkie te rzeczy mogą naprawić awarię jednej gry.

Jeśli to wszystkie twoje gry, musimy kopać głębiej.

Komputer ciągle się wyłącza podczas grania

Po zawężeniu potencjalnych przyczyn problemów z systemem do sterowników zasilania, temperatury lub grafiki, możemy rozpocząć prawdziwą pracę. Ponieważ ponowna instalacja sterowników graficznych jest najłatwiejsza, zacznijmy od tego. Jeśli to nie zadziała, możemy przejść do temperatury, a następnie mocy.

Zainstaluj ponownie sterowniki graficzne

Problem ze sterownikiem normalnie nie powodowałby wyłączenia komputera, ponieważ system Windows 10 może odzyskać dane po awarii sterownika. Jednak widziałem to już wcześniej, gdzie krytyczna awaria sterownika Nvidii powoduje zamknięcie całego systemu. Dlatego ten proces jest tutaj. Ponadto nowe sterowniki graficzne zawsze przyniosą korzyści graczom.

Możesz nałożyć nowszą wersję sterowników graficznych na starą, ale podczas rozwiązywania problemów najlepiej odinstalować poprzednią wersję i zainstalować zupełnie nowy sterownik. Używam DDU do usuwania starych sterowników, ponieważ jest najlepszy w tym, co robi.

  1. Pobierz kopię programu Display Driver Uninstaller stąd i zainstaluj go.
  2. Pobierz najnowszy sterownik graficzny dla swojego systemu.
  3. Otwórz program i wybierz Wyczyść i uruchom ponownie. Pozwól, aby proces się zakończył.
  4. Zainstaluj pobrany sterownik karty graficznej i uruchom ponownie komputer.

DDU całkowicie odinstaluje sterownik karty graficznej i ponownie uruchomi komputer. Jeśli ma problemy z niektórymi plikami, może zasugerować uruchomienie w trybie awaryjnym. Zrób to i ponownie uruchom DDU. Dokończy swoją pracę i usunie wszelkie pozostałości sterownika. Następnie uruchom ponownie komputer i zainstaluj nowy sterownik. Następnie uruchom ponownie.

Ta metoda trwa dłużej, aby zaktualizować sterownik niż tylko nałożenie nowego, ale w rezultacie jest znacznie bardziej stabilna.

Sprawdź swoje temps

Nowe gry wymagają zasobów komputera. Im ciężej musi pracować twój komputer, aby zagrać w grę, tym gorętszy w rezultacie. Ciepło jest wrogiem elektroniki, a zarówno twoja karta graficzna, jak i procesor mają wbudowaną ochronę termiczną. Jeśli są zbyt gorące, zmniejszają prędkość, aby utrzymać temperaturę pod kontrolą. Jeśli nie ostygną, wyłączają się, aby się chronić.

Użyj Open Hardware Monitor lub HWMonitor do monitorowania temperatury systemu. Jeśli możesz, otwórz oprogramowanie monitora na innym ekranie, aby mieć oko na temperatury. Jeśli nie, oba rejestrują maksymalną temperaturę, więc zanotuj swoje istniejące maksimum i sprawdź je przy ponownym uruchomieniu komputera.

Jeśli twój system się przegrzewa, wyłącz go przy ścianie, zdejmij obudowę i dobrze go wyczyść. Usuń jak najwięcej kurzu i zanieczyszczeń oraz upewnij się, że wszystkie wentylatory systemowe są w dobrym stanie i mogą się swobodnie obracać. Włącz komputer, nie zostawiając obudowy i sprawdź, czy wszystkie wentylatory się kręcą.

Jeśli komputer nadal się nagrzewa i ulega awarii, rozważ ulepszenie chłodzenia. Zacznij od wentylatorów obudowy, ponieważ są najtańsze i najłatwiejsze w instalacji. Następnie zmodernizuj radiator i wentylator procesora, jeśli musisz. Możesz ulepszyć chłodzenie GPU za pomocą chłodzenia AIO, ale zaczyna to być drogie.

Sprawdź moc

Innym kluczowym wymaganiem do grania jest wystarczająca moc do napędzania karty graficznej. Jeśli zainstalowałeś nowy zasilacz lub nową kartę graficzną lub twój zasilacz trochę się rozładowuje, przyczyną może być niewystarczająca moc. Enermax posiada doskonały kalkulator zasilania, który dokładnie określa, ile mocy potrzebujesz do działania systemu.

Jeśli jesteś twórcą systemów lub aktualizujesz swój komputer, sprawdź wymagania dotyczące zasilania, aby upewnić się, że dostarczasz wystarczającą moc. Jeśli masz stary zasilacz, może nie zapewniać takiej samej mocy, jak kiedyś. Pożycz lub kup inny o wystarczającej mocy i przetestuj ponownie.

Jeśli kupujesz, zachowaj ostrożność i upewnij się, że ma więcej niż wystarczającą moc do uruchomienia komputera. Jeśli możesz, wydaj trochę więcej na markowy zasilacz o wysokiej wydajności. Moc to jedyne miejsce, w którym nie chcesz próbować zaoszczędzić kilka dolców!