Jak utworzyć konto administratora w terminalu Mac?

Terminal to narzędzie Mac, które jest często pomijane, ponieważ niektórzy użytkownicy uważają go za tajemnicze. Daje jednak możliwość dostosowania elementów komputera Mac za pomocą monitów wiersza poleceń. W ten sposób możesz wykonywać zadania, które w innym przypadku wymagałyby dodatkowego oprogramowania.

Jak utworzyć konto administratora w terminalu Mac?

Jedną z zalet korzystania z Terminala jest to, że możesz szybko utworzyć nowe konto administratora, zastąpić administratora lub dodać nowych użytkowników na komputerze Mac. W tym artykule omówimy wszystkie szczegóły dotyczące korzystania z Terminala jako administrator Maca i odpowiemy na kilka często zadawanych pytań.

Jak utworzyć konto administratora na komputerze Mac za pomocą terminala?

Utworzenie nowego konta administratora za pomocą interfejsu graficznego komputera Mac jest często najszybszą opcją, ale czasami preferowaną opcją jest korzystanie z Terminala.

Na przykład, jeśli rozwiązujesz problem zdalnie za pomocą funkcji udostępniania ekranu, musisz otworzyć Terminal. Zanim przejdziesz do kroków, które musisz wykonać, aby utworzyć konto administratora za pomocą Terminala, dowiedzmy się, gdzie możesz znaleźć to narzędzie:

 1. Przejdź do aplikacji „Finder”, a następnie wybierz „Aplikacje”.

 2. Przewiń w dół i kliknij dwukrotnie folder „Narzędzia”.

 3. Znajdź Terminal i otwórz go.

Teraz wykonaj następujące kroki, aby utworzyć nowe konto administratora:

 1. Wpisz sudo dscl . -utwórz /Użytkownicy/nazwa użytkownika a następnie naciśnij enter. Następnie zmień część „nazwa użytkownika” jednym wybranym słowem. Wpisz nowe hasło i ponownie naciśnij „enter”.

 2. Wpisz sudo dscl . -create /Users/nazwa użytkownika UserShell /bin/bash i ponownie naciśnij „wprowadź”.

 3. Teraz dodaj następujące polecenie: sudo dscl . -utwórz /Użytkownicy/nazwa użytkownika Rzeczywista nazwa"Jane Smith" i naciśnij „enter”.

 4. Następnym krokiem jest wpisanie sudo dscl . -utwórz /Użytkownicy/nazwa użytkownika PrimaryGroupID 1000 po którym następuje „enter”.

 5. Kontynuuj, wpisując sudo dscl . -create /Users/username NFSHomeDirectory /Local/Users/username i wciśnięcie „enter”. Ten monit tworzy nowy folder użytkownika.

 6. Aby zmienić hasło, wpisz sudo dscl . -passwd /Użytkownicy/hasło nazwy użytkownika po którym następuje „enter”. Wybierz nowe hasło, którego będziesz używać przy każdym logowaniu.
 7. Aby nadać użytkownikowi uprawnienia administracyjne, wpisz „sudo dscl . -append /Groups/admin GroupMembership nazwa użytkownika” i naciśnij „enter”.
Jak utworzyć konto administratora w terminalu Mac?

Jak zostać administratorem z terminala na Macu?

Jeśli używasz komputera Mac, na którym nie masz roli administratora, możesz to zmienić, wprowadzając określone polecenia w Terminalu.

To da ci pozwolenie na zmianę ważnych ustawień, a także inne uprawnienia, takie jak instalowanie nowych programów. Oto jak możesz zmienić istniejące konto użytkownika na konto administracyjne za pomocą Terminala:

 1. Otwórz aplikację Terminal, wykonując te same czynności, które wymieniono powyżej.
 2. Wpisz sudo dscl / -append /Grupy/admin Członkostwo grupy NAZWA UŻYTKOWNIKA i zastąp „nazwa użytkownika” swoim imieniem i nazwiskiem.
 3. Teraz wprowadź hasło administratora.

Po wykonaniu tego polecenia otrzymasz funkcję administracyjną. Pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz mieć hasło administratora, aby dokonać tej zmiany.

Jak zmienić swoją nazwę użytkownika na Macu?

Możesz łatwo zmienić swoją nazwę użytkownika w systemie macOS, ale musisz również zmienić nazwę folderu domowego, aby działał. Oto jak zmienić nazwę folderu domowego:

 1. Zaloguj się do konta administracyjnego na komputerze Mac.
 2. Otwórz folder Użytkownicy na koncie, którego nazwę chcesz zmienić.
 3. Zmień nazwę folderu domowego, ale upewnij się, że w nazwie nie ma spacji. Musisz podać nazwę i hasło administratora.

Następnym krokiem jest zmiana nazwy konta użytkownika Mac:

 1. Z konta administratora na Macu podążaj ścieżką Menu>Preferencje systemowe.

 2. Wybierz „Użytkownicy i grupy” i kliknij ikonę kłódki. Następnie wprowadź nazwę administratora i hasło.

 3. Kliknij użytkownika, którego nazwę chcesz zmienić, i wybierz "Opcje zaawansowane".

 4. Wprowadź tę samą nazwę, której użyłeś dla folderu domowego.

 5. Przejdź do „Katalogu domowego” i zmień nazwę konta, aby pasowała również do folderu domowego.

 6. Wybierz „OK”, a następnie uruchom ponownie komputer.

 7. Przy następnym logowaniu na konto o zmienionej nazwie upewnij się, że wszystkie pliki i foldery są widoczne.

Jak utworzyć konto administratora w trybie pojedynczego użytkownika

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby utworzyć konto administratora w trybie pojedynczego użytkownika, jest wyłączenie komputera Mac. Następnie uruchom go ponownie w trybie pojedynczego użytkownika, włączając go, naciskając i przytrzymując „Command + R”. Następnie wykonaj następujące kroki:

 1. Wchodzić /sbin/mount -uw / po wyświetleniu monitu i naciśnij „enter”.
 2. Następnie wpisz rm /var/db/.applesetupdone i naciśnij „enter”. Spowoduje to usunięcie pliku informującego system operacyjny, że proces instalacji został już wcześniej wykonany.
 3. Po usunięciu tego pliku musisz ponownie uruchomić komputer Mac.
 4. Następnym razem, gdy komputer Mac zostanie ponownie uruchomiony, na ekranie pojawi się okno „Witamy na Macu”. Możesz postępować zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć nowe konto administratora.
Jak utworzyć konto administratora w terminalu Mac?

Często Zadawane Pytania

W tej sekcji zamieściliśmy dla Ciebie więcej informacji.

Jak działa terminal na Macu?

Terminal to aplikacja znajdująca się w folderze Narzędzia na wszystkich urządzeniach Mac. Ma system wiersza poleceń Unix, który niektórzy użytkownicy preferują.u003cbru003eu003cbru003eKażde polecenie używane w Terminalu zawiera trzy elementy. Pierwszym z nich jest samo polecenie. Drugi to argument, który dostarcza informacji o zasobie, na którym działa polecenie. A trzeci to możliwość modyfikacji wyjścia.

Czy mogę mieć wiele kont administratora na moim Macu?

Odpowiedź brzmi tak. Twój Mac może mieć więcej niż jedno konto administratora. Możesz także zmienić konta użytkowników standardowych lub tylko do udostępniania na konta administratora.

Jak tworzyć konta użytkowników z terminala w systemie macOS?

Aby utworzyć konto użytkownika z terminala na komputerze Mac, wykonaj kroki 1–6 opisane w tym artykule w sekcji u0022Jak utworzyć konto administratora na komputerze Mac za pomocą terminala”. Wszystko, co musisz zrobić, to pominąć ostatni krok, a będziesz mieć standardowe konto użytkownika.

Zarządzanie kontami administratora Mac

Graficzny interfejs systemu macOS umożliwia użytkownikom tworzenie nowych kont administratorów oraz dodawanie i usuwanie uprawnień administratora. Ale w niektórych przypadkach dostęp do tej funkcji za pośrednictwem aplikacji Terminal jest szybszy i prostszy.

To także świetny sposób na zapoznanie się z podstawami działania systemu macOS. Wykonaj podane przez nas kroki, aby dodać nowe konta administratora za pośrednictwem Terminala.

Czy korzystałeś wcześniej z Terminala na Macu? Jaki był główny powód? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.