Zapomnij o Tesli i BMW, Smart wierzy, że pokona swoich elektrycznych rywali… i wcześniej robiono to podobnie

  • Podsumowanie aktualności Frankfurt Motor Show 2017: NAJLEPSZE samochody i technologie z tegorocznej imprezy
  • Nowa definicja samochodu miejskiego: kolejny ruch Smarta
  • Projekt pierwszy Mercedes-AMG
  • BMW serii 8
  • BMW i Vision Dynamics
  • Honda Urban EV Concept
  • Elektryczne Mini
  • Nowe BMW i3

W dzisiejszych czasach każdy chce zrobić sprytny samochód miejski, a jeśli spojrzysz na obecne trendy w technologii motoryzacyjnej, łatwo zrozumieć, dlaczego. W przyszłości mieszkańcy miast będą korzystać z samochodów do krótkich podróży z jednej strony miasta na drugą, co czyni je idealnymi do zasilania energią elektryczną. Co więcej, pojazdy elektryczne, z których korzystamy docelowo będą autonomiczne, a po trzecie, zamiast je kupować, możemy je po prostu wypożyczyć i udostępnić.

Zapomnij o Tesli i BMW, Smart wierzy, że pokona swoich elektrycznych rywali… i wcześniej robiono to podobnie

Rozejrzyj się po parkiecie na tegorocznym Salonie Samochodowym we Frankfurcie, a znajdziesz samochód koncepcyjny lub „zbliżony do produkcji” każdego producenta, który zaznacza przynajmniej jedno z tych autonomicznych, elektrycznych lub współdzielonych pudełek. Na przykład Volkswagen ma koncepcję ID, BMW Mini Electric i i3, a Honda ma nową, uroczo wyglądającą koncepcję Urban EV. Ale cofnij czas i jest jedna firma, która zawsze produkowała samochody miejskie.

honda_urban_ev_concept_5

Zanim pojawiła się Tesla czy Nissan Leaf, Smart zaprojektował najlepszy samochód miejski. Samochód Smart wyglądał dziwnie, gdy został po raz pierwszy wypuszczony w 1998 roku, ale około 20 lat później jest mało prawdopodobnym prekursorem samochodów, których będziemy używać w przyszłości.

smart_city_car_future_ev_tech_6

CZYTAJ DALEJ: Recenzja inteligentnego napędu elektrycznego

W zeszłym roku Smart podjął oczywisty krok, umieszczając układy napędowe w swoich samochodach elektrycznych, ale skoro tak wielu konkurentów chce teraz trochę swojej murawy, co dalej? Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Smart planuje pozostać pionierem mobilności, gdy każdy chce iść na łatwiznę, i co myśli o przyszłości transportu, rozmawiałem z dyrektorem generalnym Smart, Annette Winkler, na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie.

Tylko napęd elektryczny

Koncepcyjny Smart Vision EQ stanowi kolejny krok w wizji producenta samochodów, ale wcześniej warto przyjrzeć się temu, co właśnie ogłosił Smart. „Planujemy oferować Smarta w Ameryce Północnej i Europie od 2020 roku tylko w wersji Electric Drive”, mówi mi Annette Winkler, dyrektor generalna Smarta. „Smart będzie pierwszą marką spalinową, która zostanie przekształcona w markę z napędem czysto elektrycznym. I myślę, że motywacja do tego jest dość jasna”.

smart_fortwo_napęd_elektryczny_2017_8

„Od samego początku myślano, że Smart jest elektryczny, a teraz uważamy, że nadszedł czas, aby zrealizować tę wizję, ponieważ teraz wszyscy są otwarci na napęd elektryczny” — wyjaśnia Winkler. „W porównaniu do tego, kiedy przemawiałeś trzy do pięciu lat temu, nastąpiła całkowita zmiana myślenia, zainteresowania i uwagi na elektryczne samochody platformowe. Nie ma marki, która mogłaby zrobić to lepiej niż Smart”.

Chociaż może się to wydawać kolejną drastyczną decyzją, przejście na EV ma tylko większy sens dla Smarta niż dla większości producentów. Według firmy Winkler większość kierowców Smart mieszka w miastach i pokonuje dziennie od 35 do 40 kilometrów – znacznie poniżej limitów zasięgu obecnej technologii pojazdów elektrycznych.

Brak hybryd

Zobacz powiązany przegląd Smart Electric Drive Fortwo i Forfour (2017): Praktyczne korzystanie z całkowicie elektrycznych miejskich slickerów Smarta Najlepsze samochody elektryczne 2018 Wielka Brytania: Najlepsze pojazdy elektryczne na sprzedaż w Wielkiej Brytanii Porsche Mission E: Szybkie punkty ładowania instalowane w całej Europie elektryczny samochód sportowy

Co ciekawe, przejście Smarta na pojazdy elektryczne nie będzie tak stopniowe, jak w przypadku jego rodzeństwa Mercedesa. Na tym samym pokazie Mercedes zaprezentował Project One, list miłosny do technologii hybrydowej, ale Winkler mówi mi, że Smart w ogóle nie będzie korzystał z technologii hybrydowej – i ma to kilka przekonujących powodów.

„Hybrydy nie miałyby sensu” – mówi. „Przede wszystkim jest to problem z opakowaniem, a następnie z kosztami”. Co więcej, powiedziano mi, że wykorzystanie istniejących klientów i lokalizacja, w której się znajdują, oznacza, że ​​​​możliwość zwiększenia zasięgu, jaką daje samochód hybrydowy, po prostu nie jest ważna.

smart_fortwo_electric_drive_2017_33

Przyszłość Smart

A zatem, poza wprowadzeniem elektrycznych układów napędowych do istniejących samochodów, co jeszcze może zrobić Smart, aby utrzymać swoją pozycję najlepszego samochodu miejskiego? To pytanie, które zadaję prezesowi Smarta, a ona w odpowiedzi wskazuje mi na koncepcję Vision EQ firmy Smart.

Siedzący na stoisku za hipersamochodem Project One, Vision EQ Concept może wyglądać trochę podobnie do istniejących samochodów Smart, ale zawiera kilka kluczowych funkcji, których brakuje obecnym modelom marki. Biała, błyszcząca i częściowo półprzezroczysta koncepcja wygląda jak coś z WALL-E, ale jest to znacząca wizytówka technologii, która według Smarta będzie potrzebna wszystkim przyszłym samochodom.

smart_city_car_future_ev_tech_2

Idee te można podsumować skrótem CASE: C oznacza połączenie, A autonomię, S wspólne i usługi, a E elektryczne.

„Jest to połączenie wszystkiego, co naszym zdaniem umożliwią nowe technologie, aby udowodnić jakość życia w miastach i mobilność”, mówi mi dyrektor generalny Smart. „To samochód z autonomicznymi [możliwościami] poziomu 5, całkowicie skoncentrowany na udostępnianiu. Oznacza to od jednego do dwóch pasażerów, niewielką personalizację, komunikację, gadżety – i usługodawcę, więc to trochę jak lokaj”.08-mercedes-benz-design-concept-car-smart-vision-eq-fortwo-iaa-2017-2560x1440-1280x720

„Nie ma pedałów ani kierownicy – ​​to naprawdę salon. To samo dotyczy samochodów autonomicznych i elektrycznych – dzięki temu można zapewnić znacznie więcej przestrzeni i znacznie więcej domowości”.

Jest jednak jasne, że 24-calowy ekran deski rozdzielczej tej koncepcji, kratka wyświetlająca emotikony i drzwi z nożycami do tyłu prawdopodobnie nie trafią do produkcji. Zamiast tego Winkler postrzega ją jako platformę do prezentacji tematów, o których obecnie myśli Smart. „To ekstremalny, bezkompromisowy showcar, w którym prezentujemy nasze pomysły na cyfryzację w celu usprawnienia ruchu miejskiego” – wyjaśnia.06-mercedes-benz-design-concept-car-smart-vision-eq-fortwo-iaa-2017-2560x1440-1280x720

Podobnie jak każdy inny producent, Smart wierzy, że przyszłość samochodów będzie krążyć wokół technologii – ale Smart uważa, że ​​jest w najlepszym miejscu, aby to osiągnąć, a ja się z tym zgadzam. Każdy producent może zbudować urocze samochody koncepcyjne, ale wiedza Smarta na temat rynku samochodów miejskich z pierwszej ręki oznacza, że ​​pomysły z jego działu badań i rozwoju mają znacznie większą szansę trafienia na nasze drogi.