Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Mały SUV, który jest pełen technologii

Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Mały SUV, który jest wielkim technologicznie

Obraz 1 z 9

audi_kw5_2017_recenzja_1

audi_kw5_2017_recenzja_2
audi_kw5_2017_recenzja_3
audi_kw5_2017_recenzja_4
audi_kw5_2017_przegląd_5
audi_kw5_2017_recenzja_6
audi_kw5_2017_recenzja_7
audi_kw5_2017_recenzja_8
audi_kw5_2017_recenzja_9
37170 £ Cena podczas recenzji

Pamiętasz, kiedy SUV-y były proste? Wszystkie były dość wytrzymałe, ważyły ​​około dwóch ton i miały od 5 do siedmiu miejsc. I chociaż miały być stworzone do postrzępionych klifów i przypominającego melasę błota, wszyscy wiedzieli, że będą używane tylko do biegania po szkole. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat ta formuła została poważnie rozcieńczona. W 2017 roku SUV nie zawsze jest czołgiem, może to być również coś małego, jak Kia Stonic, czołgopodobne Volvo XC90, a nawet zupełnie nowe Audi Q5.

Zobacz pokrewną recenzję nowego Audi A5 Sportback (2017): Poważna, wszechstronna recenzja Audi A3 (2017): Wielka technologia, mała paczka

Audi poszło bardzo dobrze z pierwszym Q5. Średniej wielkości SUV oferował styl i prowadzenie podobne do samochodu osobowego, ale także sporą ilość miejsca w dość solidnym opakowaniu. Szybko do 2017 roku, a Audi twierdzi, że nowy Q5 jest jeszcze lepszy, ale czy to prawda? Testowałem go na wszystkim, od meksykańskich autostrad i dróg gruntowych, aby się dowiedzieć.

Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Design

Podobnie jak większość producentów, Audi zdecydowało się rozszerzyć ten sam język projektowania w całej gamie, ale w przeciwieństwie do A5 – Q5 wygląda trochę zbyt podobnie do reszty gamy. Od imponującego przedniego grilla po charakterystyczne reflektory i kierunkowskazy, jasne jest, że Q5 jest częścią rodziny Audi, ale można by pomyśleć, że to Q7 w oddali. Q7 sam w sobie jest świetnie wyglądającym samochodem, ale fajnie byłoby zobaczyć, jak Q5 zyskuje własną tożsamość – podobnie jak Q2.

Wewnątrz kontynuowany jest temat deja-vu. Wnętrze Audi wygląda bardzo podobnie do tego, który można znaleźć w zaktualizowanym A4 lub A5, z tą różnicą, że zamiast tego jeden lub dwa przyciski zostały zdjęte z Q7.

I to jest całkowicie w porządku, ponieważ Audi wyposażyło swoje samochody w jedne z najlepszych wnętrz, w jakich siedziałem. Chociaż nie zawsze mają najwięcej funkcji w swojej klasie, ich konstrukcja i ogólne wykonanie sprawiają, że wszystko jest łatwe do znalezienia, a nawet łatwiejszy w użyciu.[galeria:4]

Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Wnętrze

Po wejściu do kabiny Q5 jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz, jest system wirtualnego kokpitu. Widzieliśmy to już w Audi A4 Avant, A5, mniejszym Audi A3 i znacznie większym Audi Q7, i tutaj jest to równie imponujące. Dzięki ogromnemu 12,3-calowemu wyświetlaczowi zastępującemu standardowe zegary analogowe, wirtualny kokpit jest jednym z najlepszych dostępnych systemów informacyjno-rozrywkowych – częściowo dlatego, że jest tak łatwy do dostosowania.

Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać utwory ze sparowanego telefonu, dodać nowy cel podróży do nawigacji satelitarnej, czy uzyskać lepszy widok na trasę, możesz to zrobić na ekranie o rozdzielczości 1440 x 540 pikseli. Ale będzie też bardziej eksponował prędkość i obroty; wystarczy kilka kliknięć na kierownicy.

[galeria:8]

Wirtualny system kokpitu nie jest standardową funkcją w Q5 i kosztuje około 1600 funtów w zależności od modelu, do którego go dodajesz, ale warto się na niego zdobyć. Mówiąc najprościej, to jeden z najlepszych systemów na rynku i duży wyróżnik między Q5 a jego konkurentami.

Samochód, którym jeździłem, był również wyposażony w wyświetlacz przezierny (HUD), będący częścią pakietu Vision o wartości 1150 funtów – coś, co można zamówić tylko w pakiecie technologicznym, który kosztuje 1100 funtów lub 1600 funtów. Chociaż ta funkcja nie jest tak imponująca jak system wirtualnego kokpitu, nadal uważam ją za niezwykle użyteczną. Po dostosowaniu jego pozycji za pomocą przycisków na kierownicy, HUD wyświetlał instrukcje dotyczące trasy i informacje o prędkości w moim polu widzenia, więc nie musiałem odrywać wzroku od drogi.

[galeria:3]

Obsługa Android Auto i Apple CarPlay

Jak można się było spodziewać, Audi Q5 obsługuje zarówno Apple CarPlay, jak i Android Auto i chociaż nie udało mi się przetestować tego drugiego, CarPlay działał dokładnie tak, jak oczekiwano. Po podłączeniu mojego iPhone'a 7 przez USB, wystarczyło kilka prostych kroków, aby włączyć system.

Istnieje jeden obszar do dyskusji: podobnie jak jego koledzy ze stajni, Audi Q5 nie ma ekranu dotykowego, więc do nawigacji po systemie, który został zaprojektowany głównie z myślą o dotyku, trzeba używać pokrętła i fizycznych przycisków menu. To jednak działa, a gdy nauczysz się poruszać, wkrótce zapomnisz o braku ekranu dotykowego.

Nieco bardziej irytujące jest jednak to, że chociaż Apple CarPlay i Android Auto wyglądają świetnie na ekranie nawigacyjnym Q5, nie ma możliwości przeniesienia ich na ekran wirtualnego kokpitu.

I jest jeszcze jedno ostatnie zastrzeżenie dotyczące Apple CarPlay. Ta funkcja działała dobrze na moim aktualnym iPhonie 7, ale nie będzie działać dla tych, którzy mają iPhone'a 4s lub starszego.

[galeria:2]

Nawigacja satelitarna

Oprócz Android Auto i Apple CarPlay, Audi Q5 ma własne, szyte na miarę oprogramowanie i jak można się spodziewać, jest całkiem niezłe. W Baja California samochód nie miał aktualnych danych ani sygnału potrzebnego do wyznaczania dokładnych tras, ale mapy i teren były dobrze przedstawione i łatwe do odczytania.

Po pewnym czasie wciskania nawigacji satelitarnej było jasne, że jest prawie taki sam, jak to, co jest dostępne w A5 i A3. W tych samochodach system nawigacji satelitarnej może szybko i dokładnie tworzyć zwięzłe trasy i wyświetlać każdy krok we właściwym czasie.

Ogólna łączność

Parowanie mojego telefonu przez Bluetooth było proste, ale jeśli szukasz dalszych metod łączności, Audi cię obejmuje. Q5 ma dwa porty USB, dzięki czemu możesz ładować swoje urządzenia lub łączyć się z Android Auto lub Apple CarPlay, ale możesz dodać wiele dodatkowych opcji, jeśli jesteś gotowy na wypłatę.

Audi oferuje w Q5 punkt kompleksowej obsługi o nazwie Audi Phone Box, który w zasadzie robi wszystko, czego potrzebujesz w zakresie łączności. Jeśli umieścisz tam swój telefon komórkowy, automatycznie połączy się on z systemem głośnomówiącym Q5, a także użyje zintegrowanej anteny samochodu do wzmocnienia sygnału. Jeśli posiadasz kompatybilny telefon, Audi Phone Box również bezprzewodowo naładuje Twój telefon, chociaż ta funkcja nie jest jeszcze dostępna na iPhone'ach Apple.

Jeśli wolisz korzystać z fizycznych nośników lub ładowania przewodowego, w Q5 znajdziesz 2 porty USB do ładowania, a także jeden port pomocniczy. Jest też miejsce na 2 karty SDXC, a ja też ucieszyłem się, że znalazłem odtwarzacz CD w Q5.

Audi Connect

Jeśli chcesz pozostać w kontakcie, jak to możliwe, możesz również zarejestrować się w usłudze Audi Connect. Podobnie jak usługi MMI od BMW i Mercedesa, Audi Connect wykorzystuje połączenie danych telefonu, aby informować Cię o wszystkim, od pogody po ceny paliw. Jeśli jesteś zagorzałym użytkownikiem mediów społecznościowych, z przyjemnością dowiesz się, że może połączyć się z Twoim kontem na Twitterze.

Ponownie, ze względu na problemy z sygnałem, nie jest to coś, co muszę wypróbować z pierwszej ręki w Q5, ale używałem tego wcześniej w Wielkiej Brytanii. Wersja Sport i nowsze wersje Q5 są dostarczane z bezpłatną, trzymiesięczną subskrypcją Audi Connect – dzięki czemu możesz zobaczyć, jak bardzo jest przydatna, zanim zdecydujesz się na subskrypcję. Co ciekawe, Audi zawiera wbudowaną kartę sim z tym trybem i obejmuje wszystkie opłaty za transmisję danych.

Audio

Audi, którym jeździłem, było również wyposażone w opcjonalny system dźwiękowy Bang & Olufsen. Z 19 głośnikami o łącznej mocy 755 watów, system Bang & Olufsen jest częścią pakietu komfortu i dźwięku o wartości 1500 funtów, a ogólnie powiedziałbym, że jest wart swojej ceny. Niezależnie od tego, czy chodziło o masową produkcję najnowszego albumu Justice, czy o coś bardziej surowego i gotowego, system brzmiał skomponowany przez cały czas, oferując zrównoważony dźwięk nawet przy bardzo wysokich głośnościach.

Jednak o ile jego osiągi były dobre, nie powiedziałbym, że był na tym samym poziomie, co coś takiego jak system Burmester w Mercedesie Klasy S lub B&W w Volvo XC90. Muzyka była dostarczana klinicznie i dokładnie, ale nie miała oszałamiającej skali, szczegółowości ani bogactwa czegoś takiego jak system Mercedesa.

Mimo to system ten zapewniał dobry krok w porównaniu ze standardowym systemem i błyszczał klimatycznymi utworami, takimi jak „Lying to Myself” Matta Lange.

Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Pomoc w prowadzeniu pojazdu

Q5 wykorzystuje również technologię, aby jazda była mniej stresująca. Chociaż nie mogliśmy tego przetestować ze względu na szybkie otwarte drogi, moje Audi Q5 było wyposażone w asystenta jazdy w korku. Zaprojektowany, aby wyeliminować kłopoty z jazdą w ruchu ulicznym, system ten automatycznie podąża za pojazdami jadącymi z przodu z prędkością do 40,4 mil na godzinę. Robi to, korzystając z danych z czujników ultradźwiękowych w połączeniu z przednią kamerą i jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej użytecznych autonomicznych systemów w Audi Q5, jakie możesz zamówić. Cena? Jeden lub dwa tysiące funtów w zależności od modelu, do którego go dodajesz.

Audi Q5, którym jeździłem, było również wyposażone w coś, co nazywało się Quattro Ultra, bardziej oszczędną wersję napędu na cztery koła Audi. Mówiąc najprościej, Quattro Ultra monitoruje poziom przyczepności samochodu i ilość mocy, którą chcesz odłożyć, i inteligentnie włącza lub wyłącza napęd na wszystkie koła samochodu w zależności od warunków. Proces trwa milisekundy i oznacza, że ​​używasz napędu na cztery koła tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz. Efektem końcowym jest znaczny wzrost zużycia paliwa bez obniżenia osiągów.

Kiedy pracowałem w Q5, inżynier Audi był w stanie powiedzieć mi, kiedy jechałem na dwa lub cztery koła. Podczas szybkiego ruszania lub szybkiej jazdy przez ciaśniejsze zakręty napęd był kierowany na wszystkie cztery koła. Ale podczas jazdy samochód przestawił się na napęd na przednie koła. System jest standardem w modelach SE w górę, ale obecnie jest dostępny tylko w niektórych modelach Q5.

Audi Q5 jest również w stanie okiełznać drogi gruntowe, dzięki Audi Quattro Ultra i „inteligentnemu” systemowi zawieszenia. W Audi Q5 z aktywnym zawieszeniem pneumatycznym można dostosować go do różnych warunków, od piasku po żwir i błoto. I to działa. Podczas pokonywania niektórych dróg gruntowych Baja California samochód był zaskakująco skomponowany, z zawieszeniem utrzymującym samochód wyżej niż normalnie i Quattro Ultra zarządzającym przeniesieniem mocy. Przeciętny Q5 prawdopodobnie nie zobaczy niczego gorszego niż dziura w wyboju, ale fajnie wiedzieć, że jest zdolny do znacznie więcej.

Recenzja nowego Audi Q5 (2017): Werdykt

Q5 to kolejny dobrze skomponowany samochód Audi. Po tym jest prawie niewiele do powiedzenia i to nie jest krytyka. Audi powoli odświeża swoją ofertę i wprowadza imponujące funkcje, takie jak wirtualny kokpit, do całej gamy modeli. Z prawie taką samą kabiną jak w większym Q7 i takim samym dopasowaniem i wykończeniem jak w samochodach takich jak nowe A5 i A4, jedynym prawdziwym USP dla Q5 jest jego bardziej kompaktowy i przyjazny dla miasta rozmiar.

Ale jest też cena. Audi Q5 zaczyna się od 37 000 funtów i choć może wydawać się to drogie, jest o 11 000 mniej niż większy Q7 – a w 2017 roku będzie miał podobną technologię do swojego większego rodzeństwa. Dlatego jeśli szukasz w pełni funkcjonalnego SUV-a, ale nie chcesz wydawać jeszcze więcej pieniędzy na czołg podobny do XC90, Q5 może reprezentować nowy fajny punkt pod względem wielkości, ceny i technologii.

Aby zapoznać się z innym podejściem do Audi Q5, sprawdź recenzję naszej siostrzanej witryny Auto Express tutaj