Jak podłączyć router do routera

W typowym gospodarstwie domowym jeden router wystarczy. Jasne, może być kilka martwych punktów tu i tam, ale Wi-Fi jest ogólnie silne i stabilne. Jest jednak kilka sytuacji, w których może być potrzebny drugi router.

Jak podłączyć router do routera

Możesz utworzyć osobną podsieć w domowej transmisji strumieniowej na określonych urządzeniach, ale nie chcesz spowalniać Internetu na innych urządzeniach.

Ponadto w przypadku przestrzeni komercyjnej może być potrzebny więcej niż jeden router, w zależności od jego wielkości. Potrzebujesz drugiego routera i nie wiesz jak go podłączyć? Nie ma problemu, przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Podłączanie drugiego routera przewodowego

Jeśli drugi router nie obsługuje łączności bezprzewodowej, musisz użyć kabla Ethernet. Najpierw upewnij się, że router główny jest poprawnie skonfigurowany.

Po sprawdzeniu, że internet działa, chwyć jeden koniec kabla Ethernet i podłącz go do portu LAN głównego routera.

Drugi koniec kabla przechodzi do portu WAN drugiego routera. Należy pamiętać, że na niektórych routerach sieć WAN jest również oznaczona jako „Internet”.

Chociaż ta metoda wymaga użycia kabla Ethernet, co może być niewygodne, jest to również lepsza opcja. Prędkość internetu odbierana przez router przewodowy jest zawsze lepsza i stabilniejsza.

Podłączanie drugiego routera bezprzewodowego

Jeśli połączenie przewodowe między dwoma routerami nie jest możliwe, potrzebujesz drugiego routera, który będzie działał jako bezprzewodowy wzmacniacz lub bezprzewodowy punkt dostępowy.

Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić router pomocniczy w miejscu, w którym sygnał routera głównego jest szczególnie silny.

Być może będziesz musiał poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszego miejsca na router pomocniczy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra strategia, gdy chcesz wzmocnić sygnał Wi-Fi w określonych obszarach domu.

Ponadto, aby w pełni wykorzystać funkcjonalność routingu drugiego routera, należy go skonfigurować w trybie klienta. Jest to funkcja, której większość routerów domowych nie obsługuje.

Aby mieć pewność, że router ma tę funkcję, należy zapoznać się z całą dokumentacją, z którą został dostarczony.

Ustawienia kanałów Wi-Fi dla routerów bezprzewodowych

Jeśli polegasz na połączeniu bezprzewodowym między dwoma routerami w domu, możesz mieć problem z zakłóceniami sygnału.

Może to prowadzić do często frustrujących zerwanych połączeń i zbyt częstego zwalniania Internetu. Każdy router Wi-Fi ma określone zakresy częstotliwości Wi-Fi, które są również nazywane kanałami.

Gdy oba routery wykorzystują nakładające się kanały w tej samej przestrzeni, występują te zakłócenia sygnału. Na szczęście istnieje sposób, aby tego uniknąć. Jeśli ustawisz router główny na kanał 1 lub 6, a drugi router na kanał 11, nie będzie żadnych zakłóceń.

Konfiguracja adresu IP drugiego routera

Każdy router domowy używa domyślnego adresu IP, który zwykle wygląda tak: 151.1101.65.121, ale może się nieco różnić w zależności od modelu routera.

Twój drugi router będzie miał ten sam adres IP, co router główny. Nie ma potrzeby niczego zmieniać, chyba że chcesz skonfigurować router pomocniczy jako punkt dostępu lub przełącznik sieciowy.

Użyj drugiego routera jako przełącznika lub punktu dostępowego

Punkt dostępowy to urządzenie udostępniające bezprzewodową sieć lokalną. Zwykle znajduje się w biurach lub dużych budynkach.

Wymaga połączenia za pomocą kabla Ethernet, aby wyświetlać Wi-Fi w określonym obszarze. Ale czy wiesz, że możesz zmienić drugi router zarówno w punkt dostępowy, jak i przełącznik? Oto jak to działa:

  1. Upewnij się, że na routerze pomocniczym jest wyłączony protokół dynamicznej konfiguracji hosta lub DHCP.

  2. Następnie upewnij się, że kabel Ethernet korzysta z połączenia LAN-LAN przez porty. (Nie LAN-to-WAN, jak wspomniano wcześniej.)

Dzięki temu router główny będzie jedyną bramą ze wszystkimi funkcjami routingu. Twój drugi router będzie działał jako przełącznik i punkt dostępu.

Skonfiguruj drugi router bez obsługi podsieci

Obsługa podsieci lub podsieci jest przydatna, jeśli lubisz przesyłać strumieniowo treści HD, nie uniemożliwiając jednocześnie rodzinie korzystania ze stabilnego połączenia internetowego.

Czasami jednak obsługa podsieci jest niepotrzebna i wolisz połączyć dwa routery bez niej. Jeśli nie chcesz dzielić swojej sieci IP, musisz zrobić kilka rzeczy;

  1. Zmień lokalny adres IP drugiego routera i zmień go w razie potrzeby. Musi znajdować się w zakresie adresów sieci pierwszego routera i nie może powodować konfliktów z innymi urządzeniami w sieci.
  2. Zakres adresów DHCP drugiego routera powinien znajdować się w tym samym zakresie, co pierwszy router. Inną opcją jest całkowite wyłączenie DHCP i ręczne ustawienie adresu IP na każdym urządzeniu.

Maksymalne wykorzystanie drugiego routera

Jeśli masz w domu stary router, łatwo go dobrze wykorzystać. Za pomocą kabla Ethernet możesz utworzyć podsieć, przełącznik lub punkt dostępu. Dzięki połączeniu bezprzewodowemu staje się wzmacniaczem i obejmuje martwe punkty Wi-Fi w całym domu.

Wymagana będzie pewna konfiguracja, więc dobrze jest wiedzieć, jak zlokalizować adres IP routera. Ponadto oba routery będą wymagały odpowiedniego umieszczenia w pomieszczeniach. Gdziekolwiek zdecydujesz się umieścić pierwszy router, drugi nie powinien być zbyt daleko.

Wreszcie, jeśli masz na rękach nowoczesny router, będziesz mieć znacznie więcej opcji dostosowywania, do których możesz uzyskać dostęp za pośrednictwem powiązanej aplikacji.

Czy kiedykolwiek używałeś w domu drugiego routera? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.