Jak automatycznie otwierać pliki do pobrania w Chrome

W Chrome dość łatwo jest stracić niektóre pliki do pobrania, zwłaszcza jeśli pobrałeś więcej plików niż jeden.

Jak automatycznie otwierać pliki do pobrania w Chrome

Jednak Google Chrome pomyślał o tym problemie i zawiera funkcję, której można łatwo użyć do automatycznego otwarcia pliku, gdy tylko zakończą pobieranie.

Dzięki tej funkcji nie musisz się martwić o marnowanie czasu na ręczne przeszukiwanie listy pobrań. Chociaż jest dość łatwy w użyciu, jest w tym pewien haczyk, ponieważ nie wszystkie pliki można otworzyć automatycznie.

Na szczęście wyjaśnimy wszystko na temat automatycznego otwierania pobranych plików, a także przedstawimy kilka przydatnych wskazówek.

Automatycznie otwieraj pobrane pliki w Chrome

Aby automatycznie otworzyć pliki, które pobrałeś w Chrome, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Otwórz przeglądarkę Google Chrome.
  2. Pobierz żądany plik.

  3. Poczekaj, aż pobieranie zostanie w pełni ukończone – niektóre wersje Chrome wyświetlają „Zakończono” na pasku pobierania, podczas gdy inne używają kolorowych błysków jako sygnałów. Plik jest pobierany i przechowywany w pamięci komputera, gdy przestanie migać.

  4. Kliknij małą ikonę strzałki znajdującą się obok pliku do pobrania.

  5. Wybierz opcję Zawsze otwieraj pliki tego typu – po kliknięciu tej opcji pojawi się znacznik wyboru.

W ten sposób skonfigurujesz Chrome tak, aby w przyszłości automatycznie otwierał wszystkie pobrane pliki tego samego typu.

Pamiętaj, że nie będziesz mógł korzystać z tej funkcji w przypadku niektórych typów plików.

Typy plików, których nie można otworzyć automatycznie

Istnieją pewne typy plików, których przeglądarka Google Chrome uniemożliwia automatyczne otwieranie, ponieważ uważa je za potencjalnie niebezpieczne. Innymi słowy, jeśli Twoja przeglądarka nie ma rozszerzenia pobranego pliku w swojej bazie danych, nie będziesz mógł użyć tej funkcji dla tego typu. To powiedziawszy, jedynym sposobem otwarcia tego pliku byłoby kliknięcie pobrania lub zlokalizowanie go na komputerze i otwarcie go ręcznie.

Automatycznie otwieraj pliki do pobrania w Chrome

Ponadto zwykłe typy plików, takie jak .exe, .zip i .bat, nie mogą być otwierane automatycznie.

Jeśli spróbujesz kliknąć Zawsze otwieraj pliki tego typu dla niektórych z wymienionych typów, zauważysz, że ta opcja jest wyłączona i nie można jej kliknąć.

Jak zmienić folder docelowy pobierania

Jeśli chcesz ręcznie otworzyć pobrane pliki, musisz wiedzieć, gdzie przechowuje je Google Chrome.

Ludzie zwykle używają domyślnej konfiguracji Google Chrome, która przechowuje pobrane pliki w folderze Pobrane na partycji C.

Jednak może tak nie być w Twoim przypadku. W ten sposób w kilku prostych krokach możesz sprawdzić, gdzie są przechowywane Twoje pliki i zmienić folder docelowy:

  1. Otwórz przeglądarkę Google Chrome.
  2. Uzyskaj dostęp do ustawień przeglądarki, klikając trzy pionowe kropki i wybierając Ustawienia.

  3. Przewiń w dół i kliknij Zaawansowane.

  4. Przewiń w dół do karty Pobrane.

Tam zobaczysz dwie dostępne opcje. Pierwsza z nich nazywa się Lokalizacja, co oznacza folder, w którym będą przechowywane pobrane pliki. Możesz zobaczyć pełną ścieżkę do folderu na komputerze pod etykietą Lokalizacja.

Aby zmienić folder, w którym Chrome ma przechowywać wszystkie przyszłe pliki do pobrania, po prostu kliknij Zmień. Następnie wybierz żądany folder, a praca jest zakończona.

Oprócz zmiany lokalizacji możesz także skonfigurować przeglądarkę Google Chrome, aby zawsze pytała, gdzie chcesz pobrać pliki.

Aby to zrobić, włącz funkcję Zapytaj, gdzie zapisać każdy plik przed pobraniem, klikając ją.

Jak zresetować całą przeglądarkę Google Chrome

Jeśli zmieniłeś dość dużo w swojej przeglądarce Google Chrome i nie wiesz, jak odwrócić ten proces, lub po prostu podoba Ci się bardziej domyślna wersja, w ten sposób możesz zresetować całą konfigurację Chrome.

Wejdź do ustawień przeglądarki, przewiń w dół i ponownie kliknij Zaawansowane. Przewiń w dół na dół strony.

Zobaczysz Reset i Oczyść jako ostatnią funkcję w sekcji Zaawansowane. Pierwsza opcja w obszarze Resetuj i wyczyść, o nazwie Przywróć ustawienia do oryginalnych ustawień domyślnych, może służyć do resetowania wszystkiego w Chrome. Kliknij strzałkę obok tej opcji, a następnie potwierdź swoją decyzję, klikając Resetuj ustawienia.

Uważaj na pobierane pliki

Złośliwe oprogramowanie jest wszędzie w Internecie, a ludzie zwykle infekują swoje komputery, pobierając podejrzane pliki.

Mając to na uwadze, należy uważać na pobierane pliki i zawsze pobierać je z zaufanego źródła.