Jak wyczyścić ostatnie dokumenty w Microsoft Word

Chcesz zostać mistrzem Worda? Chcesz wiedzieć, jak wyczyścić ostatnie dokumenty w programie Microsoft Word? Chcesz oswoić dziwne opcje formatowania Worda? Lub szybko wyszukać określone słowa lub frazy w dokumencie? Ten samouczek pokaże Ci wszystkie te rzeczy i wiele więcej.

Jak wyczyścić ostatnie dokumenty w Microsoft Word

Sporą część każdego dnia spędzam w programie Microsoft Word. Mam z tym związek miłości i nienawiści. Uwielbiam to, że jest stale rozwijany i dodawane nowe funkcje, ale nienawidzę tego, że stał się bardziej skomplikowany i wydaje się, że odchodzi od bycia edytorem tekstu w coś, czym nie powinien być. Wraz z większą liczbą funkcji pojawia się więcej błędów i problemów, a to nigdy nie jest dobre.

Mimo to Word jest świetnym edytorem tekstu i warto spróbować go opanować. Oto kilka fajnych sztuczek, których możesz użyć, aby go oswoić.

Wyczyść ostatnie dokumenty w Microsoft Word

Ostatnie dokumenty to funkcja poprawiająca jakość życia, która umożliwia szybkie wywołanie dowolnego ostatnio używanego dokumentu. Jeśli chcesz to usunąć, możesz. Sposób, w jaki to zrobisz, zależy od konfiguracji programu Word.

Jeśli masz program Word do otwarcia bezpośrednio w nowym dokumencie, wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz Word i wybierz Plik.

 2. Wybierać otwarty z lewego menu.

 3. Kliknij dokument prawym przyciskiem myszy w środkowym panelu i wybierz Wyczyść nieprzypięte dokumenty.

 4. Potwierdź usunięcie.

Jeśli masz program Word otwierający się na ekranie powitalnym:

 1. Wybierać Ostatni w lewym menu.

 2. Kliknij dokument prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyczyść nieprzypięte dokumenty.

 3. Potwierdź usunięcie.

Teraz twoja lista ostatnich dokumentów powinna być pusta.

Jeśli chcesz, możesz wyłączyć ostatnie dokumenty.

 1. Wybierać Plik z poziomu dokumentu, a następnie Opcje.

 2. Teraz wybierz Zaawansowany z menu po lewej stronie.

 3. Pod Wyświetlacz, ustawić Pokaż tę liczbę ostatnich dokumentów do zera.

Spowoduje to w ogóle zatrzymanie wypełniania listy ostatnich dokumentów.

Usuń formatowanie słów

Program Word ma ogromne obciążenie związane z formatowaniem, które nie zawsze działa w innych aplikacjach. Często lepiej jest całkowicie usunąć formatowanie Worda i powtórzyć je w miejscu docelowym. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy praca jest publikowana w sieci.

 1. Wybierz całą zawartość w programie Word, z której chcesz usunąć formatowanie.
 2. Następnie naciśnij Ctrl + Spacja lub wybierz ikonę gumki w części Czcionka wstążki Strona główna.

W niektórych dokumentach Ctrl + Spacja nie działa, więc ikona gumki jest Twoją rezerwą. Alternatywnie skopiuj zawartość z programu Word i wklej ją do Notatnika lub Notatnika ++, ponieważ będzie to miało dokładnie ten sam efekt.

Szybko dodawaj hiperłącza do programu Word

Publikowanie w sieci zazwyczaj zawiera hiperłącza. Łatwo jest dodać je za pomocą menu prawego przycisku myszy, ale jeśli jesteś podobny do mnie, klikniesz Tłumacz zamiast Dodaj link tak często, jak nie. Lepiej zamiast tego użyć Ctrl + K. Zaznacz tekst, który chcesz połączyć i naciśnij skrót. Dużo łatwiej!

Znajdź i zamień słowa lub frazy w programie Word

W przypadku edycji przechodzenie przez długi dokument w poszukiwaniu określonego słowa lub frazy do poprawienia zajmie wiek. Zamiast tego użyj Ctrl + F. Główne okno pozwoli Ci znaleźć Twoje słowo lub frazę i przeniesie Cię bezpośrednio do niego.

Pasek nawigacji po słowach

Wybierz strzałkę w dół obok pola i wybierz Zastępować. Dodaj słowo docelowe i słowo zastępcze, a program zajmie się resztą.

Wklej bez formatowania

Nawet jeśli ustawisz domyślne zachowanie wklejania na używanie formatowania docelowego, rzadko to się dzieje. W jakiś sposób formatowanie źródłowe wydaje się być obecne, nawet jeśli ręcznie wybierzesz użyj formatowania docelowego. Łatwiej jest zamiast tego użyć Ctrl + Shift + V. Zmusza to program Word do porzucenia formatowania i wklejenia go w postaci zwykłego tekstu, abyś mógł sformatować zgodnie z wymaganiami.

Możesz także kliknąć Malarz formatów w lewym górnym rogu ekranu i wybierz potrzebne formatowanie wklejania.

Podświetlanie dwoma kliknięciami

Masz dość przeciągania myszą po tekście, aby wyróżnić? Chcesz, aby inne litery lub znaki interpunkcyjne zostały wciągnięte w wyróżnianie? Robię, dlatego staram się pamiętać o używaniu podświetlania dwoma kliknięciami. Kliknij myszą na początku obszaru, który chcesz podświetlić, przytrzymaj Shift i kliknij na końcu miejsca, które chcesz podświetlić. Dobrze, co?

Użyj inteligentnego wyszukiwania jako słownika

Inteligentne wyszukiwanie to przyjemna funkcja, która umożliwia sprawdzanie słów lub fraz online z poziomu programu Word. Zaznacz słowo lub frazę, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz SzukajSłowo lub fraza„. Zastąp cytowany tekst wyróżnionym słowem lub frazą, „Inteligentne wyszukiwanieW tym przykładzie użyto ‘.

Może być konieczne włączenie go za pierwszym razem, ale potem możesz znaleźć znaczenia, alternatywne słowa, tematy łączy i wszelkiego rodzaju z poziomu paska bocznego programu Word.

To tylko kilka wskazówek dotyczących opanowania programu Microsoft Word. Masz coś, czym chciałbyś się podzielić z naszymi czytelnikami? Opowiedz nam o nich poniżej, jeśli tak!